Haberler İnsan Hakları

Muz yeme görüntüsü paylaşan 45 sığınmacı geri gönderiliyor

etelgraf insan hakları-

Göç İdaresi Başkanlığı, Kanal Dünya’ isimli Youtube kanalında 17 Ekim’de yayınlanan sokak röportajında, Suriyelileri hedef gösteren ve “Ben muz yiyemiyorum” diyen kişiye tepki göstermek için muz yerken paylaşım yapan 45 sığınmacının sınır dışı edileceğini açıkladı.

Paylaşım yapan kişilerin, haklarında yapılan adli işlemlerin ardından Geri Gönderme Merkezlerine sevk edildiği belirtildi.

Göç İdaresi Başkanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna bağlı Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nda düzensiz göçle mücadele konusunda genel bilgi veren Başkan Yardımcımız, kendisine yöneltilen sosyal medyada paylaşılan provokatif muz görüntüleri ile ilgili bir soruya cevap verirken sorunun cevabı yazılı olarak istenmiş, sözlü cevap yarım kalmış bu da kamuoyuna yanlış yansıtılmıştır. Bahse konu provokatif paylaşımları yapan 45 yabancı uyruklu şahıs tespit edilmiş, bu şahıslar adli işlemlerin ardından sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerine sevk edilmiştir. İşlemleri devam eden 45 yabancı uyruklu şahıs halen Geri Gönderme Merkezlerinde idari gözetim altında bulunmaktadır.”

Sözkonusu 45 kişi için daha önce de sınır dışı edilecekleri yönünde bir açıklama yapılmıştı. Aralarında Göç Araştırmaları Derneği, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi, İnsan Hakları Derneği, İzmir Barosu’nun da bulunduğu pek çok hak savunucusu kurum, karara tepki göstermiş ve ortak bir açıklama yayınlamıştı.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti. 

“Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraftır ve sözleşmenin 10. Maddesi ‘Herkes ifade özgürlüğü hakkına sahiptir. Bu hak, kamu makamları tarafından müdahale edilmeksizin ve ulusal sınırlar dikkate alınmaksızın, görüş sahibi olma, bilgi ve düşünceleri edinme ve yayma özgürlüğünü içerir’ der.

Ayrıca, 1951 Mültecilerin Hukuku Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesi’nin 33. Maddesine göre “Hiçbir taraf devlet, bir mülteciyi, ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi fikirleri dolayısıyla hayatı ya da özgürlüğü tehdit altında olacak ülkelerin sınırlarına, her ne şekilde olursa olsun geri göndermeyecek veya iade etmeyecektir”; bu maddeye ülkelerin çekince koyma hakkı tanınmamaktadır.

Mültecilerin sosyal medyada verdiği tepki tamamıyla ifade özgürlüğü kapsamındadır ve kimse ifade özgürlüğünü kullandığı için sınır dışı edilemez. Türkiye’yi ulusal mevzuatına uymaya ve uluslararası sözleşmelerde verdiği sözü tutmaya davet ediyoruz ve öncelikle söz konusu paylaşımları yapan mülteciler için sınır dışı işlemlerinin bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz. Ayrıca, her an, mültecilere yönelik ayrımcı ve nefret söylemi üretenlere karşı gerekli yargısal önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir