Ekoloji

Niğde’nin 1/3’ü JES sahası olarak ihaleye açılıyor

AKP’nin doğayı ve insanı katleden rant ve talan politikalarının bir örneği olan JES ve HES gibi projelere Niğde’de bir yenisi daha eklenirken, söz konusu JES ihalesinin neredeyse tüm Niğde’yi kapladığı belirtildi.

Yeni Yaşam’dan Yusuf Gürsucu’nun haberine göre, Niğde Valiliği İl Özel İdaresi’nin il sınırları içindeki 21 adet jeotermal kaynak sahası için 3 yıllık arama ruhsatı vermek üzere, açık teklif usulüyle ihale yapacağı ilan edildi. Niğde’nin merkez coğrafyası dahil, Çamardı, Altunhisar, Çiftlik ve Bor ilçelerini kapsayan toplam 78 bin 993.07 hektar alanda yüzlerce sondaj yapılacak. Sondaj çalışmalarında elde edilen sonuçlara göre Jeotermal Enerji Santralleri (JES) kurulacak. Niğde’nin yüz ölçümü 230 bin hektar. JES sahası olarak ihaleye çıkılan alanın boyutunun Niğde’nin 1/3’üne denk gelmesi nitelikli tarım arazileri ve doğal alanları yağmalayıp yok edecek.

JES için belirtilen yerler ya tarım alanı yada doğal yaşam alanı

JES ihaleleri, 22 Eylül 2021 günü saat 11.00’de, Niğde İl Encümeni tarafından İl Özel İdaresi İl Genel Meclis Binası’nda 21 adet ihale kısa aralıklarla peş peşe yapılacağı belirtildi. Ruhsatlandırılacak olan ihale konusu arazilerin bulunduğu alanların mevkileri şöyle: Niğde Merkez 10 bin 459.78 hektar alan, Çamardı ilçesi 31 bin 432.87 hektar alan, Altunhisar ilçesi 15 bin 934.26 hektar alan, Çiftlik ilçesi 14 bin 522.73 hektar alan ve Bor ilçesi 6 bin 643.43 hektar alan olarak işaretlenen yerlerin tümü ya tarım arazisi ya da doğal yaşam alanları.

Yaşamı zehirliyor

Aydın, Manisa, Çanakkale ve Denizli’de yoğunlaşan JES’ler kuruldukları bölgelerde tarım üretimlerini darbelerken su havzalarını da zehirlemeye devam ediyor. Türkiye’de en az 3 kat arz fazlasına ulaşılan enerji üretim kapasitesine karşın, JES’lerin yoğunlaştığı 4 il dışında neredeyse tüm illerde faaliyet gösteren ve AKP iktidarınca da ciddi anlamda desteklenen JES’ler, Niğde coğrafyasında da büyük bir alanı işgal edip bulunduğu çevreyi zehirleyecek. JES’ler, yerin binlerce metre derinliğe inilerek magmaya yakınlaştıkça ortaya çıkan ve ağır metallerle dolu sıcak akışkanın yeryüzüne çekilerek çevresinde bulunan suları bu akışkanla ısıtıp buhar enerjisi ile yapılan enerji üretim biçimidir. Kömürlü ya da doğalgazlı termik santrallerin çalışma mantığı ile enerji üretilen bu tesislerden bulunduğu çevreye, yeraltı-yerüstü sularına ve bulundukları tüm havaya zehir saçılıyor.

AKP iktidarının JES’leri yenilenebilir enerji olarak ele alıyor olması ve desteklemesi birçok çevresel sorunu ortaya çıkardı. Nehir ve dereler zehirlendi ve yüz binlerce balık adeta katledildi. Üzüm, zeytin ve incir başta olmak üzere binlerce ağaç kurudu. Aydın’da kanser vakaları geçmişe göre 3 kat arttı.

Germencik’te yeraltı sularında arsenik dahil birçok ağır metallerin JES’lerden kaynaklı olduğu raporlandı. Yaşamı zehirleyen kirlilik, yeraltının 1.5 ila 5 bin metre derinlere kadar sondaj yapılıp, içeriğinde bor, cıva, arsenik, kurşun, amonyak, antimuan, lityum, karbondioksit, hidrojen sülfür gibi zehirli ağır metallerle dolu akışkan yeryüzüne çıkarılmasından kaynaklanıyor. Bu ağır metaller ise suları ve tarım arazilerini zehirlerken hava kalitesi de sülfür gazı ile yaşanmaz düzeye getiriliyor. Menderes Nehri ve diğer birçok akarsuda on binlerce balık bu nedenle ölürken, bu suyu içen birçok hayvan da zehirlenip zarar gördü. İncir ve üzüm bağları ile zeytinliklerde JES’lerden kaynaklı kurumalar yaşanırken köylüler ise isyan ediyor.

İhtiyaçtan çok elektrik üretiliyor

Kapasite mekanizması kapsamında TEİAŞ tarafından elektrikte ‘sürdürülebilirlik ve arz güvenliğini sağlamak’ amacıyla olduğu iddia edilen santrallere üretmedikleri enerji için kapasite mekanizması adı altında her ay giderek artan oranda ortalama 200 milyon lira ödeme yapılıyor. Türkiye’de enerji ihtiyacının 3 katı enerji yatırımına destek ve teşvik veren iktidar alım garantileri kapsamında kamusal geliri şirketlere aktarıyor. Bu yolla büyük bir kamusal soygun yaşanırken, benzer ödemeler hasta garantili Şehir Hastaneleri’ne, yolcu garantili hava limanlarına, araç geçiş garantili otoyollara ve köprülere milyarlarca lira aktarılması soygunun boyutunu gösteriyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir