Ana Sayfa Dergi Çeviri NÜKLEER SANTRAL BÖLGESİNDE GERİLİM ARTIYOR

NÜKLEER SANTRAL BÖLGESİNDE GERİLİM ARTIYOR

0
NÜKLEER SANTRAL BÖLGESİNDE GERİLİM ARTIYOR

Zaporijya nükleer santralının da içinde olduğu bölgedeki Rus ilhakı tehlikeli bir durum almaya doğru gidiyor. Bölgenin Rus yanlısı yöneticisi bölgenin Rusyaya katılımı için referandum düzenleneceğini bildirdi. Bu adım Rusyanın Ukraynada askeri olarak ele geçirilen bölgeleri ilhak etme planlarıının bir parçası olarak görülüyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ise, ülkenin işgal altındaki bölgelerinde referandumlara devam edilmesi halinde Rusya ile herhangi bir barış görüşmesi yapma olasılığını dışladı .

Ukrayna’nın Zaporijya bölgesinin işgal altındaki bölgesinin Rusya tarafından atanan başkanı, Pazartesi günü Rusya’ya katılım konusunda referandum yapılmasını sağlayan bir kararname imzaladı ve bu, Moskova’nın ele geçirilen Ukrayna topraklarını ilhak etme planlarına devam ettiğinin son işareti olarak yorumlandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, ülkenin işgal altındaki bölgelerde referandumlara devam etmesi halinde Rusya ile herhangi bir barış görüşmesi yapma olasılığını dışladı .

Bölgedeki Rusya yanlısı yönetimin başkanı Yevgeny Balitsky, Rusya’nın Zaporizhzhia’daki en büyük şehri olan Melitopol’da düzenlenen Moskova yanlısı “Rusya ile birlikteyiz” başlıklı bir forum sırasında süreci başlatma kararını duyurdu.

Balitsky, “Merkez seçim komitesinin Zaporizhzhia bölgesinin Rusya Federasyonu ile yeniden birleştirilmesi konusunda referandum düzenleme hazırlıklarına başlaması emrini imzalıyorum” dedi.

İlhak Komşu Kerson Bölgesini de İçeriyor

Zaporizhzhia’nın kabaca üçte ikisi, Rus yetkililerin referandum planlarını tartıştığı komşu Kherson bölgesinin çoğu da dahil olmak üzere, Moskova’nın savaşın başlarında ele geçirdiği güney Ukrayna’nın bir parçası olarak Rus işgali altında.

Zaporijya’da Rusya tarafından atanan yetkililer daha önce, yönetimin Rusya’nın tüm bölge üzerinde kontrolü ele geçirmese bile referandumla ilerlemeyi planladığını söylemişti. Zaporijya şehri hala Ukrayna’nın elinde.

Ukrayna ve batılı müttefikleri, Rus işgali altında yapılacak herhangi bir referandumun yasadışı olacağını ve sonuçlarının da hileli olacağını söylediler. 2014 yılında, Moskova ve vekilleri, güçlerinin yarımadayı ele geçirmesinden haftalar sonra, Kırım’da geniş çapta kınanmış bir referandum gerçekleştirdi.

Referandumun 15 Eylüle Kadar Yapılması Bekleniyor

Balitsky Pazartesi günü referandumun zamanlaması hakkında daha fazla ayrıntı vermedi. Bloomberg, Moskova’nın stratejisine aşina iki isimsiz kaynağa atıfta bulunarak, daha önce Kremlin’in referandumları 15 Eylül’e kadar gerçekleştirmeyi hedeflediğini bildirmişti.

Kherson ve Zaporizhzhia’daki Kremlin tarafından atanan yetkililer, işgal altındaki bölgeleri Rusya’ya yaklaştırmayı ve gelecekteki bir referandum için zemin hazırlamayı amaçlayan bir dizi önlemi çoktan başlatmıştı.

Bu yazın başlarında, Rus işgal makamları Kherson ve Zaporizhzhia’daki yerlilere Rus pasaportları dağıtmaya başlamıştı. Moskova ayrıca işgal altındaki bölgelerdeki Ukraynalı öğretmenleri Rus müfredatını takip etmeye zorlarken, işgal altındaki şehirlerde “Rusya ile birlikteyiz” ilan panoları yayıldı.Ayrıca bakınız

Kherson ve Zaporijya’daki Rus yanlısı yetkililer, Moskova’nın niyetlerini daha da ileri götüren bir hareketle, referandumları yürütmekten sorumlu yerel “seçim komiteleri” kurdular.

Putin  Amacın İlhak Olduğunu Reddetse de Bunu Destekleyen Şeyler Yaptı

Putin, Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başladığında Moskova’nın yeni topraklar işgal etmek istediği yönündeki iddiaları yalanlanlamıştı Bununla birlikte, o zamandan beri , Rusya’nın tarihi Rus topraklarını geri kazanmaya yönelik arayışları olarak tasvir ettiği iddilarını haklı çıkarmaya yönelik ı bir dizi açıklama yaptı.

Geçen ay, Rusya’nın dışişleri bakanı Sergei Lavrov, Moskova’nın Ukrayna’daki savaş hedeflerini genişlettiğini ve artık Kherson ve Zaporijyayı da kapsadığını söyledi.

Kremlin ayrıca defalarca, ele geçirilen Ukrayna topraklarında düzenlenen ve Putin’e fethedilen bölgeleri Rus toprakları olarak ilan etme fırsatı sunacak olan referandumları tanıyacağını ima etti.

 (The Guardian)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here