Haberler

ODTÜ İİBF Dekanlığı öğrenciye ceza vermek için mesai yapıyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencisi Tunahan Gözlügöl, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımdaki “bayrak sapı” ifadesi gerekçe gösterilerek “uyarı” cezası aldı.

Daha önce internette yayımlanan bir yazısı ve siyasi faaliyetleri gerekçe gösterilerek ODTÜ İİBF Dekanlığı tarafından cezalandırılan Gözlügöl’e verilen cezalara bir yenisi daha eklendi. Gözlügöl, “Ben bu hukuksuz, ifade özgürlüğüyle bağdaşmayan kararları kabul etmiyorum” ifadesini kullandı.

Dekan boş durmuyor

SiyasiHaber’de yer alan habere göre, SiyasiHaber’de yayınlanan “Rektörünüzü nasıl bilirdiniz?” başlıklı yazısında, ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ü eleştirdiği için ODTÜ İİBF Dekanlığı tarafından “kınama” cezasıyla cezalandırılmıştı. Kınama cezası, “Yükseköğretim kurumunda kişilerin şeref ve haysiyetini zedeleyen yazılı eylemde bulunmak” gerekçesine dayandırılmıştı.

Daha sonrasında üniversite dışındaki siyasi faaliyetleri gerekçe gösterilen Gözlügöl’e bir başka ceza daha verilirken son olarak sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle dekanlık tarafından ceza verildi.

Bayrak sapı

Sosyal medya hesabından “Verşen, senin yollarına gökkuşağı döşeyeceğim bayrak sapı seni” ifadelerini paylaşan Gözlügöl’e İİBF Dekanı Ramazan Sarı inisiyatif kullanarak ceza verilmesi için uğraştı.

Soruşturma dosyalarına yönelik, soruşturmayı yürüten öğretim görevlilerinin “cezasızlık” kararlarını kendi yetkisiyle bozan İİBF Dekanı Ramazan Sarı, kendi inisiyatifiyle, yetkilerini kullanarak, Gözlügöl’e ceza verilmesi için çaba gösterdi.

Tunahan Gözlügöl, “Kullandığım metaforda, ‘bayrak sapı’ kelimesinde, bayrak iktidarı simgeliyor, bayrak sapı ise o iktidarın mevcudiyetini devam ettirenler anlamına geliyor. Dolayısıyla bahsi geçen ‘karakteri zedeleme’ ithamı gerçeği yansıtmıyor. Verşan Kök, benim açımdan, bir rektör olmak ziyade iktidarın fikirlerini taşıyan ve iktidarı temsil eden bir ‘bayrak sapı’dır. Ben bu hukuksuz, ifade özgürlüğüyle bağdaşmayan kararları kabul etmiyorum. Mücadeleme devam edeceğim. Bunu Kayyum rektör Verşan Kök’e ve İİBF Dekanı Ramazan Sarı’ya duyuruyorum” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir