Ana Sayfa Haberler Okan Üniversitesi’nde taksitleri ödeyemeyen öğrencilerin kayıtları yenilenmiyor

Okan Üniversitesi’nde taksitleri ödeyemeyen öğrencilerin kayıtları yenilenmiyor

0
Okan Üniversitesi’nde taksitleri ödeyemeyen öğrencilerin kayıtları yenilenmiyor

Okan Üniversitesi koronavirüs salgın dönemini fırsata çevirmiş durumda. Daha önce özellikle araştırma görevlilerini ücretsiz izne zorlayan Okan Üniversitesi, ekonomik krize rağmen okul taksitlerini ödeyemeyen öğrencilerin kayıtlarını yenilemiyor.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, birçok öğrenci ailelerinin çalıştıkları işlerden çıkarılması sebebiyle okul taksitlerini ödeyemiyor. Üniversite yönetiminin katı tavrını eleştiren öğrenciler “Okul idaresi parasını ödemeyenlerin kaydını yenilemeyeceklerini söyledi.  Biz borcumuzu yapılandırmak istediğimizi, kaydımızı yenilerlerse çalıştığımız süreçte bunları ödeyeceğimizi belirttik. Ancak hiçbir şekilde yardımcı olmadılar” diye konuştu.

“Okulum uzayacak”

Salgın sürecinde işsiz kaldıklarına dikkat çeken bir öğrenci şöyle konuştu:

Annem bir kaza sonucu kolunu kullanamaz hale geldi o yüzden çalışamıyor. Pandemi olmadan önce okulun ödemesini kıt kanaat olsa da bir şekilde hallediyorduk. Pandemiden sonra abim de ben de işsiz kaldık. 1 yıla yakındır da işsiziz. Durum böyle olunca 2020-2021 eğitim yılına dair okuluma hiçbir ödeme yapamadım. Ödeme yapmadığım için de kaydımı yeniletemiyorum. Buna rağmen her gün her derse girmeye devam ediyorum dönemin başından beri. Çünkü hayalimin peşinden koşmaya çalışıyorum ama şartlar müsaade etmeyecek bu gidişle. Eğer ödeme yapamazsam bütün bir dönem emeğim boşa gidecek. Ayrıca ben kaydı yenileyemesem bile benden bunun parasını illa alacaklar ama final notlarım girilemeyeceği için derslerden kalmış gözükeceğim. Yani 1 yıl daha okulum uzuyor bu da ailemin ve benim altından kalkamayacağım bambaşka bir sorun.

“Okul yönetimi herhangi bir müsamaha göstermiyor”

Başka bir öğrenci ise, okula kayıt olurken kendisinin çalıştığını ve burs aldığı için ayda 2 bin TL’lik bir taksitle okuyabileceğini düşündüğünü belirterek; “Annem de çalışıyordu, babam çalışsa da pek destek olmuyordu. Ancak bu ücretin altından kalkabiliyordum. Her şey normal halde ilerlerken aniden dünyamıza pandemi hakim oldu ve maalesef işler durdu… Bu süreçte yani 1. sınıfın bahar yarıyılında herhangi bir taksit ödeyemedim. Sonrasında ikinci sınıfa geçtim, kayıt yaptıracağım esnada bir ücret ödeyebildim, yazın çalışabilmiştim… Ancak sonra tekrardan her yer kapandı, tiyatrolar kapandı… Okuluma hiçbir şey ödeyemedim. Ders kayıtlarımı yapamıyorum, kayıt yenileyemiyorum, final sınavlarına da giremeyeceğim… Bu durum okulumun uzamasına sebebiyet verecek. Oyunculuk bölümü öğrencisi olduğum için ise durum biraz daha zorlaşıyor… Her derse giriyor, oldukça çalışıyorum ancak okul yönetimi herhangi bir müsamaha göstermiyor. Bu zorlu dönemde öğrencilere destek olmalarını, anlayışlı karşılamalarını bekliyoruz” dedi.

“Eğitim meta değil haktır”

Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şube Başkanı Beyzade Sayın ise duruma ilişkin şunları söyledi:

“Vakıf üniversitelerinin yönetimleri kâr-zarar hesapları ve keyfi biçimde alınan kararlarla öğretim elemanlarını ücretsiz izne çıkarmakta, çalışsalar dahi kısa süreli çalıştırma ödeneği kapsamına alınmakta, yoğun biçimde performans denetimi ve yıldırıya maruz kalmaktadırlar. Vakıf üniversiteleri bununla da yetinmeyerek, pandemi koşullarında anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde öğrencilerin eğitim-öğretim hakkını yok saymıştır. Öğrenim ücretlerini ödemedikleri gerekçesiyle öğrencilerin kayıtlarını yenilenmeyerek eğitim hakkını ticari bir faaliyet olarak görmüştür. Oysaki olması gereken, eğitimin bir meta değil; hak olduğundan hareketle salgın koşullarında bütün öğrencilerin öğrenim ücretleri de dahil olmak üzere bütün eğitim giderlerinin devlet ya da ilgili üniversiteler tarafında ödenmesidir. Eğitim ve bilim emekçileri olarak, kamu-vakıf ayrımı yapılmaksızın devlet eğitim ve öğretim hizmetlerini, parasız, laik, bilimse, ana dilinde, nitelikli ve kamusal olarak verilmelidir. Bilimsel bilgi üretimi insan, toplum ve doğa yararına olmalıdır. Eğitim meta olmaktan çıkarılmalı, herkesin eşit şekilde yararlanacağı erişilebilir hak olmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here