Ekoloji

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çöp tesisi çevreyi kirletiyor

Ordu Büyükşehir Belediyesinin Çaybaşı İlküvez’de yaptığı çöp tesisi çevreyi kirletmeye devam ediyor.

Evrensel’de yer alan habere göre, Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’nde yapılan tesisi engellemek için aylarca direnen köylüler, özellikle ormana, kaynak sularına zarar vereceğini dile getirmişti. Daha önce de tesisten kirli sular ve çöpler ormana akmış, yaban hayatı ve kaynak suları olumsuz etkilenmişti. Son günlerdeki yağışlar nedeniyle tesisteki kirli sular yeniden ormana ve kaynak sularına akmaya başladı.

Halk sağlığı tehdit altında

Bölge halkının tepkili olduğunu söyleyen İYİ Parti Çaybaşı İlçe Başkanı Ahmet Altun, “İlküvez halkı canından bezdi. Rüzgarda, yağmurda çöpler ve kirli sular tesis dışına taşıyor. Kaynak suları kirleniyor, sağlık tehdidi oluşuyor. Halkın sağlığını tehdit eden, pimi çekilmiş bomba gibi tepemizde duruyor. Buna bir çözüm bulunmalı. Her yağışta, rüzgarda aynı sıkıntıları yaşamaktan bıktık.” dedi.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da “İktidar ve yerel yönetimler halkın sağlığını, geleceğini güvence altına alması gerekirken halkı mağdur ediyorlar. Çöp tesisinin yerinin yanlış olduğunu hep söyledik ancak inatla yaptılar. Yaşananlardan tesisi yapanlar sorumlu. Gerekli soruşturma başlatılmalı, yaptırım uygulanmalıdır” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir