Haberler Manşet

Oscar ödüllü filmin İranlı oyuncusundan başı açık paylaşım: ‘Jin, Jiyan, Azadî’

İran’daki Mahsa Amini eylemlerine, ünlü oyuncu Taraneh Alidoosti’den destek geldi. Alidoosti, 8 milyon takipçili Instagram hesabından Kürtçe ‘Jin, Jiyan, Azadî’ yazılı bir dövizle başı açık fotoğrafını paylaştı.

Oscar ödüllü ‘The Salesman’ filminin dünyaca ünlü İranlı oyuncusu Taraneh Alidoosti, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ‘başörtüsünü doğru takmadığı’ gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesine tepki olarak yedi haftadır devam eden protestolara destek verdi.

Alidoosti, sekiz milyondan fazla takipçisi bulunan Instagram hesabından, eylemcilerle dayanışma için başı açık bir fotoğrafını paylaştı. İranlı oyuncu fotoğrafta, ülkedeki eylemlerin simgesi haline gelen ‘Jin, Jiyan, Azadî’ (Kadın, Hayat, Özgürlük) sloganının Kürtçe yazılı olduğu bir dövizi de gösterdi.

taraneh-alidoosti2-001.jpg

AİLELERE DESTEK İÇİN KARİYERİNE ARA VERDİ

İran’ın en tanınmış kadın oyuncularından biri olan Alidoosti, 2016’da en iyi yabancı film Oscar’ı alan The Salesman filmi ile dünya çapında ün kazanmıştı. Alidoosti geçmişte “her ne pahasına olursa olsun” İran’da kalacağını söylemiş; güvenlik güçlerinin sert müdahalesinde ölen eylemcilerin aileleri ile dayanışma için kariyerine ara verdiğini açıklamıştı.

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından 16 Eylül’de başlayan protestolar, yedi haftadır çok sayıda kentte devam ediyor. Yerel insan hakları kuruluşlarına göre, eylemlerde bugüne dek en az 328 kişi öldü; 14 bin 800 kişi gözaltına alındı.

MİLLETVEKİLLERİNİN YARGIYA ÇAĞRISI TARTIŞMA YARATTI

Yüzlerce kişi hakkında iddianame hazırlanırken, İran meclisindeki vekillerin büyük çoğunluğunun pazar günü ‘protestoların ele başlarına en ağır cezaların verilmesi’ yönünde yargı makamlarına yaptığı çağrı tartışma yarattı.

BAYERN LEVERKUSEN’İN İRANLI FORVETİ DE DESTEK VERMİŞTİ

Alidoosti, İran’daki eylemlere destek veren ilk ünlü isim de değil. Alman futbol takımı Bayern Leverkusen’in İranlı forveti Sardar Azmoun, geçen ay Instagram hesabından yaptığı paylaşımda güvenlik güçlerinin sert müdahalesini kınayarak “İnsanları kolayca öldürdüğünüz için utanç duymalısınız. Yaşasın İranlı kadınlar” demişti.

İran milli sutopu takımının oyuncuları da, Tayland’daki bir maç öncesi çalınan İran ulusal marşına eşlik etmemişti. (DIŞ HABERLER)

kaynak Artı Gerçek

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir