Manşet Muhalefet

ÖZEL HABER | Zonguldak’ta cürüf tesisi protestosu

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde kurulmak istenen cürüf tesisine tepki gösteren yurttaşları ziyarete eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Sizin gücünüz sandıktır” dedi. Zonguldak’danTolga Güney bildirdiği habere göre:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyeti ‘atık geri kazanım tesisi’ yapılmak istenen Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde yurttaşları ziyaret etti. Alaplı’nın Osmanlı ve Ereğli’nin Kıyıcak Köyü arasında kalan bölgede Roj Metal ve Alaplı Geri Kazanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketleri tarafından cüruf ve 39 çeşit atığın eleme işlemi yapılacak tesis kurulması için çalışma başlatıldı. İki şirketin projeleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verilmişti. Heyetin ziyareti sırasında yurttaşlar “Marmara bitti sıra Karadeniz’de”, “Zonguldak ve 30 büyükşehir, Alaplı ve 39 çeşit zehir” ve “Alaplı’da zehir deposu istemiyoruz” gibi pankartlar taşıdı.

‘DOĞA İNTİKAMINI ALIR’

CHP heyetinde yer alan Genel Başkan Yardımcısı, Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Zonguldak Milletvekilleri Deniz Yavuzyılmaz, Ünal Demirtaş, il yöneticileri ve belediye başkanlarından oluşan heyet tesislerin kurulmak istendiği alanda bulunan gölde incelemelerde bulundu. İncelemeden sonra açıklama yapan Ali Öztunç, Türkiye’nin dört bir yanı delik deşik edildiğini kaydetti. “Doğa intikamını alır” diyen Öztunç, “Yıllarca pisliler Marmara Denizi’ne akıtıldı, kanalizasyon verildi. Sanayi tesislerinin atıkları verildi. Bakıyoruz şimdi; Marmara Denizi kusuyor. Marmara Denizi ‘Ey insan oğlu (!) Sen beni kirlettin bende benin yüzüne tükürüyorum’ diyor” dedi.

‘CÜRÜF NEDEN DOĞAYA ATILIYOR?’

Demir çelikten çıkan cürufün, dünya teknolojisinde pek çok alanda kullanıldığını aktaran Öztunç, “Niye biz kullanmıyoruz? Niye sadece üçte birini kullanıyoruz da üçte ikisini doğaya atıyoruz. Başka bir şey yapıyoruz, denize atıyoruz. Bu iki tesisin kurulmasındaki en büyük sorumlu OYAK’tır. Demir çeliktir. Demir çelik; eğer kendisi, bu cürufu halledebilse gerek kalmayacak. Demir çeliğe bir çağrı: Bir an evvel siz bu işe el atın. ‘Fazla maliyet oluyor’, ‘para çok gidecek’, ‘sıkıntıya girer şirket’ diye bakmayın. Cüruf ile ilgili çalışmayı yapın” ifadelerini kullandı.

‘GÜCÜNÜZ SANDIKTIR’

Bölgede devam eden tesis çalışmasının denetlenmesi gerektiğini vurgulayan Öztunç, “Burası, mühürlü halde gece çalışıyorsa sorumluluğu emniyettedir, jandarmadadır, validedir. Gece belediye mühürlüyor da gece kaçak çalışıyorsa Vali, Kaymakam suç işliyor demektir. Bugün, kaymakamla da valiyle de bu konuyu konuşmak için arayacağım. Yok böyle bir dünya yok. Buna izin vermeyiz. Yasal süreç devam ediyor. Avukatlar davayı açmışlar. Yasal süreçte de bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bugün buraya gelerek, birilerine, sizin yanınızda olduğumuz mesajı vermek istedik. Haberiniz olsun. Merak etmeyin, rahat olun. İllaki bu işler durdurulur. Ama şunu da söyleyeyim: Sadece burası değil, Türkiye’nin dört bir tarafı böyle. Sandık önünüze geldiği zaman siz de gereken cevabı verin. Sizin gücünüz sandıktır” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir