Haberler

Patnos’ta 136 milyon lira borç çıkaran AKP’li belediye başkanı Görele’ye kaymakam olarak atandı

Ağrı’nın Patnos ilçesinde AKP’den belediye başkanlığı yapan Cem Afşin Akbay’ın, Giresun’un Görele ilçe kaymakamlığına atanması tartışma yarattı. CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, Akbay’ın 2014-2019 yılları arasında belediyeye 136 milyon 410 bin 524 lira borç bıraktığını hatırlattı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, 20 Ağustos 2021’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla ilçenin mevcut kaymakamı Murat Özdemir, Giresun Vali Yardımcılığı Hukuk Müşavirliği’ne atanırken yerine Akbay getirildi.

Kaymakamken istifa edip belediye başkanı oldu

2014-2019 yılları arasında Ağrı’nın Patnos ilçesinde AKP’den belediye başkanlığı yapan Cem Afşin Akbay, 2000 yılında Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Milli Emlak Kontrolörlüğünden ayrılarak mülki idare mesleğine başladı. Erzurum kaymakam adayı olarak göreve başlayan Akbay, Oltu ilçesinde kaymakam refikliğinde bulundu. 11 Kasım 2002 tarihinde kaymakamlık kursunu bitiren Akbay, 2003 Mart ayında Hayrat ilçesi kaymakamlığına atandı. Daha sonrada sırasıyla Çıldır, Adıyaman Vali Yardımcılığı, Horasan ve Yenice Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 2014 yılında Zonguldak Devrek Kaymakamlığı görevini sürdürürken istifa eden Akbay, memleketi olan Patnos’ta belediye başkanı seçildi. 2019 yılında görev süresi biten Akbay, bir süre sonra Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri görevine getirilirken, vekaleten Aksaray Vali Yardımcılığı görevinde bulundu.

“Yeni kaymakam parti rozetiyle birlikte geldi”

2014 yılında belediyeyi BDP’den devralan Akbay, 5 yıl sonunda görevini HDP’li başkanlara devrederken 136 milyon 410 bin 524 lira borç ile teslim etti. Patnos halkı ise Akbay’ın görev süresi boyunca ilçede betonlaşmayı arttırdığını ve birçok tesisi de yarım bıraktığını ileri sürdü.

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, Akbay’ın 5 yılda bir ilçe belediyesini iflas ettirdiğini belirterek, “Görele ilçemize kaymakam olarak atanan Cem Afşin Akbay, 2014-2019 yıllarında AKP’den belediye başkanlığı yapmış. Başkanlığı süreci sonunda Patnos’un 136 milyon ile borç batağına sürükleyip iflas ettiği, belediyeye ait taşınmazların satıldığı, bir iş merkezine başlandığı ve yarım kaldığı, 164 milyonu betona gömdüğü iddialar arasında bulunmaktadır. Görele ilçemizde asli görevlerini yerine getiren ilçede 1 yıl başarılı görev yapan ve daha sonra apar topar Giresun vali yardımcısının hukuk müşavirliğine gönderilen Kaymakam Murat Özdemir, Görele Kaymakamlık binasına T.C. ibaresini yazdırdığı için mi alınmıştır? Geçmişi başarısızlıklarla dolu olduğu iddia edilen bu mülki idare amirini bulmak için çok mu aradınız? Görele ilçemize bu AKP militanı kaymakam yakıştı mı? Vali ve kaymakamların partili olduklarını biliyorduk ama yeni kaymakam parti rozetiyle birlikte geldi. AKP militanı bir kaymakam istemiyoruz” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir