Ana Sayfa Haberler Pazar esnafı şikayetçi: “Geçen yıllarda yaptığımız satışın ancak yüzde 30’unu yapabiliyoruz”

Pazar esnafı şikayetçi: “Geçen yıllarda yaptığımız satışın ancak yüzde 30’unu yapabiliyoruz”

0
Pazar esnafı şikayetçi: “Geçen yıllarda yaptığımız satışın ancak yüzde 30’unu yapabiliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de pazar yerlerini gezip pazarcıları ve yurttaşların sorunlarını dinledi.

Pazarcılar, ürünlerdeki girdi maliyetlerinin sürekli arttığını ve bunun pazardaki fiyatlara yansıdığını alışveriş oranının geçen yıllara göre yüzde 70 civarında düştüğünü belirtti.

Bir esnaf, Gürer’e “Gerçekle gösterilmeye çalışılan arasında çok fark var. Geçen yıllarda yaptığımız satışın ancak yüzde 30’unu yapabiliyoruz. Bu durum, ülkedeki ekonomik krizin hangi boyutlara geldiğini gösteriyor. Vatandaşta para yok” dedi.

Üreticilerin girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle ürününü yüksek fiyatla satmak zorunda kaldığını, vatandaşın ise alım gücünün zayıf olduğunu için pazara gelip filesini dolduramadığını anlatan esnaf “Biz satamıyoruz, vatandaş alamıyor” ifadelerini kullandı.

Alım gücü düşük

CHP’li Gürer, pazardaki izlenimini şöyle anlattı:

Ülkemizin 21,7 büyümesi vatandaşa yansımadı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlara takla attırmadı ise bu büyümeden çiftçi ve esnafın aldığı pay çarşı pazara yansımalıydı. Vatandaş da büyümeden nasibini almamış. Görünen o ki hormonlu büyüme esnaf, çiftçi, işçi ve emekli için bir yarar sağlamamış.

Geçen yıl 2 bin 200 lira olan üre gübresinin bu yıl 4 bin 500 liraya, 2 bin 800 lira olan DAP gübrenin fiyatının ise 6 bin 800 liraya çıktığını belirten Gürer, “Sadece gübredeki fiyat artışı yüzde 100’ün üzerinde. Tohumu, ilacı, mazotu, yeraltından çıkarılan su için kullanılan elektrik enerjisindeki maliyet artışları ise cabası. Doğal olarak maliyet artışlarındaki fiyat artışı pazar tezgâhına yansıyor. Ekonomik kriz nedeniyle alım gücü düşen vatandaş, tezgâhtaki fahiş fiyat artışları karşısında ürün almakta zorlanıyor. Fiyat artışları o kadar seriye bağlandı ki insanlar bir hafta önce aldığı bir ürünü aynı pazar yerinde bir hafta sonra aynı fiyata alamıyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here