Fotoğraf: Castillo'nun Peru devlet Başkanlığı'nı üstlendiği gün, 29 Temmuz 2021/efe

Peru’da görevden alınan önceki Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, “isyan ve komplo” suçlamasıyla karşı karşıya. 

Yüksek Hazırlık Soruşturması Mahkemesi, görevinden alınan önceki cumhurbaşkanı Pedro Castillo hakkında, Cumhuriyet Kongresi’nin feshedildiğini duyurarak darbe yaptığı ve böylece isyan ve komploya teşebbüs ettiği iddiasıyla 7 gün süreyle ön gözaltı kararı verdi.

Perşembe günü görülen duruşmada savcı Marco Huamán, duruşma yargıcı Juan Carlos Checkley’in huzurunda, eski cumhurbaşkanının kaçma tehlikesi olduğunu ileri sürerek ön gözaltı emri verilmesini önerdi.

Kamu Bakanlığı temsilcisi, eski devlet başkanının ulusa darbe mesajını duyurduktan sonra, Meksika büyükelçiliğine sığınmaya ve siyasi  talebinde bulunmaya çalıştığını ileri sürdü.

Peru Cumhuriyet Başsavcısınca yönetilen Kamu Bakanlığı Peru’ya özgü bir kurum. Misyonu, suç işlenmesini önlemek ve kovuşturmak,  hukuku, yurttaş haklarını ve kamu çıkarını savunmak, yargıda toplumu temsil etmek, ailelerin, küçüklerin ve engelli kişilerin haklarını savunmanın yanısıra adaletin doğru ve etkin yönetilmesini sağlamak. 

Eski Başkan Castillo’nun eski Başbakan Aníbal Torres öncülüğündeki savunma ekibi, müvekkillerinin atılı suçların hiçbirini işlemediğini, bu nedenle Peru topraklarından kaçma tehlikesinin olmadığını savundu. İddiaya “bir kişi, atılı suçları işlemediği halde nasıl kaçmak isteyebilir ki?”  diyerek karşı çıktı. 

Castillo’nun avukatı Torres:
“Hukuka uygunluk ilkesi çiğnendi” 

Pedro Castillo’nun avukatı Aníbal Torres duruşmada “ön gözaltı” gerekçesi olarak ileri sürülen “isyan ve komplo” suçlamasına ilişikin bir sürü laf dışında hiçbir somut kanıt ileri sürülmeyerek “hukuka uygunluk” ilkesinin “rezilce” çiğnendiğini söyledi. in hearing against Castillo:

Castillo!nun Kongre’nin feshi kararını okuduğu sırada da yanında bulunanlardan biri olan eski Başbakan Torres “Kamu Bakanlığı temslicisi atılı iki suçla da ilgili hiç bir kanıt ortaya koymadı. Şunu aklımızdan hiç çıkartmamamız gerekir ki, hukuka uygunluk ilkesi rezilce çiğneniyor. Rezillik bu!” dedi. 

Castillo tutulduğunda
üstünde cep telefonu yoktu

Azldilen eski cumhurbaşkanı, tutulduğunda üzerinde yalnızca resmi kimlik belgesi çıktı. Başka bir kişisel eşya ya da cep telefonu taşımıyordu.

Castillo, Perşembe günü Silahlı Kuvvetler ve Ulusal Polis’in Kongre’yi fesih kararını “anayasaya aykırı” olduğu gerekçesiyle desteklemeyeceklerini görerek Başkanlık binasından ayrılırken Kamu Bakanlığı görevlilerince göz altına alınmıştı. 

(AEK)

Bianet

Bir Cevap Yazın