Ekonomi Manşet

Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısı tartışmalı başladı

ETELGRAF HABER-

 Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yürütmeyi eleştiren muhalefet partileri, komisyonda hesap vermeye gelen bakanların propaganda yapmasına tepki gösterdi.  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun teklifinde yer alan Meclis, Sayıştay ve Kamu Denetçiliği Kurumu bütçeleri görüşülmeye başlandı. Usule ilişkin itirazlarla başlayan görüşmelerde ilk sözü CHP Komisyon üyesi Bülent Kuşoğlu aldı. Kuşoğlu, usule dair itirazlarını yaptıkları açıklamalar ve sordukları sorulara cevap alınamadığını dile getirdi. Kuşoğlu, “Yasama organı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi denetim görevini ki asli bir görevdir- yerine getiremiyor. Böyle bir sıkıntımız var” dedi. Kuşoğlu, Sermaye Piyasası Kurulu, bankacılık yönetimi, Varlık fonu, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, SGK’nin 2018’de çıkan kararname ile bilgilendirme yapmak zorunda olduğunu hatırlattı. İki yıl içerisinde hiç bilgilendirme yapılmadığını dile getiren Kuşoğlu, “Bu bilgilendirme toplantılarının da muhakkak yapılması lazım. Bunlar da denetim görevimizin bir parçasıdır, önemli ölçüde aksamıştır” diye belirtti.

 ‘BAKANLAR PROPAGANDA YAPMAYA GELİYOR’

 Komisyonun HDP’li üyesi Garo Paylan da denge ve denetlemenin etkin yapılabilmesi için güçler arası denge olması gerektiğini vurgulayarak, dün komisyonda yürütmenin saygısızlığıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Denetleme ve hesap verme gününün bakanlar tarafından propagandaya dönüştürülmesini eleştiren Paylan, “Bakanlar buraya propaganda yapmaya geliyorlar. Burası bir hesap verme yeridir ve yılda bir gün bakanlar gelip hesap veriyor, sorularımıza cevap veriyor. Kapanış konuşmasında -propagandaya – bakanlarımız propagandalarını yapıyorlar, sorularımıza cevap vermiyorlar. Niye? Bu milletin iradesini yok saymaktır, milletin iradesine derin bir saygısızlıktır; buna yol vermemeniz gerekir” dedi.  İYİ Parti grubunun komisyon üyesi Erhan Usta da, milletvekili itibarının ve Meclisin manevi şahsiyetinin yürütme tarafından ezildiğini vurguladı. Usta, “Buraya atanmış bir bakan geliyor, kameralar çekiyor; ondan sonra, burada bir sürü milletvekili konuşuyor, kameralar yok; sayın bakan tekrar geldiğinde kameralar tekrar geliyor. Bu bizi rencide ediyor” diye konuştu.

 ‘TEPEDEN BAKAN BİR ANLAYIŞ’ 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın dün bütçede aşağılayıcı bir üslupla konuştuğunu kaydeden Usta, “Tepeden bakan, bizi aşağılayan bir üslupla konuştu ve biz de daha fazla… Tabii, bir kısım itirazımızı yaptık, bu üslubun yanlış olduğunu söyledik ancak kendisine karşı ne olursa olsun kabalaşmamak veya böyle, hakarete varan bir konuşma hâline düşmemek için salonu terk ettik, gittik. Şimdi, buna müsaade etmemek lazım. Yazıktır, günahtır, olmaz. Bu, millet i aşağılamaktır, millete tepeden bakmaktır, bunun başka bir anlamı yoktur” ifadelerini kullandı. 

PAYLAN’I HEDEF ALDI 

AKP’li İbrahim Aydemir, Paylan’ı hedef alarak, “Şimdi, usulle ilgili yıllardır Garo Bey burada söz alır, propaganda yapar. Yaptığı da şudur: Efendim, kameralar burada olsun. Mütemadiyen bunlar canlı yayın yapıyorlar zaten ve hakikatleri ters yüz edip saatlerce konuşuyorlar bunlar. Ben tabii diğer arkadaşları tenzih ediyorum, özellikle Garo Bey için bu notu düşüyorum. Bunu yaptığınız içinde sözünüzün bir hükmü olmuyor” diye konuştu.

 AKP’Lİ AYDEMİR’DEN HDP TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ

 Aydemir’in sözlerine tepki gösteren Mehmet Bekaroğlu, “Milletvekilinin konuşmasına bak ayıp ya” dedi.  Aydemir ve muhalefet milletvekilleri arasındaki usule yönelik tartışmalar sürdü. Aydemir’in sözlerine Bekaroğlu, “Milletvekilini susturamazsınız” dedi. İYİ Partili Erhan Usta da “Size ayar vermeye yönelik konuşmalara müsaade etmeyin. Bize karşı üslubunuza dikkat edin” dedi. Paylan’ı hedef alan sözlerine muhalefetten gelen tepkilere karşı Aydemir, “Son zamanlarda da İYİ Partililer de bir huy gelişti ha bire HDP’lileri koruyorlar” sözlerine sarıldı. Aydemir’in sözlerine Bekaroğlu, “siyaset yapıyor”, Usta’ da “Böyle bir şey olmaz hep aynı şey” sözleriyle tepki gösterdi. 

MECLİS BAŞKANI MECLİSİN ONURUNU KORUYACAK MI?

 CHP komisyon üyesi Abdullatif Şener de söz aldığı usule dair, eleştirilerini şöyle sıraladı: “Yasama organının hiçbir denetim fonksiyonu kalmamıştır, bunun da ötesinde talimatla bu Komisyon yürütmenin propagandası amacıyla kullanılmaktadır, denetim amacıyla kullanılmamaktadır; bütçe görüşmeleri de öyle. Denetim fonksiyonu mümkün olduğunca kamuoyuna yansıtılmamak için çaba harcanıyordur, bu çabanın içerisinde de en büyü k sorumluluğu ben Sayın Meclis Başkanımızda buluyorum. Bu Parlamento bu Meclis Başkanı bu Meclisin onurunu koruyacak mı korumayacak mı, bunu tartışmalıyız” dedi. 

MUHALEFET KIRICI OLUYOR’ 

AKP grubu adına söz alan Cemal Öztürk, “Özellikle muhalefet grubunda bulunan arkadaşlarımız çok yüksek ‘volume’lük tenkitlerde bulunuyorlar, biraz kırıcı oluyorlar, incitici ifadelerden kaçınmaları gerekirken daha ilk günden havanın gerginleşmesine neden oluyorlar. Zannedilmesin ki bütçe hakkı sadece Parlamentonundur, bütçe hakkı maliye politikası yönüyle maliye politikasına yani Parlamentonun vermiş olduğu yetkiyi uygulama hakkı da yürütmenindir, hükûmetindir” dedi. Bütçe görüşmeleri devam ediyor.

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir