Haberler

Polis ve bekçilerin işkencesine maruz kalan Murat E. yaşamını yitirdi

Van’da polis ve bekçiler, gözaltına alırken işkence uyguladıkları Murat E. tutuklu bulunduğu cezaevinde, önceki gün şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Van’da 11 Ocak’ta Murat E. (35) adlı bir kişi, “hırsızlık” gerekçesiyle gözaltına alan polis ve bekçilerin işkencesine maruz kaldı. 2 Nisan Polis Merkezi Amirliği’ne götürülen E., bir gün sonra adliyeye çıkarılarak tutuklandı. Van M Tipi Cezaevine götürülen E., burada tekli hücreye konuldu.

YAŞAMINI YİTİRDİ

13 Ocak günü sabah saatlerinde E., şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş bir vaziyette bulundu. Cezaevi yönetimi konuya dair uzun bir süre aileye ve avukata herhangi bir bilgi vermedi. Ailenin ısrarı sonucu cezaevi idaresi, E.’nin “uyuşturucudan, kendi intihar etti” şeklinde cevaplar verdiği belirtildi.

KESİN ÖLÜM NEDENİ YOK

Aynı gün Van Adli Tıp Kurumu otopsi raporunda E., için kesin ölüm nedeni belirtilmezken, “beyinde ödem oluştuğu” bilgisi yer aldı. Van Adli Tıp Kurumu, cenazenin İstanbul Adli Tıp’a götürmesini talep etti.  Otopsi işlemlerinin ardından cenaze aileye teslim edilen cenaze toprağa verildi.

DOSYAYA GİZLİLİK KARARI

Olayla ilgili E.’nin avukatı hastane ve cezaevi kamera kayıtların incelenmesini talep ederken, davaya gizlilik kararı getirildiği öğrenildi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir