Haberler

“Porsiyonlarımızı küçültelim” açıklamasına halk tepkili: “Zaten küçük olan porsiyonumuzu niye küçültelim ki, ne kadar küçültelim”

Türkiye yaşadığı derin ekonomik krizin ortasında Emine Erdoğan’ın yaptığı “Porsiyonlarımızı küçültelim” açıklamasını tartışıyor. Enflasyonun, işsizliğin, yoksulluk ve açlığın her gün arttığı Türkiye’de AKP’nin her alanda yaptığı zamlar da geçimi yurttaşlar için zorlaştırıyor.

Evrensel’den Deniz Tepe ve Engin Memiş’in hazırladığı haberde, Eskişehir Gültepe mahallesinin emekçi halkı “Porsiyonlarımızı küçültelim” açıklamasına tepki gösterirken, “Bunlara vere vere bizde kan kalmadı” diye konuştular.

“Bize mücadele gerekiyor”

Eskişehir Gültepe Mahallesi’nde yaşayan İnşaat İşçisi İbrahim Kandemir, halihazırda hayatının bir cendere içinde olduğunu söylüyor. Kandemir, “Sabahtan akşama kadar inşaatta çalışıyorum. Bu zamlar geldi, bize her zamanki gibi daha fazla çalışmak kaldı. İnşaatı ben dikiyorum 150 lira yevmiye, devlet bir tane imza atıyor 500 bin alıyor. Bu yattığınız evleri hatta tuvaletinizi bile biz yapıyoruz. Ama bize zamlar reva görülüyor, bunlara vere vere bizde kan kalmadı” dedi.

Emine Erdoğan’ın açıklamasına dair ise “Zaten küçük olan porsiyonumuzu niye küçültelim ki, ne kadar küçültelim” diyen Kandemir, “Gücümüzü yerine getirmek için daha fazla yiyip kendimize bakmamız lazım. Ben 1 tane ekmek yiyorsam ikinciyi de yemek isterim. Bu benim hakkım, ben emeğimle kazanıp bunun bedelini veriyorum. Bu iktidar bizi yedi yedi. Bize mücadele gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Önce sen yeme”

Gelen zamlara tepkili olan bir başka Gültepeli Mehmet Yiğit de “Zamların gelmesi lazım çünkü saray kendine para bulamıyor. Bir de yeni yapılan yazlık saray var, ona da milyonlar lazım. Halktan, aç kalandan alacak ki kendisi tok olsun. Millet açlıktan ölürken hanımefendi, ‘Porsiyonlarınızı küçültün’ diyor. Önce sen kendin yeme. Her şeye zam geliyor. Köylünün kullandığı ilaçtan, yeme kadar, ürettiği ürünün maliyeti bile çıkmıyor. Yazık değil mi insanlara?” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir