Ana Sayfa Ekonomi Prof. Dr. Aziz Konukman: Bütün evlere ateş düşecek, süreç erken seçimi zorlayacak

Prof. Dr. Aziz Konukman: Bütün evlere ateş düşecek, süreç erken seçimi zorlayacak

0
Prof. Dr. Aziz Konukman: Bütün evlere ateş düşecek, süreç erken seçimi zorlayacak

‘Bütün evlere ateş düşmüş olacak. İnanmadığımız, güvenmediğimiz resmi enflasyon bile katlanacak’ diyen Konukman, bunun da fakirleşmeye neden olacağını belirterek uyardı.

Prof. Dr. Aziz Konukman: Bütün evlere ateş düşecek, süreç erken seçimi zorlayacak


Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aziz Konukman, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Ağbal’ın görevden alınmasını ve ekonomideki gidişi değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “faiz sebep, enflasyon sonuç” görüşünün uluslararası literatürde karşılığı olmadığını hatırlatan Konukman, ancak bu görüşe uygun hareket edilmediği için TCMB başkanlarının değiştirildiğine işaret etti. Ayrıca Ağbal’ın görevden alınmasında 128 milyar dolar konusunda hiçbir açıklama yapmamasının da etkili olduğunu belirten Konukman, iktidarın yeniden “büyümenin birazcık kımıldadığı” günlere dönmek istediğini dile getirdi. Ancak bunun gerçekçi olmadığını, çünkü kuru kontrol etme şansları bulunmadığını vurgulayan Konukman, şunu ekledi:

‘CUMHURBAŞKANININ YAPMAK İSTEDİĞİ ŞEY TEORİDE YOK’

“İmkansız üçleme diye bir kural var. Uluslararası sermaye hareketleri serbest dediğiniz zaman, dalgalı kura geçtiğiniz zaman hem faizi hem kuru kontrol edemiyorsunuz. Cumhurbaşkanı ikisini de kontrol etmek istiyor. Teoride yok böyle bir şey. Böyle bir cennet yok.”

‘BÜTÜN EVLERE ATEŞ DÜŞECEK, İNANMADIĞIMIZ RESMİ ENFLASYON BİLE KATLANACAK’

Cumhuriyet’e konuşan Prof. Dr. Konukman, Türkiye’nin ihracat yapabilmek için yüzde 65-70 düzeyinde ithal girdilere bağımlı olduğunu, kur yükseldiğinde ithal girdilerin fiyatının da artacağını bunun da enflasyonu yükselteceğini vurguladı. “Bütün evlere ateş düşmüş olacak. İnanmadığımız, güvenmediğimiz resmi enflasyon bile katlanacak” diyen Konukman, bunun da “fakirleşmeye” neden olacağını kaydetti.       

‘EKONOMİ DİBE VURMASIN DİYE ERKEN SEÇİM YAPILABİLİR’

Ayrıca “Sürecin bir erken seçimi zorlayacağı açık” yorumunu yapan Konukman, “Çünkü bu yapının sürdürülebilme şansı yok. Faiz artıyor, başkanı değiştiriyorsunuz. Bir süre böyle gidiyor, sonra faizler yeniden yükseliyor. Bu nereye kadar sürdürülebilir? İktidar, ödemeler dengesinde kriz çıkmadan, ithalat-ihracatta sorun çıkmadan, ekonomi daha fazla dibe vurmadan erken seçimi düşünebilir” diye konuştu.

Prof.Dr. Aziz KONUKMAN

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İİBF-İktisat

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve İstatistik Bölümünde 1978 yılında lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitenin Ekonomi Bölümünden ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden Yüksek Lisans dereceleri aldı. Doktorasını Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde 1995 yılında tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında  Profesör oldu. 1986-1990 yılları arasında Devlet Yatırım Bankasında Araştırma Uzmanı, Türkiye İhracat Kredi Bankasında Araştırma Müdürü ve Tetkik Kurulu Müdürü; 1993-1996 yılları arasında İller Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, 2003-2008 yılları arasında Türk-İş Genel Merkezi Araştırma Müdürü olarak görev yaptı. Halen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here