Haberler

Prof. Dr. Günçavdı: Erken seçime gitmek kaçınılmaz

etelgraf haber-

Türk ekonomisinin Ekim ayında 3 milyar 156 milyon dolar cari fazla vermesine karşın doların bugün 14 liranın üzerine çıktığına işaret eden Prof. Dr. Günçavdı, Türkiye’nin erken seçime gitmesinin kaçınılmaz olduğunu öngörüsünde bulundu:

“Türkiye’de bugün piyasa aktörleri ve piyasa yapıcılar cari açık ilgili farklı beklentilere sahip. Nedir o beklentiler? Türkiye’nin yapısal problemleri var. Türkiye’nin cari açığı kapatabilmesi için böyle para politikası tedbirleri değil yapısal reformlar yapması lazım. Yapısal reformların başında da sistem değişikliği ve bunun akabinde erken bir seçim geliyor. Bunlar olmadıktan sonra uygulanan ekonomi modelinden olumlu sonuç çıkması mümkün görünmüyor.”

Prof. Dr. Günçavdı’nın “erken seçim” öngörüsünü ekonomist Güldem Atabay da destekliyor. DW Türkçe’ye konuşan Atabay Bakan Nebati’nin “Güvenin” çağrısına işaret ederek, “erken seçim” öngörüsünü şu sözlerle dile getirdi:

“Böyle bir politikaya güven mümkün değil. Güvenilmesi için gerçekten neden-sonuç ilişkilerine bağlı, dünyayı kavradığını anlatan bir sistemden söz edilmesi gerekiyor. Durduk yerde, ‘biz Çin modeline geçiyoruz, 6 ay sonra da bunun sonuçlarını alacağız’ gibi bir saçmalıktan vazgeçilmesi gerekiyor. Gidilecek, varılacak yer; önden yüklemeli faiz artışıyla Türk Lirası’nı sakinleştirip, bir an önce erken seçime gitmek. Başka yapılacak bir şey yok.”

“Fanatizme varan saplantı”

Bakan Nebati’nin yeni ekonomik modelin başarısı konusunda “Bitersek hep birlikte biteriz. Eve boynu bükük dönemem” yönündeki açıklamalarını “talihsiz” olarak nitelendiren Güldem Atabay, “Kendisine bir bakan olduğunu hatırlatmak istiyorum. Böyle bir yaklaşım, yaşananları kişisel olarak hikâyelendirmek söz konusu olmamalı bence. Olan biten şu: Yanlış bir politika izleniyor, bu politika da bir takım fanatizme varan bir saplantıyla devam ettiriliyor. Ekonomi olarak bunun doğru bir açıklaması yok” çıkışında bulundu.

Bakan Nebati’nin “Faizleri artırmayacağız” yönündeki açıklamasını da Merkez Bankası’nın faiz indirmeye devam edeceğinin işareti olarak gören Atabay, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Türk ekonomisini de derinden etkileyecek faiz kararını Çarşamba günü açıklamasının beklendiğine işaret etti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir