Haberler

Reyhanlı’daki gizemli kazanın faili kafa kesen örgütün kurucusu çıktı

etlgraf haber-

Antakya’da çarptığı motosikletteki genç çift ile bebeklerinin ölümüne neden olan gizemli ismin Suriye’de kafa kesen Nurettin Zenki adlı örgütün kurucusu olduğu öğrenildi.

Antakya’da 8 Kasım’da aracıyla çarptığı motosikletteki çiftin ve anne karnındaki 8 aylık bebeklerinin ölümüne neden olan ve asıl kimliği gizlenen isme ilişkin çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV’de yayımlanan “Reyhanlı’daki trafik canavarı, Suriyeli cihatçı örgütün lideriymiş” başlıklı haberinde, olaya ilişkin bilgiler verdi. Saymaz’ın, tutuklanan Sheikh Tawfiq Shahabuddin’e ilişkin verdiği detaylar şöyle:

Koruma zırhı mı var? Diyeceksiniz ki, bu yazıda haber değeri taşıyan, dikkatsiz sürücünün Suriyeli olması mıdır? Asla değil. Ancak iki gündür süren araştırmalarımda kaza hakkında ulusal ve yerel basında haber yayınlanmadığını fark ettim. Hadi, bu neyse. Reyhanlı Belediyesi’nin internet sayfasındaki ‘Vefat Edenler’ başlıklı sütunda ne diye yer verilmez?

 

Beni asıl kuşkulandıran, Şahabettin’in avukatı, altı üstü bir trafik kazası olduğu halde dosyadan bilgi vermeye yanaşmaması oldu. Sanırsınız, devlet sırrı. Ayrıca Suriyeli’nin avukatı varken, ölen Türk çiftin ailesinin avukat tutmaması tuhaf değil mi? Bir de dün savcılık soruşturmaya kısıtlılık kararı getirdi.

 

Terör dosyası değil. Çocuğa yönelik cinsel saldırı suçu hiç değil. Şahabettin’in etrafındaki koruma zırhının sebebi ne? Aslında Suriye’deki eli kanlı Selefi-Tekfirci örgütlerden Nurettin Zenki Tugayı’nın lideri Sheikh Tawfiq Shahabuddin olması mı? Sanırım, öyle. Hürriyet Gazetesi’nin eski dış haberler muhabirlerinden Ali Örnek, Suriye iç savaşına kafa yoranların başında geliyor. Örnek’in verdiği bilgiye göre Nurettin Zenki Tugayı, 2011’de Tevfik Şahabettin tarafından kuruldu.

 

Şahabettin, iki yıl sonra ailesiyle Reyhanlı’ya yerleşti ve örgütü buradan yönetti. 2014 yılında New York Times muhabirlerini ilçede ağırladı. Nurettin Zenki, Halep’te çok etkindi. Doğu Halep’teki Şeyh Nacar adlı sanayi sitesini yağmaladı. Söktükleri makineleri ve çaldıkları arabaları Türkiye’de sattı.

 

Nurettin Zenki’ye bağlı Ammar Tugayı, eşcinselleri damdan atarak, öldürdü. 2016’da Filistinli bir çocuğun kafasını kesti ve propaganda için bu vahşetin videosunu yayınladı. Bu örgütün El Kaide’yle davrandığı da oldu, çatıştığı da. İdlib’in alınması için kurulan ‘Fetih Cephesi’ adlı askeri koalisyonda birlikteydiler. Daha sonra El Kaide tarafından İdlib’den sürüldüler. Şimdi Afrin’de faaliyetine devam ediyor. İnsan hakları raporlarında, çocukların kafasını kesmekle, eşcinselleri yüksekten atıp öldürmekle, gazetecileri fidye için kaçırmakla, yağma ve talanla suçlanıyor. Böyle vahşi bir örgütün lideri ise yıllardır Reyhanlı’da yaşıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir