Haberler Manşet

Rifis Makine’de işçiler eylemde

 Rifis Makine’de çalışan 8 kişinin işten çıkarılmasına tepki gösteren işçiler, fabrika önünde eyleme geçti.  İstanbul’un Kartal ilçesinde faaliyet gösteren Rifis Makine’de çalışan ve Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen işçilerden 27 Aralık’ta 8 işçi işten çıkarıldı. Arkadaşlarının çıkartılmasına tepki gösteren işçiler ise Rifis Makine önünde eyleme geçti. Birleşik Metal-İş yaptığı yazılı açıklamada, “Talebimiz bir an önce işten çıkartılan Rifis işçilerinin işbaşı yaptırılmasıdır. İşverenin işçiye düşmanca tavrından vazgeçmesidir. Sendikamızla görüşerek diyalog kanallarının açılmasıdır” ifadelerine yer verildi. 

 ‘SENDİKAMIZ YETKİ ALDI’

 Sendikanın açıklaması şöyle: “Sendikamız işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi. Fabrikada çalışan işçilerin neredeyse tamamı, insanca yaşam ve güvenceli iş talebiyle, toplu iş sözleşmesi hakkına sahip olmak için sendikamıza üye oldular. Rifis yönetimi ise, işçilerin hakkını tanımak, onları temsil eden sendikayla toplu iş sözleşmesi için müzakerelere başlamak yerine, sendikanın işyerinde aldığı yetkiye itiraz etti. Rifis Makine patronu işçilerin sendikalaşmasından haberdar olduğu ilk andan itibaren de işçilerin sendikal tercihleri konusunda yoğun bir baskıya başladı ve 8 işçiyi işten çıkarttı. Sendikaya üye olmak işçilerin Anayasal hakkıdır. Rifis Makine işverenleri açıkça suç işlemektedir. İşçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece Anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Rifis yönetimi bu suçu işlemekten derhal vazgeçmelidir. Talebimiz bir an önce işten çıkartılan Rifis işçilerinin işbaşı yaptırılmasıdır. İşverenin işçiye düşmanca tavrından vazgeçmesidir. Sendikamızla görüşerek diyalog kanallarının açılmasıdır. 

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

 Rifis işçileri anayasal haklarını kullanmışlar ve sendikamıza üye olmuşlardır. Tek ‘suçları’ ekmekleri ve gelecekleri için sendikalı olma haklarını kullanmalarıdır. İşten atılan üyelerimiz fabrika önündeler. İşlerine, ekmeklerine ve Anayasal haklarına sahip çıkıyorlar. DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi işçilerin haklarını alması için tüm gücümüzle mücadelemizi artırarak sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir