Ekoloji

Rıza için Greta Thunberg ‘in imalatı

Kâr Amacı Gütmeyen Sanayi Kompleksi tarafından yapılan manipülasyonlar hakkında çileden çıkaran şey, insanların, özellikle de gençlerin iyi niyetini toplamalarıdır. Yönetici sınıfa hizmet etmek üzere tasarlanmış kurumlar tarafından kendilerine gerçekten düşünecek beceri ve bilgi verilmeyenleri hedef alıyorlar. Greta Thunberg tam da böyle bir kuruluş Zamanımız Yok (We Don’t Have Time) adlı kuruluş tarafından imal edilip markalaştırıldı. Davosa giderken seyehat ettiği özel yapım 4 milyon euroluk yelkenli de bu şirket ve arkasındaki ulus ötesi kapitalist sınıf tarafından tahsis edildi.  “Uygunsuz Gerçeğin” İlk kısmını yayınlıyoruz

Cory Morningstar

“Hikâye gibi basit bir şey tarafından bu kadar kolay kandırılmanız nasıl mümkün olabilir, çünkü kandırıldınız? Her şey tek bir temel şeye iniyor ve o da duygusal yatırım. Hayatınızdaki herhangi bir şeye ne kadar duygusal olarak yatırım yaparsanız, o kadar az eleştirel ve nesnel olarak daha az gözlemci olursunuz.”  David JP PhillipsZamanımız Yok Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi- Öykü Anlatmanın Sihirli Bilimi”

Zamanımız Yok

Bu terim, en iyi şekilde bariz olanı selamlamak olarak tanımlanabilecek, sürmekte olan çevre felaketini ele almak için toplu bir mantra olarak hızla alıntı haline geliyor, zamanımız olmadığı doğru. Emperyalist savaşları durdurmak için zamanımız yok – savaşlar iklim değişikliğine ve çevresel bozulmaya bugüne kadarki en büyük katkıyı sağlıyor – ama bunu yapmalıyız. Elbette bu, kapitalist sistemin ezici ağırlığı, ABD savaş ekonomisi ve yenilenebilir enerjiye dayalı dördüncü bir sanayi devrimi baskısı altında imkansız bir başarıdır. Sözde “temiz enerji devrimi” ile ilgili olarak asla tartışılmayan şey, varlığının tamamen “yeşil” emperyalizme bağlı olduğudur – ikinci terim kanla eş anlamlıdır.

Ama bu dizinin konusu bu değil. Bu dizi, küresel ekonomik büyümenin durgunluk yaşadığı bir dünyada yeni finansal piyasalar hakkındadır. Bu dizi, benzeri görülmemiş bir büyümenin iklim zenginliği fırsatı, kârlar ve bunu başarmak için seçkin sınıflarımızın alacağı önlemler – gençliğin sömürülmesi de dahil olmak üzere – hakkındadır.

“Hedefimiz internetteki en büyük oyuncular arasında yer almak.” — Ingmar Rentzhog, Zamanımız Yok, 22 Aralık 2017, Nordic Business Insider.

20 Ağustos 2018’de, Ingmar Rentzhog tarafından kurulan teknoloji şirketi We Don’t Have Time (Zamanımız Yok), kaldırımda oturan “İsveçli bir kızın” fotoğrafını içeren bir tweet yayınladı

İsveç parlamentosunun önünde 15 yaşındaki seçim gününden üç hafta sonra bir kız okuldan çıkışında grev yapıyor. Bu resimde kendini ne kadar yalnız hissetmesini hayal edin.[sic] sadece yürüdüğü insanlar. İşe her zamanki gibi devam etmek. Ama gerçek şu ki, yapamayız ve o bunu biliyor!”

Ünlü Şirket Gretayı “Keşfediyor”

Rentzhog’un We Don’t Have Time twitter hesabı üzerinden attığı tweet, Thunberg’in artık ünlü olan okul grevinin ilk sergilenmesi olacak. Rentzhog’un “yalnız kız” tweet’inde etiketlenenler beş twitter hesabıydı: Greta Thunberg, Zero Hour (gençlik hareketi), Jamie Margolin (Zero Hour’un genç kurucusu), Al Gore’un İklim Gerçekliği Projesi ve Halkın İklim Grevi twitter hesabı. 350.org ile aynı yazı tipi ve estetik). [Bu gruplara bu seride daha sonra kısaca değinilecektir.] Rentzhog, Laika’nın (finansal sektöre hizmet sağlayan önde gelen bir İsveç iletişim danışmanlığı şirketi olup, yakın zamanda FundByMe tarafından satın alınmıştır) kurucusudur.

24 Mayıs 2018’de düşünce kuruluşu Global Utmaning’in (İngilizce Global Challenge) başkanlığına atandı ve FundedByMe’nin yönetim kurulunda görev yapıyor. Rentzhog, Avrupa İklim Politikası Görev Gücü’nün bir parçası olduğu Al Gore’un İklim Gerçekliği Organizasyon Liderlerinin bir üyesidir. Eğitimini Mart 2017’de ABD’nin Denver kentinde eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore’dan ve yine Haziran 2018’de Berlin’de aldı. 2006 yılında kurulan Al Gore’un İklim Gerçekliği Projesi, We Don’t Have Time’ın ortağıdır.

We Don’t Have Time’ın pazarlama ve sürdürülebilirlik müdürü Mårten Thorslund, 20 Ağustos 2018’de okul grevinin başlamasının ardından Thunberg’in ilk fotoğraflarının çoğunu çekti. Aşağıdaki örnekte, Thorslund tarafından çekilen fotoğraflar, We Don’t Have Time’ın baş işletme görevlisi David Olsson tarafından yazılan makaleye eşlik ediyor, Bu 15 yaşındaki Kız, 23 Ağustos 2018’de yayınlanan İsveç İklim Yasasını İhlal Ediyor”: “Greta bir iklim şampiyonu oldu ve kendisine en yakın olanları etkilemeye çalıştı.Babası şimdi iklim krizi hakkında makaleler yazıyor ve konferanslar veriyor, İsveçli ünlü opera sanatçısı annesi ise uçmayı bıraktı. Hepsi Gretaya Müteşekkir. Ve açıkçası, seçimden iki hafta önce iklim kriziyle ilgili ulusal konuşmayı etkileyerek oyununu hızlandırdı. Greta’nın grevini ilk gününde bildirdik ve 24 saatten kısa bir süre içinde Facebook gönderilerimiz ve tweetlerimiz yirmi binin üzerinde beğeni, paylaşım ve yorum aldı. Ulusal medyanın bunu yakalaması uzun sürmedi. revin ilk haftası itibariyle, en az altı büyük günlük gazetenin yanı sıra İsveç ve Danimarka ulusal televizyonu [1] Greta ile röportaj yaptı. İki İsveçli parti lideri de onunla konuşmak için uğradı.”

Bunun Adı Pazarlama ve Markalaşma

Makale şöyle devam ediyor: “Burada büyük bir şey mi oluyor? Bu çocuğun hemen yanında oturan yirmi destekçisi oldu. Bu çocuk, ulusal gazetelerde ve TV’de çok sayıda haberde yazıldı. Bu çocuk, sosyal medyada binlerce sevgi ve destek mesajı aldı. Jaime Margolin’in #WeDontHaveTime’ın daha önce röportaj yaptığı #ThisIsZeroHour gibi gençlerin hareketleri, yetişkinlerin dikkat etmesi gereken çok gerekli bir aciliyetle konuşuyor…”Ayrıca bakını

Evet – bir şeyler oluyordu ve hâlâ oluyor. Bunun adı pazarlama ve markalaşmadır.

“Dün tamamen kendi başıma oturdum, bugün burada da bir tane daha var. [Bu] bildiğim (kişilerden ç.n) hiçbiri yok. ” 21 Ağustos 2018, Nyheter gazetesi, İsveç [Google üzerinden Çeviri]

“Sürdürülebilir bir iş için İsveç ağı”ndan ” bir çocuğun hemen yirmi destekçisi oldu “. Olan, Olan şey, Paris Anlaşması, Yeni Yeşil Anlaşma ve iktidar seçkinleri tarafından yazılan iklimle ilgili tüm politikalar ve mevzuat için gerekli bir fikir birliğine varmak için küresel bir kampanyanın başlatılmasıdır. Bu, büyük kamu talebi yoluyla trilyonlarca dolarlık fonun kilidini açmak için gereklidir. Bu anlaşmalar ve politikalar arasında karbon yakalama ve depolama (Carbon Capture Storoge-CCS), gelişmiş petrol geri kazanımı (enhanced oil recovery-EOR), karbon yakalama ve depolama ile biyo-enerji (bio-energy with carbon capture and storage BECCS), hızlı toplam dekarbonizasyon, ekosistem hizmetleri için ödemeler (“doğal sermaye” olarak anılır), nükleer enerji ve fisyon ve zaten harap olmuş bir gezegene düşman olan bir dizi başka “çözüm”. Olan, kendini kurtarmak için yeni pazarlara – yeni büyümeye – ihtiyaç duyan durgun bir kapitalist ekonominin yeniden başlatılmasıdır. Oluşturulan, yeni yatırımlar ve altyapı için yaklaşık 90 trilyon doların kilidini açacak bir mekanizmadır. Olan şey, küresel ölçekte belki de şimdiye kadar denenmiş en büyük davranış değişikliği deneyinin yaratılması ve buna yatırım yapılmasıdır. Ve küresel toplumun hangi davranışlara uyması gerektiğine karar veren faktörler nelerdir? Ve daha da önemlisi, kim karar veriyor? Bu, cevabını çok iyi bildiğimiz retorik bir sorudur: Aynı Batılı beyaz erkek kurtarıcılar ve küresel olarak uyguladıkları kapitalist ekonomik sistem, gezegensel ekolojik kabusumuzun nedeni olmuştur. Kendilerini (yine) tüm insanlığın kurtarıcıları olarak tayin ettikleri için bu kriz tüm hızıyla devam ediyor – yüzyıllardır yinelenen bir sorun.

İklim Piyasası İçin Gerekli Yüz

Zamanımız Yok, başlıca üç pazarda faaliyet gösteriyor: sosyal medya, dijital reklamcılık ve karbon denkleştirmeleri. [“Yalnızca ABD’de tahmini karbon denkleştirme pazarı, gönüllü karbon denkleştirmesinin 191 milyon USD’yi temsil ettiği 82 milyar USD’nin üzerindedir. Pazarın gelecekte artması bekleniyor, 2019’da tüm sera gazı emisyonlarının %15’inin denkleştirme için herhangi bir maliyetle ilişkilendirileceği tahmin ediliyor. platform kullanıcıları. Başlangıç, kullanıcılarına platformun kendi sertifikasyonu aracılığıyla karbon ofsetleri satın alma olanağı sunarak böyle bir fırsatı belirledi. Bu seçenek hem platformun bireysel kullanıcısı hem de platformdaki tüm organizasyonlar/şirketler için geçerlidir.

Başlangıç yatırımı bölümünde tanımlanan birçok teşvikten biri , kullanıcıların “etkili aktörlerle ortak ve güçlü bir şekilde iletişim kurmaya” teşvik edilmesidir. Bu tür etkileyiciler, mevcut şöhretlerini kişisel kazanç için kullanmak için bu yolu takip etmek istiyorlarsa, “sürdürülebilir” endüstrilerin ve ürünlerin markalaştırılmasında kazançlı gelecekleri olan Greta Thunberg ve Jamie Margolin’dir (“taban” STK hareketinin ayırt edici özelliği) . (Devam Edeecek)

Makalenin Orijinal Başlığı: Cory Morningstar- The Manufacturing of Greta Thunberg – for Consent: The Political Economy of the Non-Profit Industrial Complex (The Art of Annihilation)

Kaynak-yer yüzünden haberler internet sitesi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir