Haberler

Rojava’da eğitim anadillerde başlıyor

Kuzey ve Doğu Suriye’de 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı 12 Eylül’de başlıyor. Öğretmenler öğrencileri karşılamak için hazırlıklarını sürdürüyor.

ANHA’nın aktardığı habere göre, okullarda öğrenciler Kürtçe, Arapça ve Süryanice olmak üzere kendi anadilinde eğitim görüyor.

Süreç devam ediyor

Eğitim, öğrencinin ilkokul, hazırlık ve ortaöğretimden itibaren üniversiteye kadar olan süreçte bilimsel, edebî ve mesleki bölümlerde okuyabileceği bir düzeye getirilirken, Eğitim ve Öğretim Komitesi bu yıl Cizre bölgesinin farklı yerlerinde mesleki bölümlerde (Ticaret, sanayi, tarım ve sağlık) eğitim veren 19 ortaokul açtı.

Özerk Yönetim Eğitim Öğretim ve Komitesi Cizre Bölgesi Eş Başkanı Rohat Xelil, okullarda temizlik, öğrenci kayıt, öğrencilerin bilgilerinin toplanması, öğrencilere dağıtılması için kitap hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.

İhtiyaca göre kitaplar her sene değiştiriliyor

Rohat Xelil, her yıl ihtiyaca göre materyallerde değişiklik yapıldığını belirtirken, Materyal Kurumu Eş Başkanı Mekseb El Seyah, aynı materyalleri kullanmanın yanlış olacağını şu sözlerle dile getirdi, “Her gün yeni buluşlar, eski fikirleri boşaltan yeni fikirler çıkıyor. Bu nedenle dünyadaki bilimsel gelişmelere göre materyaller de güncellenmelidir”

Bazı materyallerdeki yanlışların ispat edilmesi ardından değişikliğe gittiklerini belirten Mekseb El Seyah, “Arapça ve Kürtçe dillerinde olan edebi kitaplar düzenlendi. Onuncu sınıf Kürtçe Sosyal Bilimler kitabının neredeyse tamamı değiştirildi. Altıncı sınıf Kürtçe kitabı da değiştirildi. Bir dereceye kadar genel bir değişiklikti ve değişim bilimsel eğitim süreci takip edilerek ihtiyaca göre gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Göçenlerin eğitimine devam edilecek

Rohat Xelil, özellikle de mesleki bölümlerde hazırlık yıllarının açılmasına ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı; “9’uncu sınıfa geçen öğrencilerin sayısı 9 bine ulaştı. Öğrencilerin sınav sonuçlarına göre ticaret, tarım ve sağlık gibi mesleki eğitimlerine devam etmeleri için okulları açmaya karar verdik. Öğrencilerin bilimsel ve edebi bölümlerde yer alabilmeleri için bu yıldan itibaren öğrenci alımı bölgeden bölgeye değişiklik gösterecek.”

Kamplarda yeni okullar açılacak.

Rohat Xelil Girê Spî ve Serêkaniyê’den göç eden öğrencilerin durumuna ilişkin, “Göç eden öğrencilerimizin eğitimlerine devam edeceğiz. Eğitim Komitesi planlaması aracılığıyla kamplarda okul açma hazırlığı yapıyoruz” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir