Ana Sayfa Haberler Ruhsar Pekcan’a açılmamıştı: İmamoğlu’na“Dezenfektan ihalesinde devleti zarara uğrattı” soruşturması

Ruhsar Pekcan’a açılmamıştı: İmamoğlu’na“Dezenfektan ihalesinde devleti zarara uğrattı” soruşturması

0
Ruhsar Pekcan’a açılmamıştı: İmamoğlu’na“Dezenfektan ihalesinde devleti zarara uğrattı” soruşturması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun neredeyse her icraatı inceleme-soruşturma konusu oluyor.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, İmamoğlu hakkında İçişleri Bakanlığı’nın yeni inceleme konusu dezenfektan alımında devletin zarara uğratıldığı iddiası oldu.

Koronavirüs pandemisinin ilk başladığı dönemde İBB de İhale Yasası’nın 21. Maddesi’ne dayanarak 19 Mart 2020 tarihinde NHP İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nden 15 bin litre dezenfektan aldı. İçişleri Bakanlığı, ihalede usulsüzlük içeren işlemler yapılarak kamu zararına sebebiyet verildiği iddiasıyla İmamoğlu hakkında “Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun”a dayanarak ön inceleme başlattı.

İmamoğlu hakkında inceleme başlatılması “Siyasi” olarak yorumlandı

Müfettişler, İmamoğlu’ndan savunma istedi. Ticaret Bakanlığı döneminde, kendi aile şirketinden bakanlığına dezenfektan aldığı belirlenen Ruhsar Pekcan hakkında hiçbir inceleme, soruşturma yoluna gidilmezken, İmamoğlu hakkında inceleme başlatılması “Siyasi” olarak yorumlandı. Gelişmeleri, İmamoğlu’na yakın bir belediye yetkilisi şöyle yorumladı:

“5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre belediye başkanı, ‘Harcama yetkilisi’ , ‘ihale yetkilisi’ olmadığı için mali iş ve işlemlerde belediye başkanlarının hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Kanunlara göre ihale ve harcama yetkisi olmadığı için ihale iş ve işlemleri ile hiçbir ilgisi bulunmayan, söz konusu ihalelere ait belgelerde imzası ve belgelerin düzenlenmesine katkısı olmayan, ihalelerle ilgili süreçte talimat verdiğine ya da yönlendirmede bulunduğuna dair hiçbir emare olmayan İmamoğlu hakkında suç yaratılmaya çalışılıyor. Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın bakanlığa kendi şirketinden dezenfektan satmasıyla ilgili konu ise kapatılmaya çalışılıyor. Aradaki farkı görüyor musunuz?”

“Danıştay kararı da göz ardı edildi”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ön inceleme başlatılırken, Danıştay kararına da göz ardı edildiği öne sürüldü.

Belediye başkanlarının harcama ve ihale yetkilisi sıfatlarının bulunmadığına dair Danıştay 1. Dairesi’nin kararında, “Bu yetkiler ve sorumluluklar belediyelerde birim amirlerine; büyükşehirlerde memur statüsündeki daire başkanlarına, diğer belediyelerde müdürlere verildiğinden, belediye başkanlarının ihale iş ve işlemleriyle ilgili konularda herhangi bir görevi bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Pekcan’a başlatılmayan soruşturma İmamoğlu’na açıldı

Öte yandan Ruhsar Pekcan hakkında “inceleme” başlatılıp başlatılmayacağı tartışmaları yapılırken, Pekcan’a yapılmayan İmamoğlu’na yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here