Manşet Muhalefet

Rusya’da Komünistler: McDonald’s ve KFC restoranları kamulaştırılsın

Rusya Komünistleri partisinin lideri Maksim Suraykin, ülkeden çekilme kararı alan McDonald’s ve KFC restoranlarının kamulaştırılması çağrısı yaptı.

Rusya Komünistleri partisinin lideri Maksim Suraykin, Rusya’daki faaliyetlerini durduracağını açıklayan McDonald’s ve KFC restoranlarının kamulaştırılmasını, yerlerine yalnızca Rus yemekleri sunan, devlete ait restoranların açılmasını teklif etti. Sputnik’e konuşan Suraykin, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’e gönderdiği mektupta McDonald’s ve KFC restoranlarının kamulaştırılmasını, yerlerine sadece Rus mutfağı sunan devlete ait restoranların geçmesini teklif ettiğini söyledi.

Suraykin, “Bir dizi ülkenin dostane olmayan adımlarına yanıt olarak, McDonald’s ve KFC’ye ait tüm tesis ve kapasitelerin Rusya’nın mülkiyetine devredilmesini öneriyorum” dedi. ‘Bu restoranların sunduğu yiyeceklerin zararlı olduğunu ve gelirinin Rusya’ya karşı doğru olmayan davranışlarda bulunan ülkelere gittiğini’ söyleyen Suraykin, sadece Rus tarifleri ve yerli ürünleri kullanan, yerli bir sağlıklı beslenme ağı kurulmasının gerektiğini kaydetti.

‘SARI M HARFİNİ ATMANIN VAKTİ GELDİ’

Suraykin, “Mesela adı ‘Chamberlein’a yanıtımız’ (İngiliz Dışişleri Bakanı Joseph Chamberlain’ın Sovyetlere karşı imzaladığı 1927 tarihli notanın ardından ortaya çıkan slogan) olsun. Bu, bazı ülkelerin Rusya karşıtı politikasının değişmediğini daha ikna edici biçimde gösterecektir. Rus borş çorbası ve köftesinin de hamburger ve patates kızartması kadar popüler olacağına inanıyorum. Artık bu Batılı fast food’u, birçok kişi için tiksindirici olan sarı ‘M’ harfini ve (Rus devrimci Lev) Troçki’ye benzeyen Albay Harland Sanders’ın profil görüntüsünü (KFC sembolündeki kişi) ülkemizden atmanın vakti gelmiştir” dedi.

‘YENİ MARKALARDA SOVYET KOMUTANLARIN PORTRELERİYLE KIZIL YILDIZ KULLANILSIN’

Suraykin, yeni kuruluşlar markalandırılırken Sovyet komutanları Vasiliy Çapayev ve Semyon Budyonni’nin portrelerinin yanı sıra kızıl yıldızların kullanılmasını teklif etti. “Bırakalım da yabancı partnerlerimiz halkımızda yalnızca tarihsel hafızayı ve özfarkındalığı uyandırdıklarını görsün” diyen Suraykin, dostane olmayan ülkelere ait tüm ortak yemek alanlarının, kafe ve restoranların kamulaştırılması ve ‘Chamberlain’e yanıtımız’ ağına dahil edilmesi gerektiğini de savundu.

(Sputnik)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir