Makale

Saffet Uygur’un Ardından- Ahmet ASENA

Bir insanı gerçekten tanımak insan için zor işlerden birisidir. Sinirli mi sakin mi gibi basit kişilik özellikleri değil güvenilir ve tutarlı olmak gibi konulara gelince bu daha da zorlaşır. Size güvenilir ve tutarlı  gelen birisinin aslında kaypak ve anında karar değiştiren birisi olduğunu sıkça görürüz günlük hayatımızda. Hele siyasette bu çok daha yaygın olarak karşımıza çıkar.

Günlük hayat ve siyaset bu zor işin altından kalkmayı sağlayacak imkanlar da verir öte yandan. Bazen tek bir olay bazen yıllar boyu yaşadığınız deneyler karşınızdakini anlamanızı sağlar. Bakar bakmaz teşhisinizi koyar ve çoğu zaman yanılmazsınız.

Saffet Uygur ilk görüşte karşısındakine güven veren ve tutarlılığını belli eden bir insan oldu hep. Üstelik bunu hiç çaba harcamadan kendi doğallığı içinde gerçekleştirdi. Bu kadar sevilmesinin ve saygı duyulmasının ardında da bu doğallık yatıyordu sanırım.

25 seneyi aşkın ortak siyasal mücadelemiz boyunca hiçbir görevden kaçmadığını ama hiçbir makama talip olmadığını gördüğüm nadir insanlardan birisi oldu. Her toplantıya vaktinde gelen, gecikecek olursa haber veren bir mücadele insanı oldu. Üzerine aldığı her işi titizlikle yerine getirmek için elinden geleni yapan, en sıkıntılı anlarda sorun çözücü önerilerde bulunan “akil” bir insan gördük O’nun şahsında.

Sadece siyaset pratiğinde değil insan ilişkilerinde de güvenilir ve tutarlı bir dost oldu. Eleştirilerini açıktan yapan, ahbap çavuş ilişkilerine uzak ama başı sıkışan herkese elinden gelen her desteği veren güler yüzlü bir dostu kaybettik.

Saffet Uygur’un siyasal mücadelesini uzun uzun anlatmaya gerek yok bence. YeşilSol ve Türkiye demokratik ve sol muhalefeti çok önemli bir insanı kaybetti. Bundan daha önemlisi çok kıymetli bir dostumuzu kaybettik.

İnsanın ölümünün ardından güzel şeyler yazılması ne yazık ki gideni geri getirmiyor ama kalanlara önemli bir ders veriyor. Ölümün elimizden alamadığı tek şey dostluklar ve biriktirdiğimiz anılar. Eskilerin deyişiyle hayat fani ama dostluklar baki.

Seni tanımak ve beraber siyaset yapmak benim için onurdur Saffet Hocam.

Saygı ve sevgiyle,

Ahmet ASENA
Yeşil Sol Parti MYK Üyesi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir