Muhalefet

Sağlık çalışanları gasp edilen hakları için eylemde

etelgraf haber-

Sağlık çalışanlarının koşullarının düzeltilmesi talebiyle yarın bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirecek olan sağlık örgütleri, İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi önünde bir araya gelecek.  Türk Tabipleri Birliği (TTB), İstanbul Tabip Odası (İTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri, Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (GENEL SAĞLIK–İŞ), Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası ve İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED), Cağaloğlu’nda bulunan İTO binasında ortak  basın toplantısı düzenledi. Toplantı salonuna, “G (ö)revdeyiz uyarıyoruz” yazılı pankart asıldı.

 YASA TASARISI

 Açıklamada konuşan Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, sağlık çalışanlarının uzun zamandır gasp edilen haklarını talep ettiklerini ifade etti. Bu sürecin ekonomik krizin daha kötüleşmesi nedeniyle farklı bir aşamaya geldiğine işaret eden Küçükosmanoğlu, “Hekimlere vaat edilen, verileceği söylenen hatta verildiği söylenen ve Meclis’te geri çekilen yasa tasarısı oldu. Bu yasa tasarısı kapsayıcı olmaktan uzaktı. Tüm hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarını kapsamaması dolayısıyla tepki almıştı. Ayrıca Meclis’te kabul edilen ve geri çekilen yasa tasarısı bardağı taşıran son damla oldu” dedi.

 ÇAPA ÖNÜNDE AÇIKLAMA 

Sağlık çalışanlarının bu şekilde küçük düşürüldüğüne vurgu yapan  Küçükosmanoğlu, bir günlük “G (ö)rev” kararı aldıklarını kaydetti. Bu kararı birlikte aldıklarını ve birlikte yürüteceklerini dile getiren Küçükosmanoğlu, yarın saat 12.00’da Çapa Hastanesi önünde açıklama yapılacağını söyledi.  İSTAHED Başkanı Dr. Serkan Özbakış, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Başkanı Dr. Ahmet Mehlepçi, SES İstanbul Şubeleri Eşbaşkanı Fadime Kavak, İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip da birer konuşma yaptı.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir