Manşet Muhalefet

Sağlık emekçilerinin grevi ülke genelinde yayıldı, emekçiler ”minik” diktatörlerle karşılaştı

HABER MERKEZİ – Türk Tabipler Birliği ve SES’ nin çağrısıyla 14 Mart Tıp Bayramı gününde 2 günlük iş bırakma eylemi başlatan sağlıkçılar özlük ve ekonomik haklarının düzenlenmesini istiyor. Grev ülke çapında etkili olurken, yapılan açıklamalarda hükümete uyarılar yapıldı.  Sağlık çalışanlarının da desteklediği grev ülke çapında etkili oldu. Kamu kurumlarına bağlı tüm hastane koridorları boş kaldı. Hastane önlerinde açıklama yapan sağlıkçılar, taleplerine kulak verilmesini istedi. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Gidiyorlarsa gitsinler” yönündeki sözlerine de eylem alanlarında karşılık veren hekimler, “Gitmiyoruz, buradayız” açıklaması yaptı. “Haklarımız, emeğimiz ve sağlık hakkımız için üretimden gelen gücümüzle iş bırakıyoruz” diyen doktorlar, yarın da grevde olacak.

Minik Diktatörler….!

 Hekimlerin iş yerleri önünde yaptıkları açıklamalar il il şöyle: 

ANKARA Özlük hakları ve sağlıkta yaşanan sorunlar nedeniyle grevde olan sağlık emekçileri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi heykel önünde açıklama yaptı. Ankara Tabip Odası (ATO), Ankara Diş hekimleri Odası (ADO), Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Sendikası Ankara Şubesi (SES), Devrimci Sağlık İş Birlik ve Dayanışma Sendikası (Dev Sağlık-İş) ve Ankara Aile Hekimleri Derneği Federasyonu (AHEF) imzacısı olduğu basın açıklamasına, çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. ATO Başkanı Ali Karakoç, “Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Bugünü bayram tadında geçirmemiz gerekirken, ne yazık ki yine grevdeyiz ve yine haklarımız için mücadele ediyoruz” dedi. Sağlık sisteminin yürütücülerinin toplum sağlığını tehlikeye attığına dikkati çeken Karakoç, “Özel sağlık işletmeleri ve zenginleri korumaya gelince hiçbir sınır tanımamaktadır. Salgın döneminde dahi bu anlayıştan vazgeçmemişlerdir. Yüz binlerce insanımız, yüzlerce hekim, sağlık çalışanı yaşamını yitirirken; onlar sağlık sisteminin, şehir hastanelerinin güzellemeleriyle günlerini geçirmiş; bunca emek ve fedakârlığımıza rağmen bir de bizlere gidiyorlarsa gitsinler demişlerdir” şeklinde ifade etti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz” sözlerini hatırlatan Karakoç, “Biliyoruz, sorunlarımızın çözümü ancak kendi mücadelemizle olacaktır. Bizleri mutsuz, hastaları mağdur eden; sağlığı ticarete, hastaları müşteriye, hastaneleri ticarethanelere dönüştüren sağlık anlayışı iflas etmiştir. Bizleri artık sağlık hizmeti veremez hale getiren bu çalışma koşullarının sürdürülemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Emeğimizin karşılığını alamadan her geçen gün umutsuzluğa sürüklenirken, tüm bu yaşadıklarımızın sorumlusunun yıllardır uygulanan yanlış sağlık politikaları olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu. Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, “Sağlık emekçilerinin mücadelesini selamlıyoruz. Çok iyi biliyoruz ki iktidar pandemi sürecinde bir başarı hikayesi yazmaya çalıştı. Bu başarı hikayesinin geldiği noktayı görüyoruz. Sağlık emekçileri çok düşük ücretlerle yoksulluk sınırı altında yaşıyor. İktidarın oluşturmuş olduğu baskıyı hep birlikte hissediyoruz. Bütün baskılara rağmen alanlarda olacağız ve olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Açıklama, “Çalışırken ölmek istemiyoruz yaşamak yaşatmak istiyoruz”, “Buradayız, buradayız hiçbir yere gitmiyoruz” sloganlarıyla sona erdi.

 ADANA  Adana’da sabah saatlerinde hastanelere gelen sağlık emekçileri, hastane girişlerine; “Bu işyerinde grev var” pankartı astı. Hastane koridorlarının boş olduğu görülürken, grevde haberleri olmayan bazı yurttaşlar ise geri döndü. Sağlık emekçileri,  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Poliklinikleri merdivenlerinde açıklama yaptı. Açıklamada çok sayıda sağlık emekçisi katılarak, haklarını talep etti. Açıklamada konuşan SES Adana Şube Eşbaşkanı Dr. Mürşit Enis Akyüz, taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Akyüz, “İnsani koşullarda güvenceli çalışacağımız, insanca yaşabileceğimiz bir sağlık sistemi için buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz” dedi. Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş ise; özlük haklarını verilene ve talepleri karşılana kadar mücadele edeceklerini kaydetti. Adana Hekim Birliği Sendikası da Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Hekim Birliği Sendikası Şehir Hastanesi Temsilcisi Mehtap Doğan, “Her şeye rağmen ülkemizden, halkımızdan ve haklarımızdan vazgeçmedik. Topluma hak ettiği kalitede sağlık hizmeti sunmak ama bunun karşılığını da almak istiyoruz. Biz tükendik, hastalandık ve ölüyoruz. Önce zarar verme, zarar görme ilkesi doğrultusunda kendimizi tedavi etmek, sonra bu sağlık sistemini toplumunun yararına olacak şekilde iyileştirmek istiyoruz. İsteklerimizin sadece maaş artışı gibi bir kavramın içine sıkıştırılmasını asla kabul etmiyoruz. Hak ettiğimiz insana yakışır çalışma koşulları ve halkımızın hak ettiği sağlık hizmeti için çabalıyoruz” dedi. Adana Sağlık Platformu Bileşenleri “Beyaz Yürüyüş” düzenlendi. Kasım Gülek Köprüsü üzerinde bir araya gelen sağlık emekçileri, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, emek bizim söz bizim” ve “İnsani koşullarda çalışıp insan gibi yaşamak istiyoruz kölelik sistemine hayır” pankartı taşıdı. “Yaşatmak ve yaşamak istiyoruz”, “Ranta değil halka emekçiye bütçe”, “Sağlıkta şiddet politiktir”, “Ge-çi-ne-mi-yo-ruz” dövizlerini taşıyan sağlık çalışanları, Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe CHP, DİSK, KESK, TMMOB, EMEP ve çok sayıda kişi destek verdi. Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamayı okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Erdoğan’ın “Gidiyorlarsa gitsinler” sözüne tepki göstererek “Böyle giderse giden siz olacaksınız” diye yanıt verdi. Menteş, “Aylardır sadece kendimiz için değil halkımızın daha iyi bir sağlık hizmeti alabilmesi ve tıkanan sistemin çözümü için önerilerde bulunarak eylemlilikler yaptık. Bu durumun sürdürülemeyeceğini söyledik. Aldığımız yanıt ne oldu? Aldığımız yanıt ne oldu biliyor musunuz? İsteyen istediği ülkeye gitsin. Kapı açık gidin dendi. Genç hekim ve asistanlarla devam ederiz dendi. Bizim asistan kardeşlerimiz burada. Biz hep beraberiz” dedi. Açıklama halaylarla son buldu. 

MERSİN

 Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan eyleme, Tabip Odası, SES, Hekim-Sen, Birlik Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık-İş, MAHDER, Diş Hekimleri Odası, ve Hekim Birliği Sendikası’nın yanı sıra çok sayıda sağlık emekçisi katıldı.“Ceza değil, hakkımızı istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, emekçiler “Oyalama değil, hakkımızı istiyoruz” diyerek hükümeti görevini yapmaya çağırdı. 

ANTALYA 

Antalya’da da sağlık emekçileri 2 günlük greve çıktı. SES Antalya Şubesi ve Antalya Tabip Odası üyesi sağlık çalışanları, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi içerisinde bir araya gelerek, yürüyüş gerçekleştirdiler.  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi içinde bulunan Asistan Cafe önünde toplanan sağlık emekçileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doktorları hedef alan açıklamalarını ve iktidarın genel sağlık politikasını protesto ettiler. Burada bir açıklama yapan SES Antalya Şube Eşaşkanı Şükran İçöz, hükümeti uyararak, taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Antalya Tabip Odası adına konuşan Oda Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, “Yaşama adanmış bir mesleğin onurlu mensupları olarak hakkımızın gasp edilmesine, kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı “Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim” diyerek mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu haklı ve onurlu mücadelemizde; bütün hastalarımızın, toplumun desteğini bekliyor; sağlığımıza birlikte sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi. Antalya’da Kepez Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, hükümeti uyararak, taleplerinin yerine getirilmesini istedi. 

 HATAY 

Hatay Tabip Odası, Hatay Aile Hekimleri Derneği, Hatay Dişhekimleri Odası ve SES Hatay Şubesi, Antakya 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi önünde açıklama yaptı. “Eşit işe eşit ücret”, “Güvenli çalışma ortam için G(ö)REVDEYİZ!” ve “Kadrolu ve güvenceli istihdam” dövizlerinin açıldığı açıklamaya kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi. Yapılan açıklamada sağlık emekçileri hükümeti uyararak, taleplerinin yerine getirilmesi, güvenceli ve insani çalışma ile insanca bir yaşam istedi. SES Hatay Şubesi, Hatay Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan SES Hatay Eşbaşkanı Meryem Avcı, sosyal hizmet alanının, gerek neoliberal dönüşümün en acımasız etkilerini yaşadığı ekonomik kriz ortamında gerekse de pandemi süresince artan yoksulluk koşullarında, giderek sorunlu bir alan haline geldiğini vurguladı. Avcı, “Siyasal iktidar;  Kamu personel-ücret rejiminde izlediği kuralsız, keyfi tutuma ek olarak giderek artan ve derinleşen sosyal sorunlara gerçekçi sosyal politika geliştirmeyerek, yeterli kaynak ayırmayarak, biz sosyal hizmet emekçilerinin emek sömürüsünü artırdığı gibi insan haklarına aykırı bir çalışma düzeni de yaratmıştır.  Yaratılan bu düzen, biz sosyal hizmet emekçilerinin çalışma koşullarını tahrip ederek onarılması güç yaralar açmıştır” dedi.

 DERSİM

 SES Dersim Şubesi, grev kararı ve taleplerine dair Tunceli Devlet Hastanesi önünde açıklama yaptı. Kentteki sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra HDP Milletvekili Alican Önlü de sağlıkçıların yaptığı açıklamaya destek verdi. “Sesimize kulak asmayan, taleplerimizi görmezden gelenlere karşı artık yeter diyoruz. İşte bu yüzden umudu ve direnişi büyütüyoruz” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganı atıldı. SES üyesi Dr. Eylem Şengül Petek, Erdoğan’ın “gidiyorsa gitsinler” söylemine işaret ederek, “Sendikal hakları, insan hak ve hürriyetlerini yok sayan bu yönetim anlayışı tam da sorunlarımızın esas nedenidir” dedi. 

 URFA

 Sağlıkçılar Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya Urfa Tabip Odası, KESK Urfa Şubeler Platformu üyeleri, İHD, ÖHD, HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve il yönetimi, EMEP, Saadet Partisi, DEVA, CHP, Gelecek Partisi ve çok sayıda kişi katıldı. “Hiçbir yere gitmeyeceğiz, hakkımız olanı alacağız” ve “Grevdeyiz” pankartlarının açıldığı açıklamada konuşan Urfa Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamak yerine greve girdiklerini söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlıkçılara dönük “Giderlerse gitsinler” açıklamasına tepki gösteren Yüksekyayla, binlerce yıldır beyaz önlüklüler olarak burada olduklarını, bir yere gitmeyeceklerini söyledi.  SES Şube Eşbaşkanı Eylem Salar ise bir yere gitmediklerini söyleyerek, sağlık sisteminin düzeltilmesini istedi. 

 DİYARBAKIR

  Sağlık meslek örgütlerinin bileşenlerini oluşturduğu Amed Sağlık Platformu, sağlıkçıların özlük haklarının düzeltilmesi istemiyle başlatılan 2 günlük iş bırakma eylemine dair Dağkapı Meydanı’nda açıklama yaptı. HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Gülistan Atasoy, CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer, Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, DEVA ve Saadet Partisi üyeleri de sağlıkçıların açıklamasına katıldı. Açıklama öncesi, sağlıkçılar davul ve zurna eşliğinde halay çekti. Sık sık “Korkmuyoruz, susmuyoruz, gitmiyoruz” sloganı atan sağlık çalışanları, “Emeğimizi, halklarımız ve geleceğimiz için G(ö)revdeyiz” ve “Vazgeçmiyoruz, buradayız” yazılı pankartlar açtı.  SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık çalışanlarına dair “Gidiyorlarsa gitsinler” sözlerine atıfta bulunarak, “Biz hiçbir yere gitmiyoruz, gidecek olanlar bellidir. Bize ‘git’ diyenler gidecektir” dedi. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan da ortak açıklamayı okudu. Turan, aylardır sağlıkçıların dile getirdiği talepleri bir kez daha sıralayarak, taleplerinin karşılanmasını istedi.  TTB Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, haklarından fazlasını istemediklerini belirterek, insanca yaşamak arzusunda olduklarını dile getirdi. 

 İZMİR 

 İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde merkezi açıklama yapan sağlık emekçileri, pandemide yaşamını yitiren meslektaşları için saygı duruşunda bulundu. Buradaki açıklamada, “Hakkımızı olanı alacagız büyük G(ö)rev!”, “Hekim birliği sendikası birlik ol hekimlere umut ol” pankartları açılırken, “Gitmiyoruz var mı diyeceğin”, “Geçcek geçcek”, “Hakkınız ödenmez dediler ödemediler” dövizleri taşındı. Sık sık ” Susmuyoruz korkmuyoruz vazgeçmiyoruz” sloganları atıldı. Açıklamayı yapan Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, bugünü bayram tadında geçiremediklerini belirterek, “Ne yazık ki yine G(ö)REV’deyiz ve yine haklarımız için mücadele ediyoruz” dedi. Çamlı, halkın sağlığı için en az 20 dakika muayene süresi ayırabildikleri, hastaların aylarca randevu sırası beklemediği, nitelikli sağlık hizmeti sunmak istediklerini belirtti. Çamlı hakları ve sorunların çözümü için mücadeleye devam edeceklerini yineledi. 

 12 HASTANE GREVDE 

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi, Bozkaya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Behçet Uz Çoçuk Eğitm ve Araştırma Hastanesi, Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi, Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi, Gaziemir Devlet Hastanesi.” 

İSTANBUL

 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Havuzlu Bahçe’de bir araya gelen sağlık çalışanları, “Vazgeçmiyoruz hakkımız olanı alacağız” pankartını taşıdı. Yüzlerce sağlık emekçisi, “Direne direne kazanacağız”, “Sağlıkta şiddet sona ersin”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”,  “AKP insanların sağlığını bozuyor”, “Asistan hekim köle değildir” sloganları attı. “Buradayız hiçbir yere gitmiyoruz” dövizlerini taşıyan sağlık emekçilerinin eylemine Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu katıldı. SES İstanbul Anadolu Şubesi Eşbaşkanı Nurdan Güner, pandeminin başından beri “Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” dediklerini hatırlatarak, “Sağlık hizmetinin metalaştırılarak alınıp satılan bir mala dönüştürülmesine,  hastaya müşteri denilmesine ve sağlık bütçesinin özel sermayeye akıtılmasına, sağlık kurumlarının şirketleşmesine, halkın sağlığının paraya tahvil edilmesine,  performans güvencesizlik şiddet kıskacı ile faturanın bize kesilmesi istemiyoruz. Uzun çalışma saatleri, iş yükü, mobbing ve angarya gibi modern kölelik çalışma koşullarına isyan edenlerin, karşı duranların mücadele haftasıdır 14 Mart” dedi.  Sağlıkçılar taleplerini şöyle sıraladı: “* Şiddetsiz ve güvenli bir çalışma ortamı için yeni ve etkili ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ çıkarılsın, mobbing ve baskılar son bulsun. * Performans, ek ödeme değil, insanca yaşamaya yetecek, yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyacak temel ücret sağlansın. * Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin. * Sağlık hizmeti için ödediğimiz vergiler, katkı katılım payları ve ilave ücretler kaldırılsın. * Kamu sağlık kurumları daha demokratik bir yapıya kavuşturulsun.” 

BATMAN

  Batman Tabip Odası ve SES Şubesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yaptı. Sağlık emekçilerinin beyaz önlükleriyle katıldığı eylemde, “Emeğimiz, haklarımız, sağlığımız ve geleceğimiz için 14-15 Mart’ta g(ö)revdeyiz. Hiçbir yere çekip gitmiyoruz” pankartı açıldı. Batman Tabip Odası Başkanı Selahattin Oğuz, taleplerinde ısrarcı olduklarını belirterek, “Toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske atan bu sağlık sisteminin yürütücüleri ne bizim emeğimizi ne de toplumun sağlığını umursamaktadır” dedi. Açıklamanın ardından Tıp Bayramı dolayısıyla hastanenin acil bölümünde çalışan sağlıkçılara karanfil dağıtıldı.  

MARDİN

 Mardin Devlet Hastanesi, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Derik ve Midyat başta olmak üzere tüm hastanelerde iş bırakan sağlık çalışanları, Kızıltepe Devlet Hastanesi önünde toplandı. Grevde olduklarını belirten pankartlar ile taleplerinin yer aldığı pankartlar açan sağlık çalışanları, Kızıltepe Başhekimliği önünde açıklama yaptı. Açıklama metnini Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi Hukuk Sekreteri Atman Yavuz, okudu. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık emekçilerinin taleplerini ve mücadelesini bastırma, sınırlandırma çabasına girdiğini belirten Yavuz, gözdağı verilmeye çalışıldığını söyledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hekimlerin emeğini, niteliğini, değerini ve kamusal sağlık hizmetlerini hiçe sayan “gidiyorsa gitsinler” söylemiyle sarsıldıklarını dile getiren Yavuz, “Sendikal hakları, insan hak ve hürriyetlerini yok sayan bu yönetim anlayışı tam da sorunlarımızın esas nedenidir ve Tıp Bayramı da bu nedenle de bayram olarak kutlanamamaktadır. 14 Mart Sağlık Haftasını, Bayram olarak kutlayabilmek için bu yıl 14-15 Mart Grev haftamızdır” dedi. Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde sona erdi.

  ŞIRNAK

 Şırnak Devlet Hastanesi önünde düzenlenen açıklamaya Şırnak Tabip Odası üyeleri ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şırnak Şubesi üyeleri katıldı. “G(ö)revdeyiz uyarıyoruz”, “Oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz” ve “Sağlık ekip işidir ayrıştırılamaz” pankartlarının açıldığı eylemde, basın metnini Şırnak Tabip Odası yöneticisi Sezai Sarıyıldız okudu. Bu günün tıp bayramı olduğunu hatırlatan Sarıyıldız, “Bu günü bayram havasında geçirmemiz gerekirken ne yazık ki yine haklarımız için mücadele ediyoruz. Toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske atan bu sağlık sisteminin yürütücüleri ne bizim emeğimizi ne de toplumun sağlığını umursamamaktadır” dedi. Açıklama, “Gitmiyoruz, buradayız” sloganıyla son buldu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir