Ana Sayfa Haberler Sakarya Büyükşehir Belediyesi “özel hayatın gizliliği” diyerek belediyenin borcunu açıklamadı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi “özel hayatın gizliliği” diyerek belediyenin borcunu açıklamadı

0
Sakarya Büyükşehir Belediyesi “özel hayatın gizliliği” diyerek belediyenin borcunu açıklamadı

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, 4982 sayılı bilgi edinme kanunu kapsamında Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne yönelttiği sorulara “özel hayatın gizliliği” gerekçesiyle cevap verilmediğini belirtti.

Medya Yazar’da yer alan habere göre, Çetin yaptığı yazılı açıklamada Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin özel hayatın gizliliğini gerekçe göstererek yanıtlamaktan kaçındığı sorular arasında, belediyenin borç miktarı, personel sayısı, göreve geldiğinden bu yana kaç personelin işten çıkarıldığı ve Çay-Kur Yönetim Kurulu üyeliğinin olduğunu belirtti.

Özel hayatın gizliliği bahane oldu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne yönelttiği 16 sorudadan 10’una “özel hayatın gizliliği” gerekçesiyle yanıt verilmediğini belirten Çetin, “Özel hayat gerekçesinin arkasına sığınılarak cevap veril(e)meyen soruların tamamı bu kentte yaşayan her bireyin sormaya ve cevabını bilmeye hakkının olduğu sorulardır” dedi.

Sorulan sorular

1. Belediye başkanı seçildiğiniz de belediyenizin borcu ne kadardı , 31.12.2020 tarihi itibari ile belediyenizin toplam borcu ne kadar?

2. Göreve geldiğinizde belediye bünyesinde kadrolu ve taşeron olarak kaç personel istihdam edilmekteydi, şuan taşeron ve kadrolu olarak kaç personeliniz var?

3. Göreve geldiğinizden bu yana kaç işçinin işine son verildi, kaç  işçi istihdam edildi bunların kaç tanesi taşeron kaç tanesi kadrolu?

4. İşe aldığınız personel alımında kpss puanlarını baz aldınız mı, göreve geldiğiniz günden bu yana istihdam ettiğiniz personellerin en düşük ve en yüksek kpps puanları kaç ,  kpps  yi dikkate almadıysanız hangi liyakat ölçüsünü esas aldınız?

5. 2020 yılın da toplam kaç kişiye ne kadarlık sosyal yardım yapıldı, yapılan sosyal yardımlar belediye bütçenizin yüzde kaçı oranında gerçekleşti?

6. Çay kur işletmelerinde ki yönetim kurulu üyeliğiniz devam ediyor mu? Oradan maaş huzur hakkı ya da hangi nam ve isim adı altında olursa olsun bir kazanç elde ediyor musunuz? Çay kur işletmelerinde görev yapmaya devam etmenizin sizi seçen Sakarya halkına hizmette bir eksiklik yada Sakarya’mızın sorunlarına odaklanmada bir handikap oluşturduğunu düşünerek çay kur işletmesindeki görevinizden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

7. Belediye olarak çok yoğun olarak yaşanan işsizlik sorununun çözümü adına istihdam yaratacak projeler geliştirmeyi düşünüyor musunuz varsa neler?

8. Göreve geldiğinizden bu yana doğrudan tedarik ya da ihale ile (ayrı ayrı belirtilmek suretiyle 1.000.000 tl ve üzerinde kaç şirketle iş yaptınız isimleri ve belediyenize verdiği hizmetin içeriği nelerdir?

9. AFA Kültür merkezinin yeniden faaliyete geçirilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mı, varsa şuan hangi aşamadadır?

10. Köy iken büyükşehir kanununda yapılan değişiklikle mahalle kapsamına alınan yerleşim birimlerinden bazılarının yeniden köy statüsüne alınacağına ilişkin çıkan yasa ile ilgil bir çalışmanız var mı? Varsa bu kapsama giren köyler hangileridir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here