Ana Sayfa Haberler Sakarya’da jandarmaları sermaye için ölüme göndermişler: Patlayıcılar elle yüklenip boşaltılmış

Sakarya’da jandarmaları sermaye için ölüme göndermişler: Patlayıcılar elle yüklenip boşaltılmış

0
Sakarya’da jandarmaları sermaye için ölüme göndermişler: Patlayıcılar elle yüklenip boşaltılmış

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, Sakarya’daki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda yedi işçinin can verdiği, 127 işçinin yaralandığı patlamadan iki gün sonra kimyasal ve patlayıcıların güvenli alana taşınıp imhası için bölgeye gönderilen jandarmaların eğitimi, koruyucu kıyafetleri olmadığına dikkat çekerek, “Sakarya’da jandarmaları ölüme göndermişler” düşüncesini dile getirdi.

Saymaz, “İhmal bombası Sakarya’da üç can aldı. Profesyonel şirketlerin çekindiği imha işlemi, eğitimi olmayan jandarmalara yaptırıldı. İş güvenlik kıyafeti çok görüldü. Ölümcül patlayıcılar elle yüklenip boşaltıldı. Bu çocuklar denek miydi ki ölümün kucağına itildiler? Üstelik fatura, emri yerine getirmekten başka seçeneği olmayan yüzbaşı ve onbaşıya kesildi. Sakarya’da onlara emir ve talimat veren bir komutanları yok muydu? Vali Kaldırım ne güne duruyordu? Büyük Coşkunlar Fabrikası’nda işçilerini ölüm pahasına çalıştıran işverenden ne farkı var, gencecik jandarmaları her an infilak etmeye hazır patlayıcıların içerisine sokanların? Hesap vermeyecekler mi?” ifadesini kullandı.

Kıyafet ya da ekipman verilmedi

Belediyeden kamyon alınmasının ardından yükleme ve imha için Ferizli Cezaevi Bölük Komutanlığı’ndan erbaşların görevlendirildiği belirtilen yazıda, personelin bilgilendirilmediği, erlere de koruyucu kıyafet ya da ekipman verilmediği aktarıldı.

Patlayıcıların taşınması için belediyenin ‘hava kasa’ denilen, kapakları yandan açılmayan, damperli kamyonların gönderdiğini aktaran Saymaz, jandarmaların elleriyle patlayıcıları kepçeye doldurduğunu, kepçenin de patlayıcıları kamyonun damperine boşalttığını belirtti.

Sürücü ve kepçe operatörü yönteme ilişkin “Tehlikeli değil mi?” diye sorarken, Kıdemli Başçavuş B.G., “Tehlikesi yok” dedi.

Saymaz, sonrasında yaşananları şöyle aktardı:

“Patlayıcılar ekskavatörle kamyona yüklendi. Operatörü H.A., tehlikeli olacağını söylese de Başçavuş B.G.’yi ikna edemedi.

Patlayıcılar hakkında hiçbir bilgisi olmayan Onbaşı E.T.. sürücünün yanına bindirildi. Kamyon fabrikadan çıkmak üzereyken, sanki Hendek’e atom bombası düştü.

Ses Taşkısığı’ndaki taş ocağından geldi.

Taşkısığı’nda…

Sürücü F.Ü., boşaltmak için damperini kaldırmış ve fitiller bir bir düşmeye başlamıştı ki yeri göğü sarsan bir patlama meydana geldi.

Üç jandarma hayatını kaybetti.

Dokuzu yaralandı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here