Haberler

“Salgının başlangıcından bu yana 180 bin sağlık çalışanı yaşamını yitirdi”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu yıl Mayıs ayına kadar kendisine bildirilen 3,14 milyon koronayla bağlantılı ölüm üzerinde yaptığı çalışma sonucunda, Ocak 2020 ile Mayıs 2021 arasında koronavirüsten ölen sağlık çalışanlarının sayısının 80 bin ile 180 bin arasında olduğunu belirledi.

DSÖ koronayla bağlantılı ölenlerin sayısının ise gerçek sayıdan en az yüzde 60 daha az olduğunu kaydetti.

Sağlık çalışanlarının aşılanmasına öncelik verilmeli

DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada “her sağlık sisteminin bel kemiğinin çalışanları” olduğunu belirterek, “COVID-19 bu sağlıkçı kadın ve erkeklere ne kadar bağımlı olduğumuzu ve bizi koruyan bu kişilerin kendileri korumasız olduğunda ne kadar zayıf olduğumuzu güçlü bir biçimde gösterdi” dedi.

DSÖ ölümlerin dışında sağlık çalışanlarının giderek artan bir kısmının yorgunluk, stres, gerginlik ve tükenmişlikten etkilenmeye devam ettiğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca sağlık çalışanlarının aşılanmasına öncelik verilmesini de istedi.

Geçen ayın sonuna kadar sağlık çalışanlarının beyte ikisi tam olarak aşılandı ama bu oran da bölgeden bölgeye önemli farklılıklar gösteriyor.

Tedros, “Afrika’da 10 sağlık çalışanından birden azı tam aşılarını olurken zengin ülkelerde tam aşılarını olanların oranı yüzde 80’i aştı” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir