Ekoloji

Salihli Caferbey Köyü’nde, köylüler iş makinelerine karşı toplandı

ETELGRAF HABER-

Caferbey Köyü’nde yapılmak istenen katı atık istasyonu için iş makineleri köyün merasına ulaştı. Köylüler, iş makinelerine karşı toplanınca olay yerine jandarma geldi, bekleyiş sürüyor.

Manisa’nın Salihli ilçesinde bağlı Caferbey Köyü’nde büyükşehir belediyesi tarafından yapılması planlanan katı atık transfer istasyonu için iş makineleri bu sabah köyün merasına giriş yaptı. Çevreciler ile köylüler, köy merasında toplanmaya başlayınca, çok sayıda jandarma ekibi köy merasında intikal etti. Köyde gergin bekleyiş devam ediyor.

‘BU KÖYLÜ SİZE NE YAPTI?’

2018 yılında gündeme gelen ancak yapılmayan katı atık transfer istasyonu, geçtiğimiz hafta yeniden gündeme gelince köylüler Salihli Kent Meydanı’nda eylem yapmıştı. Proje yürütücüsü Manisa Büyükşehir bünyesindeki şirketlerden biri olan SİPİL A.Ş’ye ait iş makineleri, bu sabah köy merasına çalışma yapmak için ulaştı. Haberi alan köylüler, merada toplanarak belediye başkanına tepki gösterdi. Köylüler adına konuşan bir genç, belediye başkanına güvendiklerini belirterek 2018 yılında kendilerine verilen sözün unutulduğunu söyledi: “Gelin köyümüzü görün. Bu köylü size ne yaptı? Biz size oy verdik. Söz vermiştiniz, projeyi yapmayacağınızı söylemiştiniz, şimdi neredesiniz?” Ülkü ocaklarında çok koşturduğunu söyleyen genç, pişman olduğunu ifade etti. “Siz seçilirken benim asmadığım bayrak kalmadı, size buradaki herkes oy attı.”

KATI ATIK PROJESİ TARIMSAL FAALİYET İÇİN RİSKLİ

Katı atık istasyonuyla ilgili köylüler, geçtiğimiz hafta bir de Manisa İdare Mahkemesi’ne ‘yürütmeyi durdurma’ davası açtı. Katı atık projesine itirazların temelinde, köyün içme kullanma ve tarımsal sulama sondajlarının bulunduğu alanın kirlenme riski yatıyor. Caferbey Köyü bölgede tarımsal faaliyet anlamında önemli yerleşim bölgelerinden biri olurken, projenin başka yerde yapılması talep ediliyor.

HABER-Osman Çaklı

DUVAR

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir