Ekoloji Manşet Muhalefet

Salihli’de santrale karşı verilen mücadelenin avukatına da dava açıldı

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı köyünde 2020’de yapılmak istenen biyogaz santralına karşı direnen köylülerin avukatı Seçil Ege hakkında, aracını yola bıraktığı için açılan davanın ilk duruşması görüldü. Salihli 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi‘ndeki duruşmada, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” iddiasıyla yargılanan avukat Ege hazır bulunurken, Çapaklı Mahallesi sakinleri ve yaşam savunucuları da Ege’ye destek olmak için adliyeye geldi.

Duvar‘ın aktardığına göre; duruşmada söz alan Seçil Ege, o gün Çapaklı halkının avukatı olarak alanda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘Bugün yargılanan ben değil avukatlık mesleğidir’

“Kendi toprağı üzerinde şirket araçlarının geçmesinin suç olduğunu belirten, toprağını korurken kolluk güçlerinin şiddetine maruz kalan, üstüne acele kamulaştırma ile toprağı elinden alınan Çapaklı halkının avukatlığı ile alandaydım. Bugün yargılanan ben değil avukatlık mesleğidir. Bugün yargılanan çevre avukatlığıdır, ekoloji mücadelesinin kendisidir. Sevgili hocamız Server Tanili‘nin dediği gibi şu anda çağına ve topluma karşı görevini yerine getirmenin huzuru içindeyim. Bugün olsa yine aynı şeyleri yapardım. Hiçbiri hakkında en ufak bir pişmanlık duymuyorum. Yine olsa yine yapmaya devam edeceğim ve Salihli’nin verimli topraklarının enerji şirketlerine peşkeş çekilmesine karşı mücadele etmeye, mücadele edenleri savunmaya devam edeceğim.”

Halkevleri Hukuk Dairesi adına söz alan Avukat Yıldıray Çıvgın ise avukat Seçil Ege’nin yargılanıyor olmasının usulen hatalı olduğunu söyledi.

Çıvgın, “İki buçuk yıl sonra düzmece bir iddianame ile hazırlanan bu yargı hukuka karşı güveni zedelemektedir. 2911 toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet olarak belirtilen suçun oluşturulması için bile temel olarak yer zaman niteliğine bakılması gerekmektedir. O gün kendi mülki toprağı üzerinde bulunan köylülerin, köylülerin avukatı sıfatı ile bulunan meslektaşımın hangi gösteri ile yargılandığı yargılanma sebepleri açısından bizlerin ciddi şüpheye düşmesine neden olmaktadır. Bugün ‘kendi toprağınızda bir araya gelemezsiniz’ diyen yargı, yarın kendi evimiz içinde de 2911’i mi uygulayacak? Hukukun bu denli eğilip bükülmesine karşı bu davanın derhal beraatle sonuçlanması gerekmektedir” dedi.

Davanın hâkimi ise olay gününe ait görüntülerin incelenmesine karar vererek duruşmayı 20 Ocak tarihine erteledi.

‘Bugünün Türkiye’sinin özeti…’

Öte yandan duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada konuşan Salihli Çevre Derneği‘nden Hakkı Uysal sadece Çapaklı’da değil Salihli‘nin pek çok yerinde talana karşı halkın gönüllü avukatlığını yürüten Seçil Ege’nin yargılanmasının utanç olduğunu vurguladı.

Uysal, “Havzanın en verimli arazilerinin, havasının, suyunun, bölge insanının sağlığının bir avuç sermayeye peşkeş çekilmesi, kolluk gücünün şirket personeli olarak kullanılması yargılanmıyor iken sesini çıkaran yaşamını savunan köylünün, köylüler ile yan yana olan avukatların yargılanması bugünün Türkiye’sinin özetidir. Gücü olanın her şeyi keyfi olarak sürdürme yetkisinin sonucudur. Bizler hem dernek arkadaşımız hem de avukatımız olan Seçil Ege’nin yanındayız. Eğer bu suç ise yarın da aynı suçu beraber işlemekten gurur duyacağız” diye konuştu.

kaynak yeşil gazete

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir