Muhalefet

Samandağ’da gazeteci Ali Arslan’a destek

etelgraf haber-

Samandağ’da sivil toplum örgütleri, yerel basın ve siyasi partiler, gazeteci Ali Arslan’a 10 aylık hapis cezası verilmesine tepki gösterdi.  Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Okan Pirinç için Hatay’ın Samandağ ilçesinde 27 Temmuz 2015’teki anmayı takip eden gazeteci Ali Arslan hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefet etmek ve  “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla açılan dava, 12 Kasım’da karara bağlandı. Samandağ Asliye Ceza Mahkemesi, Arslan’a , aynı suçlamayla 10 ay hapis cezası verdi. 

PROTESTO AÇIKLAMASI 

Arslan’a verilen hapis cezası, Samandağ Abdullah Cömert Alanı’nda yapılan açıklama ile protesto edildi. Yerel basın, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin yaptığı açıklamaya, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Sovtna Gazetesi, Cemre Gazetesi, Atayurt Gazetesi ve Samandağ Gazetesinin çalışanları ile HDP, Eğitim Sen, SYKP, CHP, Hatay Barosu, TİP, TÖP, DEVA, Emekli-Sen yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı.

  ‘SUSMAYACAĞIZ’ 

Gazeteciler adına konuşan Yusuf Aslan, Arslan’a verilen hapis cezasına tepki göstererek, “Gücümüz halkın haber alma hakkından gelir! Susmayacağız. Bütün hukuksuz uygulamalara rağmen halkın haber alma özgürlüğü asla kısıtlanamaz. Biz yerel basın emekçileri olarak buradan bir kez daha ifade ediyoruz ki; meslektaşımız Ali Arslan  yalnız değildir” dedi.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir