Ana Sayfa Haberler Şantiyeye dönüştürülen Salda Gölü’nü ziyaret eden Çevre Bakanı: “Bir çivi dahi çakmadık”

Şantiyeye dönüştürülen Salda Gölü’nü ziyaret eden Çevre Bakanı: “Bir çivi dahi çakmadık”

0
Şantiyeye dönüştürülen Salda Gölü’nü ziyaret eden Çevre Bakanı: “Bir çivi dahi çakmadık”

Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü’nde dava süreci devam ettiği halde yapılan ‘Millet Bahçesi’ projesinde sona gelindi. Göl çevresindeki alan şantiyeye dönerken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Daha önce taahhüt ettiğimiz gibi bu alanda bir çivi dahi çakmadık” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde yapılan çalışmaları inceledi. Salda Gölü’nün 2 yıl önce kötü ve hoyratça kullanıldığını söyleyen Kurum, “2019 yılı Salda için bir milat oldu. Salda Gölü için çevreci, ekolojik ve doğa koruma eksenli örnek bir projeyi çok kısa sürede hazırladık. Salda Gölü projemizde hemen hemen son noktaya geldik” dedi. Kurum, ”Gölün hemen kıyısına kadar arabalarla giriliyordu. Yanında kamp kuruluyordu. Ve gelen ziyaretçiler ciddi bir kirliliğe sebep olmaktaydı. Hem bu kirliliği önlemek hem de gölün doğal yapısını muhafaza etmek için ilk önce araçların gölün kıyısına kadar girmesini engelledik” ifadelerini kullandı.

Çalışmaları sürdürdükleri süreç içerisinde Emine Erdoğan ile Salda’ya ziyaret gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bakan Kurum, “Gölün hemen kıyısına kadar arabalarla giriliyordu. Yanında kamp kuruluyordu. Ve gelen ziyaretçiler ciddi bir kirliliğe sebep olmaktaydı. Hem bu kirliliği önlemek hem de gölün doğal yapısını muhafaza etmek için ilk önce araçların gölün kıyısına kadar girmesini engelledik. Göle girilen alanı, 3 bin 350 metre ahşap dubalarla araç girişine kapattık. Artık vatandaşlarımız, yürüttüğümüz projeyle doğal sit alanının 2 kilometre uzaklığında araçlarını bırakıyor ve bu alana o şekilde girebiliyor” diye konuştu.

“Bir çivi dahi çakmadık”

Göl çevresinde derme çatma, gelişi güzel kondurulmuş yapılar olduğunu aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şöyle devam etti:

“Bütün bu yapıları kaldırdık. Yerine vatandaşlarımızın, günübirlik ziyaretlerinde ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, toprağa zarar vermeyecek şekilde düzenli alanlar tasarladık. Büfe, bölge halkımıza ekonomik katkı sağlayacak ve yöresel ürünlerini satabilecekleri birimler, duş ve soyunma üniteleri, sağlık birimi ve mescit gibi yapıları, çocuk oyun alanını; gölün 500 metre ötesinde, temelsiz, sökülür takılır, doğa ile uyumlu ahşap malzeme kullanarak yaptık. Alanda konaklama olmayacak. Yine, vatandaşımız için Salda Gölü’nün güzelliğini uzaktan gözlemleyebilecekleri seyir terasları da kuruyoruz. Daha önce taahhüt ettiğimiz gibi bu alanda bir çivi dahi çakmadık. Herhangi bir beton yapı kondurmadık. Çalışmalarımızın yüzde 90’ını tamamladık. İnşallah 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü, doğa dostlarıyla, gönüllülerimizle, minik çevre müfettişlerimizle ve sizlerle birlikte Salda Gölü’nde kutlayacağız. Salda Gölü ve çevresini ÖÇK bölgesi ilan ederek korunan alan büyüklüğünü 44 bin kilometrekareden 295 bin kilometrekareye çıkardık. Yani 8 kat artırdık. Bu alanda doğal yapının bozulmasına ve kirletilmesine ‘dur’ dedik.”

Salda Gölü Koruma Derneği’nden tepki

Geçen günlerde açıklama yapan Salda Gölü Koruma Derneği millet bahçesi projesinin iptal edilmesi çağrısında bulunurken Burdur Valisi Ali Arslantaş Salda Gölü’nü ziyaret ederek çalışmaları yerinde incelemişti.

Salda Gölü Koruma Derneği, yapımı süren millet bahçesinin 5 Haziran’a yetiştirilmeye çalışıldığını söylemiş ve sosyal medya hesabından şunları yazmıştı:

“Devlet-Müteahhit el ele. Davası sürmekte olan Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi hızla bitirilmeye çalışılıyor. Salda Gölü halk plajında devletin kepçesi, kamyonu, greyderi ile çalışmalara hız verilmiş durumda. Millet bahçesi 5 Haziran 2021 tarihinde partili Cumhurbaşkanı tarafından açılacakmış. Burdur Valisi her gün Yeşilova’da. Çalışma sahasında polis ve jandarma bekliyor. Fotoğraf çekimi engelleniyor. Salda Gölü dünya mirasıdır. Millet bahçesi projesi iptal edilsin.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here