Ekoloji Muhalefet

Saros Körfezi’nde doğalgaz liman inşaatı için Bakanlığı’nın (olumlu) ÇED raporu, Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi

Telgraf Haber:

Saros Körfezi’nde BOTAŞ tarafından yapımı süren doğalgaz limanı inşaatı ve boru hattı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu raporu, Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Doğasever yurttaşlar, inşaatın durdurulması için Keşan Kaymakamlığı’na dilekçe verirken, “Mücadelemiz, Saros Körfezi’nin bir İzmir Körfezi, İzmit Körfezi, Marmara Denizi gibi olmaması için. ‘Kazanacağız’ diyoruz, neden kazanacağız, çünkü haklıyız. Bilim bizden yana, onun için kazanacağız” dedi.

Saros’da doğasever yurttaşlar ikinci kez kazandılar. BOTAŞ’ın Saros Körfezi’nde yapımına başladığı doğazgaz limanı inşaatı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED olumlu’ kararı Edirne İdare Mahkemesince iptal edildi. İptal kararını Keşan’da basın açıklamasıyla duyuran doğaseverler, sürmekte olan inşaatın durdurulması için Keşan Kaymakamlığı’na dilekçe verdiler. 

Saros Körfezi’nin doğal bir güzelliğinin olduğunu ifade eden yurttaşlar, inşaatın bölgede tahribata yol açtığını söylediler. Bakanlığın verdiği ilk ‘ÇED olumlu’ kararı da daha önce Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edilirken, yurttaşlar 3 yıldır sürdürdükleri mücadele sonucu ikinci kez verilen ‘ÇED olumlu’ kararına karşı açtıkları iptal davasını da kazandılar. 

“YAPILMAYAN ‘ÇED TOPLANTI’LARINI YAPILMIŞ GİBİ GÖSTEREK ‘ÇED OLUMLU’ KARARI ALDI”

Saros Körfezi sakinlerinden Mehmet Zeybek, iptal kararının olumlu olduğunu, fakat şirketin alanda çalışmalarını sonlandırıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceğini belirtti. ANKA Haber Ajansı’na konuşan Zeybek, “Burası, BOTAŞ’ın FSRU limanı yapmaya başladığı Saros Körfezi. BOTAŞ’ın liman yapacağı bölgeye çok yakın bir yerdeyiz. Bundan 3 yıl önce BOTAŞ, yapılmayan ÇED toplantılarını yapmış gibi göstererek ‘ÇED olumlu’ kararı aldı. Biz Saros Gönüllüleri (Platform) ve Keşan Kent Konseyi olarak ÇED olumlu kararının iptali için davalar açtık” dedi. 

“KAZANACAĞIZ, ÇÜNKÜ HAKLIYIZ, BİLİM BİZDEN YANA”

Birinci ‘ÇED olumlu’ kararına karşı açtıkları davayı kazandıklarını söyleyen Zeybek, “3 yıldır mücadele ediyoruz. Bugün kaymakamlığa (Keşan Kaymakamlığı) liman inşaatının, Saros Körfezi’ne yapılan hasarın, ormana, tarım arazilerine verilen hasarın durdurulması için dilekçe verdik. BOTAŞ’ın Saros’dan çıkmasını istiyoruz. Mücadelemiz devam edecek. Mücadelemiz, Saros Körfezi’nin bir İzmir Körfezi, İzmit Körfezi, Marmara Denizi gibi olmaması için. ‘Kazanacağız’ diyoruz, neden kazanacağız, çünkü haklıyız. Bilim bizden yana, onun için kazanacağız” diye konuştu. 

“HERKES ARTIK KEYFİYETİN ORTADAN KALKACAĞINA İNANMAK İSTİYOR”

ÇED olumlu kararının iptalini ANKA’ya değerlendiren Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Karar, hem Saros sahillerinde hem Keşan’da hem de Trakya genelinde ciddi anlamda bir mutluluk, memnuniyet yarattı. Herkes artık keyfiyetin ortadan kalkacağına, devlet kurumu olan BOTAŞ’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mahkeme kararına uyacağına inanmak istiyor. Bu konuyla ilgili kaymakamlığa dün itibariyle inşaatın durdurulması için dilekçeler verildi” diye konuştu. 

“SAROS TAM BİR AKVARYUM”

Karagöz, süreci sonuna kadar takip edeceklerini vurgularken, “Saros gerçekten tam bir akvaryum. Dünya harikası bir yer. Bir yabancı ülkenin doğalgazını Avrupa’ya pazarlanması için buraların feda edilmesi kabul edilemez. Bu nedenle mücadeleye devam. Durmayacağız, bu konuda biz son kez çağrı yapıyoruz, BOTAŞ’a, Çevre ve Şehirlik’e, bu keyfiyeti oradan kaldırın, doğa harikası yeri talan etmesin” diyerek de yetkililere çağrı yaptı. 

“İPTAL KARARI”NA UYULMASINI İSTİYORLAR

ANKA’ya konuşan Saros Körfezi davası avukatı Bülent Kaçar, Edirne İdare Mahkemesi’nin iptal ettiği ÇED olumlu kararının Bakanlık ve BOTAŞ tarafından acil uygulanmasını istedi. Saros’un korunması için oluşturulan Saros Gönüllüleri’nin iptal edilmesi için başvurularda bulunduğunu, davalar açtığını anımsatan Kaçar, “Birçok bilirkişi raporuna ve bugün gelen ikinci ÇED iptal gerekçeli mahkeme kararına biz, hukukun üstünlüğü ilkesi gereği olarak, Anayasa ve kanunlardaki mevzuata uygun olarak kamu kurumu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve BOTAŞ’ın acilen kararı uygulamasını ve Saros Körfezi’ni terk etmesini istiyoruz” dedi. 

“BOTAŞ’IN ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

Kararı Bakanlığın ve BOTAŞ’ın uygulamak zorunda olduğunu söyleyen Kaçar, “Saros Körfezi’nde halihazırda BOTAŞ ve yüklenici firmalarca yürütülen inşaat, harfiyat, denizi doldurma ve ormanlarda kara boru hattı projeleri artık bu inşaatlarla halkta, köylülerde endişe, tarım arazilerinde tahribat yaratmıştır. Saros Körfezi’nde Saros Gönüllüleri ve Keşan Kent Konseyi olarak bu tahribatın bir an önce bu kamu kurumlarınca sona erdirilmesini, mahkeme kararının acilen uygulanmasını ve Saros Körfezi’nde BOTAŞ’ın çıkmasını istiyoruz” diyerek çalışmaların sona erdirilmesi çağrısı yaptı. 

Haber Berkay VAROL 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir