Haberler

Saruhan Oluç: “Suikasti planlayanlar kimlerdir? 

İZMİR –Deniz Poyraz dava öncesi adliye önünde konuşan HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, “Suikasti planlayanlar kimlerdir? O tetikçiyi eğiten kimlerdir, azmettirenlerin içindeki siyasi ve bürokratik odaklar kimlerdir” diye sordu.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına yönelik düzenlediği silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın 3’ncü duruşması Bayraklı’da bulunan İzmir 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma öncesi HDP İzmir İl Örgütü adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Katillerden hesap soracağız. Faşizm yenilecek. Biz kazanacağız” ve “Kadın mücadelesi her yerde” pankartlarının açıldığı açıklamada, “Deniz Poyraz isyanımızdır” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “Deniz Poyraz ölümsüzdür” ve “HDP halktır halk burada” sloganları atıldı.    Açıklamaya Deniz Poyraz’ın annesi Fehime ve babası Abdulilah, HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Murat Çepni, Dilşad Canbaz, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, HDP bileşeni partilerin eş genel başkanları ve çeşitli illerden çok sayıda yurttaş katıldı. 

 SİYASİ CİNAYETLER 

 Açıklamada konuşan HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, Türkiye’deki hukuk sisteminin iktidarın sopası ve oyuncağı haline geldiği için karşılık bulamadıklarını söyledi. Bu cinayetin tek kişinin hazırlayıp yaptığı bir cinayet olmadığını kaydeden Oluç, “Türkiye’de her zaman bu tür siyasi saldırıların ve katliamların arkasında devletin içinde odaklanmış olan çetelerin ve karanlık odakların organizasyonu olduğu bilinir. İlk kez değildir. Bütün bu saldırılarda her zaman böyle olmuştur. Devletin içinde odaklanmış olan bu karanlık çeteler her türlü koruma ve kollama faaliyetlerini eğitim, azmettirme ve planlama faaliyetlerin gerçekleştirmişler. İşte Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesi de böyle olmuştur” dedi. 

 PLANLAYANLAR KİMLERDİR? 

Tetikçinin azmettiricisinin kim olduğunu soran Oluç, “O suikasti planlayanlar kimlerdir? O tetikçiyi eğiten kimlerdir, azmettirenlerin içindeki siyasi ve bürokratik odaklar kimlerdir? ‘Bunların açığa çıkarılması gerekir’ dedik, ilk gün ve o günden beri aynı talebimizi ileri sürdük. Ne yazık ki mahkeme heyeti bugüne kadar bu konuda adımlar atılması doğrultusunda gereken işlemleri yapmadı. Neden, neyi gizliyorsunuz? Neyi koruyor ve kolluyorsunuz? Bu soruyu ilk gün sorduk sonuna kadar sormaya devam edeceğiz” diye belirtti. 

 GEZİ KARARINA TEPKİ

 İktidarın korku imparatorluğuna karşı mücadeleye devam ettiklerini kaydeden Oluç, “O nedenle HDP’ye, toplumsal ve siyasal muhalefetin bütün odaklarına saldırıyorlar. Hukuk, yargı diye bir şey bırakmadılar. Daha geçtiğimiz Gezi davasında bir karara vardılar. Ortada delil yok, ama Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verdiler. Ortada delil yok arkadaşlarımız hakkında 18’er yıl ceza verdiler. Kim verdi, bir ağır ceza mahkemesi heyeti. Kim var bu heyette. O heyette daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olmuş bir kişi var. Diyeceksiniz bir kişinin ne önemi var. 3 kişiden biri böyleyse ve o mahkeme heyetinin başkanı da her türlü hukuku çiğniyorsa, o zaman işte 3 kişiden iki kişiyle bu kararı verebiliyorlar. Daha önce iki kez yargılandığı beraat ettiği davadan 3’üncü kez tekrar yargılayıp ağırlaştırılmış müebbet cezası verecek kadar hukuksuzluk yaptılar. Çünkü onlar cüppelerine ilik açmışlar. Açtıkları ilik sayesinde iktidarın karşısında elpençe divan duruyorlar” diye belirtti. 

 ‘KARANLIK ÇETELERİ ORTAYA ÇIKARANA KADAR’

 “Bizim il, ilçe örgütlerimize ve arkadaşlarımıza yönelik saldırılardan vazgeçin” diyen Oluç, “HDP’yi kapatma hevesiyle oradan oraya koşturarak AYM üyelerine baskı yapmaktan vazgeçin. Bu iktidar DTP’yi kapatarak yasakçı bir iktidar olduğunu göstermiştir. Şimdi HDP’ye yönelik kapatma davasını sonuçlandırmak için AKP ve MHP ittifakı elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Bunu biliyoruz ama biz kapısına kilit vurulacak bir dükkan değiliz. HDP bu saldırılardan yılmaz, bu saldırılardan korkmaz. Deniz Poyraz davasında da bu mücadeleden asla geri durmayacağız. Ta ki o katilin arkasındaki planlayıcı, azmettirici devlet içindeki karanlık çeteler, bunun siyasi bürokratik ilişkileri ortaya çıkana kadar” diye konuştu.

  KADINLAR ADLİYE ÖNÜNDE

 Duruşma öncesi Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir üyeleri de, basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Kadın mücadelesi her yerde” pankartı açılarak, sık sık “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganı atıldı. Açıklamayı yapan Zilan Tayboğa, Deniz Poyraz’ın katledilmesinin üzerinden 10 ay geçtiğini belirterek, “Tam on aydır Deniz’in isyanıyla, onun öfkesiyle adalet aramaya devam ediyoruz” dedi. Deniz’in cenazesini omuzlayan kadınlar olarak sokaklarda, meydanlarda, mahkeme salonlarında gerçek adaletin sağlanması için mücadele  ettiklerini vurgulayan Tayboğa, Onur Gencer’in ve onu HDP il binasına gönderen faillerin tamamının yargılanması ve gerçek adaletin sağlanmasının mücadele sonucu olacağını söyledi. Tayboğa, “İstanbul Sözleşmesini feshederek kadın katliamlarının önünü açan, iyi hal ve tahrik indirimleriyle failleri değil. Kadınları yargılayan, kadın kurumlarını kapatarak ve kadınları gözaltına alarak, tutuklayarak, kazanılmış haklarımızı gasp etmeye uğraşarak bizi yıldıracağını, güçten düşüreceğini zanneden AKP ve MHP iktidarının tam karşısında sesimizi, sözümüzü, örgütlülüğümü, dayanışmamızı büyütmeye devam ediyoruz” diye konuştu. Katledilen her kadın için olduğu gibi Deniz için de gerçek adaletin tesis edilmesine kadar bu mahkeme sürecinin takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi. Tanboğa, “Deniz’in isyanını kuşanmaya devam edeceğiz. Tek bir kadının erkek devlet zihniyetiyle katledilmediği, tacize tecavüze uğramadığı, sömürülmediği bir dünyayı biz kuracağız” dedi.       

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir