Ekoloji

Sel felaketinin yerle bir ettiği Bozkur’taki öğrenci yurdu için iki farklı deprem raporu

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinin ardından gözler binaların dayanıklılığına çevrildi. Dere yatağı üzerine kurulan binalar nedeniyle onlarca kişinin öldüğü Bozkurt ilçesindeki Kastamonu Üniversitesi Kampüsü içerisine yaklaşık beş yıl önce yapılan öğrenci yurdunun ‘depreme dayanıklı’ olup olmadığı konusunda iki farklı rapor olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre; Kırıkkale Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda “Söz konusu binaya ilişkin herhangi bir güçlendirmeye ihtiyaç olmadığı kanaatine varılmıştır” denilirken yapılan itirazlardan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) alınan raporda ise “yeterli deprem performansına dayanıklı olmadığı” bilgisi kayıtlara geçti.

Kırıkkale Üniversitesi Yapı ve Zemin İnceleme ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nden alınan raporda yapımı tamamlanmış kullanılmakta olan A ve B bloktan oluşan 18 katlı yurt ile ilgili “Söz konusu binaya ilişkin herhangi bir güçlendirmeye ihtiyaç olmadığı kanaatine varılmıştır” denildi.

İTÜ: Yeterli değil

17 Nisan 2020 tarihinde İTÜ tarafından hazırlanan raporda ise, “Kastamonu Üniversitesi kampusunda bulunan ve 2 bloktan oluşan yurt binaları taşıyıcı sistemlerinin deprem performansları hakkında teknik raporda söz konusu yurt binalarının hem TDY 2007 ve hem de TDBY 2018’e göre yeterli deprem performansına sahip olmadıkları görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

“Rektör, kendi adamlarının olduğu üniversiteden ‘depreme dayanıklı’ raporu aldırıyor”

İsmini vermek istemeyen bir yurttaş ise yurdun yaklaşık beş yıl önce yap-işlet-devret modeliyle yapıldığını öne sürerek şöyle konuştu:

“Öğrencilerin acil ihtiyacı var denilerek iki bin küsür kişilik bu yurt yapıldı. Ruhsatı verilmeden, iskânı alınmadan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) kiralanarak işletmeye açıldı. Ancak bir süre sonra bunun depreme dayanıklılığı konusunda üniversiteye ihbarlar geldi. Bir önceki rektör kendi adamlarının olduğu Kırıkkale Üniversitesi’nde inceleme yaptırıyor. Onlar ‘depreme dayanıklı’ raporu veriyor. Tekrar itiraz ediliyor. Bu defa İTÜ tam tersi bir rapor veriyor, bunlar sümenaltı ediliyor. Şimdi o rapora rağmen yeniden okullar açılınca oraya öğrenci alma ile ilgili bir gelişim söz konusu. Bozkurt’ta büyük bir facia yaşandı. Şimdi belki ondandan daha büyük bir facia bu yurtta öğrencilerin başına gelecek. Milletvekillerine, bakanlara söyleniyor fakat kimsenin umurunda değil.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir