Ana Sayfa Ekoloji Selçuk’ta köylüler JES direnişinde

Selçuk’ta köylüler JES direnişinde

0
Selçuk’ta köylüler JES direnişinde

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı, incir, üzüm ve zeytin üretimiyle ünlü Gökçealan köyüne yapılmak istenen jeotermal enerji santrali projesine tepki gösteren köylülere Selçuk Belediye Başkanı CHP’li Filiz Ceritoğlu Sengel ile CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da destek verdi. Köye giderek yurttaşlarla bir araya gelen Sengel ile Bakan, “Birlikte mücadele” mesajı verdi.

RE Enerji Yatırım firması tarafından İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Gökçealan köyüne yapılmak istenen ve ÇED süreci başlayan jeotermal enerji santrali projesinine karşı tepkiler sürüyor. Bir süredir projeye karşı direnen ve imza kampanyası düzenleyen köylülere Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ve CHP İzmir eski milletvekili Musa Çam da destek verdi. Köy kahvesinde düzenlenen toplantıya CHP Selçuk İlçe Başkanı Mehmet Karanfil, belediye meclis üyeleri, Germencik Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya ile Gökçealan Muhtarı Nazmi Tabak da katıldı.

Gökçealan’a yapılmak istenen jeotermal enerji santralinin doğayı talan edeceğini söyleyen Başkan Sengel şöyle konuştu:

“Bu doğa ve tarım alanları bizim. Biz buranın güzelliklerden feragat etmeyecek kadar net olanlarız. Biz yeşilin sadece bir tonunu değil gökkuşağını savunanlarız. Nasıl daha önce Şirince’de yapılmak istenen taş ocağına geçit vermediysek, Havutçulu’da nasıl direndiysek, bugün de yanı başınızda büyük bir güç var. Çünkü biz şunu biliyoruz ki doğa sermayeden güçlüdür.”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise Gökçealan Köyü’nün doğal güzelliklerine ve tarımsal zenginliklerine dikkat çekti. Gökçealanlılar’ın yanında olduklarını vurgulayan Bakan, “Yerin üstü altından çok daha kıymetli. Dolayısıyla bizim doğaya sahip çıkmamız lazım. Bu incire, zeytine ve üzüme çocuklarımız, torunlarımız için sahip çıkmalıyız. Ülkemizin ulusal güvenliği için önce tarımı, toprağı korumak zorundayız” dedi.

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya ise “Jeotermalden ilk yarayı alan biziz. Aydın’daki jeotermal işletmesinin merkezi Germencik’tir. “İstihdam sağlayacağız. Katma değer sağlayacağız. Enerji üreteceğiz. Seracılık yapacağız’ diyerek bu santraller kuruldu. Ancak bunların hiçbiri olmadığı gibi kentimiz bu santrallerden çok büyük zararlar gördü. Bu santralin yaptığı salınımdan dolayı derelerimiz kirlendi, evlerimizde pencerelerimiz, açamıyoruz” dedi.

Eski CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da halkın hep birlikte mücadele etmesine dikkat çekti, “Hep birlikte sahip çıkarsak jeotermal ile oluşacak tehlikeyi defedebiliriz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here