Haberler

SES yapılacak ek ödemelerin birçok sağlık emekçisini kapsamadığını açıkladı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), bir açıklama yayınlayarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak olan 4 ay süreli ödemelerdeki eşitizliğe dikkat çekti.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 4 ay süreyle yer ve/veya personel yönünden kapsamı ve oranı, biz sağlık emekçilerine bakmayan Bakan tarafından belirlenmek kaydıyla personele ek ödeme yapılabilecek. Ancak yapılan bu ödemeler bir çok sağlık emekçisini kapsamıyor.

“Mesleğimize ve emeğimize saygısızlık”

SES yaptığı açıklamada alınan kararla birçok sağlık emekçisinin bu ödemelerin dışında tutulmasına tepki gösterirken, özellikle üniversite hastanelerinde çalışma koşullarının ağırlaşmasına karşın sağlık emekçilerinin seslerinin duyulmadığına dikkat çekildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Pandemi sürecinde üniversite hastaneleri Covid-19 hastalarının tedavi edildiği en yoğun pandemi hastaneleri görevi üstlenmiş, tüm kaynaklarını pandemiyle mücadeleye ayırmış olmasına rağmen bundan önceki covid ek ödemelerinden de çok geç ve adeta cep harçlığı uygun görülerek faydalandırılan biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri alınan bu kararları mesleklerimize ve emeklerimize saygısızlık olarak görmekteyiz.Sağlık Bakanlığının yayınladığı genelgeleri Yüksek Öğretim Kurumunun adeta kağnı hızıyla takip etmesi bugüne kadar Üniversite Hastaneleri çalışanlarına dair hiçbir talepte bulunamaması bizlerin durumunu daha da vahim hale sokmaktadır.

Üniversite Hastaneleri 3. basamak sağlık hizmetinin sunulduğu sağlık tesisleri olması nedeniyle hem komplike vakaların başvurduğu hem de eğitim ve araştırma misyonu nedeniyle en yoğun sağlık tesisleridir. Nitekim salgın döneminde Covid-19 hastaların tedavi edildiği en yoğun pandemi hastaneleri görevi üstlenmişlerdir.”

Sağlık emekçilerinin çoğu yok sayılıyor

Yapılan düzenlemeye göre;

  • Üniversite hastanelerindeki emeği yok saymaktadır
  • Üniversite hastaneleri dışındaki sağlık emekçilerinin yarısını kapsamamaktadır
  • Tüm kurumlardaki idari hizmetlerde çalışan emekçileri yok saymaktadır
  • Yardımcı hizmetlerde çalışan personeli yok saymaktadır
  • 4/D kadrosunda çalışan sağlık işçilerini yok saymaktadır

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir