Eğitim Haberler

Sınav stresi ve gelecek kaygısı üreten sistem öldürüyor. LGS sonucunu öğrenen çocuk intihar etti

Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonucunun açıklanmasının ardından İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 13 yaşındaki bir çocuğun intihar ettiği öğrenildi.

Esenyurt’un Esenkent mahallesinde bir sitede yaşayan 13 yaşındaki çocuğun, açıklanan LGS sınav sonucunun ardından evlerinin bulunduğu binanın 8. katından atlayarak yaşamına son verdiği bildirildi.

Eğitim sisteminde eşitsizlikler giderek artarken, devam eden pandemi nedeniyle son bir buçuk yıldan beri uzaktan eğitim yapılmaktaydı.

Pandemi nedeniyle eğitimde fırsat eşitsizliğinin daha da derinleştiği birçok defa ifade edilmesine karşın Milli Eğitim Bakanlığı merkezi sınavların yapılmasında ısrar etmişti. Devam eden eşitsizliklere sınav stresinin ve gelecek kaygısının eklenmesi çocuklarda baş edilmesi güç karamsarlıklara yol açıyor.

Eğitim Sen: “İntihara götürüyorsa, sistemde hiçbir şey doğru değildir”

Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Hukuk Sekreteri Zeynel Özgün konuyla ilgili olarak “bir sistem eğer 13 yaşındaki bir çocuğu intihara götürüyorsa, bu sistemde hiçbir şey doğru değildir. Türkiye, eğitim alanında da pandemiye en kötü koşullarda yakalanmıştı. Milli eğitim Bakanlığı, kalıcı çözümler üretmek yerine pansuman tedbirlerle günü kurtarma gayretine girdi. Bakanlığın merkezi sınav ısrarı, sınava endeksli eğitim sistemi, eğitimdeki eşitsizlikler ve gelecek kaygısı çocuklarımızın üzerine birer kara bulut gibi çöküyor” şeklinde konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir