Ekoloji Manşet

Sinop Nükleer Karşıtı Platform: İktidarın rant projelerine onay veren bilir kişilerine itiraz ediyoruz

Sinop Nükleer Güç Santralı’na karşı açılan davalarda bilirkişi heyeti belli oldu. Heyette bazı ‘tanıdık’ isimler var. Daha önce de iktidarın rant projelerine onay verdikleri bilinen bu kişilerin bilirkişiliğine itiraz edildi.

Sinop Nükleer karşıtı platform Tarafından Yapılan açıklamada” Adil yargılama süreçlerini olumsuz etkileyeceğini düşündüğümüz söz konusu isimlerin tarafsız olamayacağı gerçeği, hazırlanacak raporun güvenilirliğine de kuşku düşürecektir. Prof. Niyazi Meriç ve Akkuyu NGS için olumlu görüş veren diğer bilirkişilerin heyetten çıkartılmasını talep ediyoruz.”denildi

Sinop İnceburun mevkiinde yapımı planlanan ‘Sinop Nükleer Güç Santralı Projesi’ için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararına karşı 59 Sinoplu, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Nükleer Karşıtı Platform, TMMOB’ye bağlı odalar, KESK, Sinop Barosu ve beraberindeki birçok demokratik kitle örgütü dava açtı. TEMA Vakfı da karara karşı ayrı bir dava açtı.

İki dava sürerken Samsun 2. ve 3. İdare Mahkemeleri, bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Mahkemelerin atadığı ortak bilirkişi listesinde ise yaşam savunucularının iyi tanıdığı bazı isimler yer aldı. Prof. Dr. Niyazi Meriç, Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Prof. Dr. Kadir Alp ve Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan bu isimler arasında.

Prof. Dr. Meriç, Akkuyu Nükleer Santralı’yla ilgili davada da bilirkişi heyetinde yer almıştı. Prof. Dr. Meriç’in bilirkişi tayin edilmesine ‘tarafsızlığını yitirdiği’ gerekçesiyle itiraz edilmiş, ancak mahkeme tarafından bu itiraz reddedilmişti

Sinop Nükleer Karşıtı Platform Yürütme kurulu adına Kayhan KONUKÇU basına açıklamada bulundu.

Kayhan KONUKÇU

Konukçu açıklamasında” Sinop Nükleer Güç Santralı (NGS) Projesiyle ilgili hazırlanan ÇED raporuna karşı açılan dava için belirlenen bilirkişi heyetinde tartışmalı isimler yer almış ve bu durum tarafsızlık ve güvenilirlik açısından kamuoyunda soru işaretlerine yol açmıştır.

Sinop İli, Merkez İlçesi Abalı Köyü İnceburun mevkiinde EUAS International ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi tarafından yapılması planlanan, Sinop NGS projesinin ÇED olumlu raporuna yönelik Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve TEMA Vakfı tarafından açılan davalarda bilirkişi heyetinde yer alan 15 kişinin isimleri bildirilmiştir.

Heyette Mersin Akkuyu Nükleer Santralı ÇED olumlu raporuna karşı açılan davada bilirkişilik yapan; santralın canlı yaşamı ve çevreye yönelik risklerini, bilimsel ve teknik kurallara aykırılıklarını gözardı ederek, uzmanlık alanları dışında ifadelerle rapor hazırlayan;

“Ankara Üniversitesi’nden Nükleer Mühendisi Prof. Dr. Niyazi Meriç, Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Ayşe Nilsu Demir, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Mühendisliği’nden Prof. Dr. Yusuf Güneş, İTÜ İnşaat Fakültesi’nden çevre mühendisleri Prof. Dr. Kadir Alp, Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin”’in de 15 kişilik bilirkişi heyetinde yer aldığı görülmektedir.

Akkuyu NGS için daha önce olumlu görüş veren, daha sonra santralın temel atma süreçlerinde basın üzerinden santralı öven ve Türkiye’nin nükleer santral konusunda geç kaldığını söyleyen bilirkişilerin Sinop NGS için hazırlayacağı raporun içerdiği şimdiden şaibeli olacaktır.”dedi

                                                                                           

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir