Haberler

Sinpaş GYO, Marmaris’teki otel inşaatını hâlâ sürdürüyor: Milli Park içinde olmasına rağmen “ÇED gerekli değildir” kararı verildi

Turizm dönemi olması gerekçesiyle 15 Haziran – 15 Ekim tarihleri arasında bölgede inşaat yasağı olmasına rağmen Sinpaş GYO, Marmaris Kızılbük Wellness Resort projesinin inşaatını hâlâ sürdürüyor. Proje hakkında 13 Ağustos’ta “ÇED gerekli değildir” kararı da çıkmıştı.

Milli park sınırında ama “ÇED gerekli değildir”

Sendika.Org’a konuşan Marmaris Kent Konseyi’nden Halime Şaman, Marmaris’in yaşam alanlarıyla milli parkların kesişmesi ve iç içe geçmesi açısından dünyada bir örnek olduğunu vurgularken bahsi geçen projenin de Marmaris Milli Parkı sınırları içinde yapıldığını ifade etti. Buna rağmen “ÇED gerekli değildir” kararının kabul edilemez olduğunu ifade eden Şaman, projenin denizel, karasal ve ormanlık alanlarda geri dönüşü olmayacak tahribatlar yaratacağını öngördüklerini belirtti.

Belediye ve Valilik kayıtsız

Şaman, 28 Ağustos tarihinde firmanın inşaat yasağına rağmen proje inşaatını devam ettirmesini Muğla Valiliği ve Marmaris Belediyesi’ne bildirdiklerini ancak her iki kurumun da kendilerine herhangi bir geri dönüş yapmadığını ve firmaya herhangi bir yaptırım uygulamadığını söyledi.

Şaman son olarak Çevre şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “ÇED gerekli değildir” kararının iptali talebiyle dava açtıklarını ve sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir