Ekoloji

Şırnak’tan ortak tepki: Kıyımı yapanlar cezalandırılsın

ŞIRNAK – Şırnak Ekoloji Platformu tarafından ağaç kıyımına dair yapılan açıklamada, kıyımdan sorunlu olan kurum ve kişilerin cezalandırılması çağrısı yapıldı.   Şırnak Ekoloji Platformu, korucular tarafından “güvenlik” gerekçesiyle sürdürülen ağaç kıyımına dair kitlesel açıklama yaptı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şırnak Şubesi önünde yapılan açıklamaya, Şırnak Barosu, KESK, Şırnak Tabip Odası, Cizre Bisiklet ve Doğa Derneği, Özgürlük için Hukuk Derneği (ÖHD), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İnsan Hakları Derneği (İHD), Barış Anneleri Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri ile HDP Milletvekili Hasan Özgüneş, Deva Partisi İl Başkanı Guhdar Zeyrek, Gelecek Partisi İl Başkanı Nizar Ökten ve CHP Merkez İlçe Başkanı katıldı. Açıklamada, “Şırnak’ta doğa talan ediliyor” pankartı ile “Ne rant ne talan, xwedî derkeve li daran”, “Doğa talanına hayır” ve “Doğa yok olursa hayat ölür, doğaya sahip çık” dövizleri taşındı.

 YAŞAM ALANLARI YOK OLUYOR 

Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, kentteki ormanların 2 yıla yakın bir şekilde hukuka aykırı olarak kesildiğini belirtti. Başvurularının sonuçsuz kaldığına dikkati çeken Dilsiz, Şanlıurfa Orman Bölge İşletme Müdürlüğünün paylaştığı resmi verilere göre 7 aylık süreçte Şırnak’taki orman varlığında yüzde 8’lik bir azalma olduğuna işaret etti. Dilsiz, “Ağaç kesimlerinin aynı hızda devam etmesi durumunda yakın zamanda orman alanlarının kurak bölgelere dönüşeceği ve bölgemizin çoraklaşacağı tartışmasızdır. Orman alanlarında yapılan bu tahribatın sonucunda ayrıca endemik bitki çeşitliliği yok olmakta ve bu alanlarda yaşayan hayvanların yaşam alanları kaybolmaktadır. Anayasa ve yasalara aykırı bu durum devam ederse korkarız ki son dönemlerde yaşanan doğa katliamı bırakın sağlıklı bir çevrede yaşayabilmemizi, bölgemizde asgari bir insanın yaşamını devam ettirebileceği bir ortamın kalmayacağını gözlemlemekteyiz” şeklinde konuştu. 

 ‘SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN’ 

Son günlerde ağaç kıyımının arttığını aktaran Dilsiz, günlük ortalama 20-25 kamyon odun taşındığını ifade etti. Dilsiz, “Kabaca hesaplandığında günde yüzlerce ton asırlık endemik ve anıt ağaçlar keyfi ve plansız bir şekilde yok edilmektedir. Bölgede ekolojik yaşama yönelik politikalar ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Halkımızın ekolojik ve sağlıklı yasam hakkının ihlal edildiğini görmekteyiz. Yapılan orman tahribatının bir an önce sonlandırılması için sorumlulukları bulunan kurum ve kuruluşlara soruşturma açılmalı ve soruşturma sonucunda kusurlu bulunan kurum ve kuruluşların caydırıcı şekilde cezalandırılmaları gerekmektedir” diye konuştu.

 PARTİ BAŞKANLARINDAN TEPKİ 

Deva Partisi İl Başkanı Guhdar Zeyrek, Şırnak’ta talan edilen doğanın “güvenlik” bahanesiyle yapıldığını belirterek, bunun durdurulmasını istedi. Gelecek Partisi Şırnak İl Başkanı Nizar Ökten ise, “Bu güneşin altında gölgesinde kalabileceğimiz bir ağacın olmadığını hepimiz görüyoruz” diyerek ağaç kıyımına tepki gösterdi. İktidarın Şırnak’ta doğa katliamına sebep olduğunu söyleyen Ökten, “İktidardan gücünü alan rant grupları, Şırnak’ın coğrafyasının dengesini bozuyor. Bu memlekette belirli rant gruplarıyla muhatap olan, buradaki kurum amirleri olmak üzere başta Tarım ve Orman Müdürüne sesleniyorum; Miskal-ı zerre kadar içinde insani, vicdani ve ahlaki bir şey kalmışsa o koltuğu terk edersin. Şırnak’taki bu katliama sessiz kalmayacaksın. Sizleri orda tutan rant gruplarıdır. Yolsuzluk ve rüşvet gruplarına bu memleketin sağduyulu demokrat insanları sesini yükseltecek” ifadelerini kullandı. 

‘HALKIN DOĞASINA DÜŞMANLAR’

 HDP’li Hasan Özgüneş ise, iktidarın “çete ve talan anlayışıyla” hareket ettiğini ifade etti. Özgüneş, “Bu hükümet MHP ile birlikte bir baltaya sap olmayan Perinçek ve Ergenekon ile birlikte yalan, talan ve çete-mafya ilişkisi içerisinde. Türkiye’nin bütün değerlerini tüketmek üzeredir. Bunlar rant hastalığına düşmüşler. Bunlar yalancı oldukları gibi talancıdırlar. Türkiye halklarının doğasına da düşmanlar. Üç beş mafya liderini getirip her şeyi tekelleştirdiler. Cudi de, Besta’da orman kıyımına devam ediyorlar. Ormanı kesmek insanı kesmekle eşdeğerdir. Biz bu rantçı, çeteci ve talancı zihniyete sesleniyoruz; Siz bu coğrafyayı çoraklaştırarak bu halka düşmanlık ediyorsunuz. Bugün AKP var ama yarın olmayacak. Vali bey daha ayağının tozuyla yeni gelmişken bu rantçılara bu yolu nasıl açtınız?” diye sordu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir