Manşet Muhalefet

SİYASİ İKTİDAR SALDIRDI KADINLAR DİRENDİ

Bu yıl 20’incisi düzenlenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nün İstanbul Valiliği’nce yasaklanmasının ardından kadınlar Taksim’in ara sokaklarda toplanmaya başladı.

Polis, İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün sokakları ve Taksim Meydanı’nı çelik bariyerlerle kapattı. Karaköy’den Taksim’e kadar da neredeyse her tarafı abluka altına aldı. 

Buna rağmen kadınlar öğlen saatlerinden itibaren Taksim’in ara sokaklarını doldurmaya başladı. Kadın örgütleri ise saat 19.30’daki yürüyüş çağrısını yineledi.

20.51

Kadıköy’de gözaltına alınan kadınların Emniyet’teki ifade işlemleri başladı. Kadınların ifade sonrası sağlık kontrolü kabinde serbest bırakılması bekleniyor.

20.48

Cihangir’in ara sokaklarında dağınık bir halde toplanan kadınlar Cihangir Parkı’nın hemen arkasında bir araya geldi. “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla burada bekleyişini sürdüren kadınların açıklamalarını burada yapmaları bekleniyor.

20.30

Sıraselviler’deki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bir ambülans giriş yaparken polis barikatı açtı. Bu sırada kadınların barikata yüklenmesiyle polis biber gazı sıktı. Gazdan bir polis de etkilendi.

20.05

Kadınlar Cihangir Katlı Otoparkına “Feminist isyan” pankartı astı

19.45

Cihangir’deki polis barikatı yakan kadınlar, Faikpaşa’daki kadınlarla buluştu. Mahalleli evlerinden tencere ve tavalara vurarak kadınlara destek verdi.

19.30

Polis, kadınları Sıraselviler’den Cihangir’e sürdü. Ancak kadınlar burada da polis barikatyla karşılaştı.

19.20

Polis, Tel Sokak’tan Sıraselviler’e çıkmak isteyen kadınlara müdahale etti. Biber gazı sıktı.

19.00

Feminist Mekan’dan çıkan grup Tel Sokak’ta toplandı. Sıraselviler Caddesi’ne çıkmaya çalışan kadınlara polis izin vermedi. Kadınlar burada “Feminist isyan” pankartı açtı.

18.30

Firuzağa’da polis kadınların etrafını sardı. Cihangir’e ve İstiklal Caddesine açılan sokaklara çıkışa izin vermezken, alana da kimseyi almıyor.

17.30

Diğer yandan Kadıköy’den vapura binerek Taksim’e gelmek isteyen kadınlara polis izin vermedi. İskele meydanında polis kadınları ters kelepçeyle gözaltına aldı. Kadıköy’den Beşiktaş’a geçen kadınlar da gözaltına alındı. 38 kadının gözaltında olduğu bilgisi var.

Fotoğraf: Kadın Savunma Ağı

15.00

Kadınlar, Burgazada’da bir araya geldi. Burda yapılan açıklamada ekonomik krize ve savaşa vurgu vardı:

Tüm aile bireylerine bakım emeğimiz katlanarak artarken işten çıkarmalar, ücretsiz izin dayatmaları, evden çalışma ve güvencesizlikle yaşam alanımız iyice daraldı. Türkiye’de her 4 adından sadece 1’i ücretli çalışıyor. 1 milyon kadın iş aradığı halde işsiz. İş aramak için evlerinde parça başı iş yapan sayısız kadın var. Ekonomik krizlerde ilk işten çıkarılanlar kadın işçiler, emekçiler oluyor.

9 milyon çalışan kadın ise daha fazla mesaiye kalmak zorunda çünkü geçinemiyor. Çünkü yanlış ekonomik politikalar sonucunda tüm ülke kapitalistler ve iktidar çevresinde olanlar hariç iyice yoksullaştı. Biz kadınlar yoksulun da yoksulu olduk. Bu yanlışlara şimdi bir de savaş eklendi. Savaşlarda kadınlar hedef haline geliyor. Düşmanı yenmenin aracına dönüşüyor. Biliyoruz gördük. Her şeye rağmen direnmeye devam ediyoruz.

Migros’ta, Farplas’ta direnişlerde yine bizler önlerdeydik. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Sendika hakkımızı istiyoruz. Savaşa hayır diyoruz. Bizi susturamadılar susturamayacaklar.

13.00

Yenikapı-Hacıosman metro hattının Taksim istasyonu tamamen, Şişhane istasyonunun ise İstiklal Caddesi girişi ve Taksim-Kabataş füniküler hattı saat 13:00 itibarıyla yolcu alımına kapatıldı.

(EMK/HA)

HABER BİANET

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir