Haberler Manşet

Siyasi iktidar şehirleri karanlığa mahkum ediyor

etelgraf haber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı yeni kararla sokak lambaları normal periyodundan 15 dakika geç yanıp 30 dakika erken söndürülüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı yeni kararla sokak lambaları normal periyodundan 15 dakika geç yanıp 30 dakika erken söndürülüyor. Özellikle Türkiye’nin batı illerinde sabahın erken saatlerinde mesai ve okula giden kişiler bu uygulamaya karşı elektrik şirketlerine sosyal medya üzerinden tepki gösteriyor.

Şirketler ise kararın bakanlığa ait olduğunu ifade ederek, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın gün ışığından azami ölçüde yararlanılması hedefiyle Türkiye genelinde aldığı karara göre, aydınlatma armatürleri normal periyodundan 15 dakika geç yanıp 30 dakika erken söndürülecektir” mesajını paylaşıyor.

CHP’li Gürer açıklama yaptı

Sokak lambalarıyla ilgili alınan karar sonrası konuşan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de kış saati uygulamasına geçilmemesinin evlerdeki elektrik giderlerini artırdığını söyledi. Bakanlığın son talimatıyla sokakların karanlığa terk edildiğini ve çocukların karanlıkta okula gidip geldiğini belirten Gürer, “Bu yolla tasarruf sağlanıyor gibi görüntü yaratılıp hane giderlerindeki artış gözden kaçırılmak istenmektedir” dedi.

Gürer, yaptığı yazılı açıklamada, yaz saati uygulaması nedeniyle gün ağarmadan okula ya da işe gidenler için elektrik kullanımının zorunlu olduğunu belirtti. Gürer, “Vatandaşın içinde bulunduğu zor koşullar dikkate alınıp hane için daha çok enerji giderine neden olan sabit saat uygulamasından vazgeçilerek, yaz/kış saati uygulamasına bir an önce geçilmesi gereklidir” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: “Güvenlik ve diğer sorunları hiç umursamamak demek”

Nüfus ve enerji tüketimi yoğunluğunun en yüksek olduğu İstanbul’da da zifiri karanlıkta dışarı çıkmak zorunda olanlar çoğunlukta. Birçok kişi güneşi görmeden evlerinden çıkıyor ve yine güneş battıktan sonra mesaileri bitiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da alınan kararı eleştirerek açıklamada bulundu.İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sabit saat uygulaması yüzünden zaten güne zifiri karanlıkta başlanıyor. Bir de bakanlık ‘sokak aydınlatmaları sabah 30 dakika erken sönecek, akşam da 15 dakika geç yanacak’ diyor. Bu, uygulamanın getireceği güvenlik ve diğer sorunları hiç umursamamak demek” ifadesini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir