Ana Sayfa Muhalefet Siyasi partiler: HDP yargılanan değil, yargılayandır

Siyasi partiler: HDP yargılanan değil, yargılayandır

0
Siyasi partiler: HDP yargılanan değil, yargılayandır

Telgraf haber :

HDP’nin kapatılmasına dair hazırlanan iddianameye tepki gösteren muhalif siyasi parti temsilcileri, girişimin Türk ve Kürt halkının ortak mücadelesini hedef alındığını belirterek, “HDP yargılanan değil, yargılayandır” dedi.Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanıp, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından daha önce iade edilen iddianame bu kez kabul edildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından hazırlanan 843 sayfalık iddianame ile ayrıca 451 isim hakkında siyasi yasak talep ediliyor. HDP iddianamesinin AYM tarafından kabul edilmesine muhalif siyasi partilerin başkan ve eşbaşkanları tepki gösterdi.

 YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ ERDEM: DAVANIN PARÇASIYIZ

HDP’nin Türkiye’de demokrasinin güvencesi olduğunu söyleyen Yeşil Sol Parti Eş sözcüsü Ayşe Erdem de, iddianamenin kabul edilmesiyle demokrasinin yara aldığını belirtti. AYM’nin iddianameyi kabul etmeme yönünde karar vermesi gerektiğini kaydeden Erdem, “Daha önceki iddianamede de gördük. İçi bomboş suçlamalar var. Bize göre bir ‘kumpas iddianamesidir’ bu. İktidar ve küçük ortağı MHP’nin daha önceki süren hedef göstermeleri sonucunda bu kumpas hazırlandı. HDP’yi kapatarak eşik yurttaşlık temeli için mücadele edenlerin vazgeçirmeye çalışılıyor. HDP kapatılsa, birçok kişi hakkında siyaset yasağı getirilse dahi bu yen yaşam vurgusu ve mücadelesi devam edecek” ifadelerinde bulundu. AİHM’in HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dosyası hakkında verdiği ihlal kararını da anımsatan Erdem, şunları söyledi: “Demirtaş dosyasında yer alan suçlamaların benzeri bu kapatma davasında da yer alıyor. AİHM kararı bunları çürütüyor olmasına rağmen tekrardan suçlama konusu yapılıyor. Bu suçlamalar demokratik ve hukuk eksenli bir sisteme aykırıdır. Bizler de bu davanın bir parçasıyız. HDP’nin yanında avukatlarımızla, üyelerimizle olmaya devam edeceğiz.” 

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ EŞ BAŞKANI TÜMÜKLÜ: DEVLET DÜŞMANLIĞI

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, devletin Kürt siyasi ve özgürlük hareketine dönük düşmanlığını HDP’yi kapatma istemiyle sürdürdüğünü dile getirdi. Bu düşmanlığın devletin genlerinde olduğunu ve sürekli işlevsel kılındığını söyleyen Tümüklü, bu şekilde demokrasi ve özgürlük güçlerinin mücadelesini çeşitli araç, yol ve yöntemlerle tıkamaya çalıştığını belirtti. Devletin, daha önceki dönemlerde kontralar eliyle katliamlar, gözaltında kaybetmeler ve faili meçhullerin yanı sıra siyasal olarak da yok etme amacını sürdürdüğünü hatırlatan Tümüklü, “Demokrasi mücadelesini tamamen etkisiz hale getirmek ya da belli bir sınıra çekmek için bu durumu sürdürüyor. HDP’nin en önemli halklarından bir tanesi de emekçi ve ezilenlerdir. Devlet, Kürt özgürlük mücadelesi ile Türkiye sosyalist mücadelesinin birleşmesine engel oluşturmak istiyor” dedi. 

 

HDP’nin kendisini mücadele ile var ettiğini vurgulayan Tümüklü, “HDP, demokrasi mücadelemizde bizi bir arada tutan kıymetli bir araç. HDP’yi var eden ve devamını sağlayan onun ilkeleri ve dünya görüşü. Dolayısıyla bu ortadan kalkmış değil. Bu görüşü daha da büyütme görevi ile karşı karşıya kalacağız. Partinin kapatılması bizler için eksiklik oluşturacak, ancak her zorlukla birlikte mücadelemizi daha da büyüterek sürdürdük. Hepimiz için ‘yeni bir mücadele düzeyini’ ifade ediyor. Belki böyle ele alıp, sarılmak lazım. Buna yanıtımız; örgütlü mücadeleyi her zeminde, koşulda sürdürmek ve bu anlamıyla da ‘3’üncü Cephe’nin istemini yerine getirmek olacak” diye konuştu.ESP Eş Genel Başkanı, devlettin özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesi verenlerin birliğini bozarak kendi varlığını içinde bulunduğu şekilde devam ettirmeye amaçlandığını da kaydetti. Tümüklü, “Kapatma davası, kendi başına HDP etrafında kenetlenmemizi gerektiğini gösteriyor. HDP’nin varlığı, varoluşuna dayandırdığı özgürlük, eşitlik mücadelesini sahiplenme çağırısı yapıyor. HDP bileşeni olarak, bu değerler için mücadele eden güçleri HDP eksenini savunmaya, sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

 TORUN: HDP’Yİ KAPATTIRMAYACAĞIZ

 Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ise, HDP ve bileşenlerine dönük saldırıların sürekli olarak sürdüğünü belirterek, “HDP Kapatılamaz” dedi. HDP’nin halkların partisini olduğunu bu nedenle kapatılmayacağını söyleyen Öneren, “İktidar ve ortağı kendisine, amaçlarına karşı olarak bir tek HDP’yi muhalefet olarak görüyor. Bu nedenle HDP’yi, bileşenleri, kadınları ve genel olarak Kürt halkını ve  halkları hedef almış durumda. Ancak biz çok iyi biliyoruz ki; HDP yargılanan değil, yargılayan olacak. Bu anlamda sokakta, alanlarda mücadelemizi veriyoruz, vereceğiz. Şimdiye kadar birçok parti kapattılar çözüm olmadı. Kendi varoluşlarını devam ettirmek, kendi oluşturdukları faşizmin devam etmesi için bu baskı ve kapatma girişiminde bulunuyorlar” diye konuştu.  Yargıyı, sağlığı ve diğer bütün kurumların iktidar tarafından işgal edildiğini ifade eden Öneren, “Tek adam rejimi olduğu için tüm kurumlarıyla bu girişimde bulunuyorlar. Ama biz, HDP’yi kapattırmayacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here