Muhalefet

SOL PARTİ: “Türkiye’yi tek adam rejimine teslim etmeyeceğiz”

etelgraf haber-

SOL Parti, “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” çağrısıyla başlattıkları mitingleri, Trabzon’un ardından İzmir’de sürdürdü. İzmir’in Bornova’daki Cumhuriyet Meydanı’nda buluşan partililer “Türkiye’yi tek adam rejimine teslim etmeyeceğiz” sloganları attı.

SOL Parti Başkanlar Kurulu üyeleri Önder İşleyen ve Gizem Gül Gürekçi’nin de aralarında bulunduğu partililer, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı önünde buluştu. SOL Parti bayrakları ve flamaları ile yürüyüşe geçen grup, “AKP mezara halk iktidara”, “Söz yetki karar, iktidar halka”, “İşsizlik yoksulluk düzenine son”, “Özgürlük, adalet memlekete sol gerek” sloganları attı.

“ZAPT EDEMEDİKLERİ GENÇLİK VAR”

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen kalabalığa bir konuşma yapan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Gizem Gül Kürekçi, şunları söyledi:

“Bu memleketin insanlarına, suyuna, toprağına kastettiler. Her gün kötü bir haberle uyanıyoruz. An be an kötü haberle geçiriyoruz günümüzü. Memleket bu haramilere, bu hırsızlara kalmayacak diyoruz. Gençler, kadınlar, devrimciler burada diyoruz. Bu iktidara boyun eğmedik. Tüm gerici, piyasacı politikalarıyla, medyasıyla gerici kuşatmaya almaya çalıştılar, itaat edeceğimizi sandılar. Ama bugün karşılarında zapt edemedikleri milyonlarca gençlik var.”

“HELALLEŞME DEĞİL, HESAPLAŞMA ZAMANI”

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ise ülkenin tüm yurtseverleri, ilericileri, emekçileri ve devrimcilerinin tek adam rejimine son vermek için birleşmesinin tarihsel bir sorumluluk olduğunu vurguladı. Sadece iktidara son vermenin yetmeyeceğini belirten İşleyen, “Bu ülkenin kamu kaynaklarını, alın terinden çaldıklarını, çetelerin kasasına aktardılar. Bunu kim temizleyecekler! Bugün helalleşme zamanı değil hesaplaşma zamanı diyen devrimciler soracak bu hesabı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Praksis Müzik Grubu sahnede yer aldı.

“MEYDANLAR İNANCIMIZI ARTIRIYOR”

Miting öncesi ANKA Haber Ajansı’na konuşan Sol Parti Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen, Türkiye’nin çok ağır koşullardan geçtiğini ve fazlasıyla sorunu bulunduğunu dile getirdi.

İşleyen, “Ülke bir kriz içerisinde. Ve tek adam rejiminin bu ülkeyi sürüklediği krize karşı, tüm toplumun, gençlerin, ilericilerin birleşerek buna son verme mücadelesini meydanlara taşımaya çalışıyoruz. Sokaktaki açların, yoksulların, işsizlerin ‘artık yeter’ sesini meydanlara taşımak, meydanlarda birleşmek için yola çıktık. Güzel gidiyor. Güneşli günlere ülkeyi çıkaracağımıza inanıyoruz. Meydanlar da bu inancımızı artırıyor” dedi.

Tek adam rejimine karşı tüm muhalefet güçleriyle ortak mücadele yürüteceklerini vurgulayan İşleyen, “Ama bir taraftan da Sol Parti olarak ‘halkın örgütlü gücüyle başarabileceğine’ inan bir partiyiz. O yüzden her ilde, her sokakta, her mahallede Sol Parti, halkın örgütlü gücünü geliştirme doğrultusunda mücadelesini sürdürecek. Bir taraftan da tüm muhalefetle ortak bir mücadele için seferber olacağız” diye konuştu.

“SOL PARTİ, GENÇLERİN PARTİSİDİR”

Özellikle gençlerin bu sistemde en çok ezilen kesimlerden biri olduğunu kaydeden İşleyen, şunları söyledi:

“Sol Parti gençlerin partisidir. Öyle olmak zorunda. Bu hafta intihar eden genç öğretmen kardeşimize baktığımızda, 23 yaşında daha, ataması yapılmadığı için canına kıyıyor. Gençler büyük bir geleceksizlik girdabına sürüklenmiş durumda. Gençlerin geleceğini, onlarla birlikte kurtaracak bir mücadeleye ihtiyaç var. O yüzden bugün de meydanda çok fazla genç gördüm. Sol Parti en önemli mesele olarak gençleri görüyor. Gerçekten de emekçi halk çocukları bin bir zorluklarla okuyor. Öğretmen olanın, mühendis olanın iş bulamadığı bir ülkeyiz. Dolayısıyla da intihar eden ya da inşaatta çalışırken hayatını kaybeden insanların olduğu acılar ülkesine dönüştük. Gençler ülkeyi terk etmeye çalışıyorlar. Biz onlara ‘burada umut var’ diyoruz. Burada inşa edeceğimiz bir geleceğin olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Bizce tek adam rejimi sonuna geldi. Artık ne kadar hile, zorbalık yaparlarsa yapsınlar bunun dönüşü yok. Bu ülke onlara teslim olmadı. Ama onları yenecek bir zaferi de hep birlikte kazanacağız.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir