Haberler

Son 3 yılda ataması yapılmayan 94 öğretmen intihar etti

etelgraf haber-

Yaklaşık olarak 700 bin öğretmenin atama beklediğini söyleyen ataması yapılmayan öğretmenler, son 3 senede 94 öğretmenin bu durumdan kaynaklı intihar ettiğini belirtti.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü, atanamayan öğretmenlerin durumuna dikkat çekmek için Konak Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya çok sayıda atanamayan öğretmenin yanı sıra Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, sendika temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.  Basın açıklamasında konuşan CHP İzmir İl Başkan Deniz Yücel, son 20 yıldır sürdürülen eğitim politikalarının binlerce öğretmeni ve öğrenciyi mağdur ettiğini söyledi. Türkiye’de sendikaların tespit ettiğine göre yaklaşık 700 bin ataması yapılmayan öğretmen bulunduğunu vurgulayan Yücel, “Her yıl atanması yapılmayan en az 25 bin öğretmen işsizler ordusuna katılıyor. Umutsuzca atanmayı bekliyor. Sistem bu şekilde giderse atanmayan öğretmen sayısının 2023 yılında 1 milyonu bulması bekleniyor. Aileleri tarafından bin bir güçlükle okutulan, okurken çalışmak zorunda kalan, sırf mezun olmak için insanca ihtiyaçlarını bile en asgari seviyeye düşüren genç öğretmenlerimizin hayalleriyle oynamak, onları özel dershane ve okullarda düşük ücretle çalışmaya, devlette açlık sınırında istihdam etmeye, hamallık, garsonluk, kuryelik, tezgahtarlık, işportacılık yapmaya zorlamak ancak zorbalıktır ve cehaletten yana saf tutmaktır” diye konuştu.

  BOZGEYİK: SİSTEM DEĞİŞMELİ KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, tek adam rejimi ile birlikte bakanların memur olduğunu, her şeye saraydan karar verildiği belirtti. Bunun doğalında Türkiye’nin ekonomik krizle birlikte yönetememe krizine sürüklendiğine dikkati çeken Bozgeyik, “Milli eğitimde öteden beri yoğun sorunlarla karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı’nın ‘Dindar ve kindar nesil yetiştireceğiz’ açıklaması ile eğitimde güvencesiz çalıştırma ve dinselleştirme politikaları ile karşı karşıyayız. Eğitim sisteminin tamamen değiştirilmesi gerekiyor” dedi. 

İNTİHAR EDEN ÖĞRETMENLER 

Atanmayan öğretmenlerden Özer Menken ise, intihara sürüklenen öğretmenlerin durumuna değindi. 700 bin kişiden sadece 20 bin atama yapılacağını aktaran Menken, “Kalanlar kaderine terk ediliyor. İntihar eden öğretmenler var. Bir ülkede bir öğretmen genç yaşında işsizlikten kaynaklı ölüyorsa bu, ülkenin ve yönetenlerin ayıbıdır. 2017’de 52 öğretmen intihar etti. 2018 ve 2019’da 42 öğretmen, toplam 3 senede 100’e yakın öğretmen intihar etti. Sayıştay’ın raporu ile 138 bin öğretmen açığı vardır. Pazarlıksız bu atamaların yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 ÖĞRETMEN DEPODA ÇALIŞIYOR 

Atanamayan öğretmenlerden Sezai Uslu de, 2015 yılından bu yana 7 kez KPSS’ye girdiğini, gerekli puanı almasına rağmen atanmadığını ifade etti. Sürekli olarak mülakatlarda elendiğini kaydeden Uslu, “Umudumuz her sene azalarak tükendi. Evliyim, bir çocuk bekliyorum. Evim kira. Zincir marketlerden birinde depo elemanı olarak çalışıyorum. Birçok arkadaşım öğretmenliği yapamıyor. Birçok arkadaşım benim gibi mesleğini yapamıyor. Pazarda limon satıyor, inşaatlarda amelelik yapıyor” ifadelerini kullandı.    

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir