Ana Sayfa Haberler Son bir ayda 7 kez hastaneye kaldırılan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’a “cezaevinde kalabilir” raporu verildi!

Son bir ayda 7 kez hastaneye kaldırılan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’a “cezaevinde kalabilir” raporu verildi!

0
Son bir ayda 7 kez hastaneye kaldırılan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’a “cezaevinde kalabilir” raporu verildi!

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan davanın tek tutuklusu 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, davanın iddianamesinde olayla ilgisinin olmadığı açığa çıkmasına rağmen 25 yıldır hapishanede.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, sağlık sorunlarının kötüye gitmesi üzerine son bir ayda en az 7 kez hastaneye kaldırıldı.
Elleri kelepçeli bir şekilde asker ablukasında hastaneye kaldırılan Özkan, tekrar hapse götürüldü. Son olarak sağlık raporu için ring aracıyla Elazığ’daki bir hastaneye sevk edilen Özkan, yetkili hastanenin Diyarbakır olduğu gerekçesiyle tekrar hapishaneye gönderildi.

Özkan’a, Elazığ’a götürülerek tekrar hapishaneye geri getirildiği bir gün boyunca yemek verilmedi. Hayati tehlikesi bulunan Özkan, aile ve avukatlarının başvuruları üzerine sağlık raporu için 23 Haziran’da Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

“Cezaevinde kalabilir” raporu

Mezopotamya Ajansı’ndan Cengiz Özbasar’ın haberine göre Özkan’ın, ağır fiziksel sağlık sorunlarına rağmen sadece ruh sağlığı değerlendirildi. Daha önce verilen yüzde 87 engel ve “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özkan’ın kalp sorunları yerine ruh sağlığını değerlendiren hastanenin Sağlık Kurulu, psikiyatrist tedavi önererek, “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

Sağlık Kurulu, 5 kez kalp krizi geçiren ve 4 kez de anjiyo olan Özkan’ın kalp sağlığının değerlendirilmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Üçüncü İhtisas Kurumu’na sevk edilmesine karar verdi.

Pazartesi günü İstanbul’a götürülmesi beklenen Özkan’ın, ATK’ye yapılacak kalp sağlığı değerlendirmesinin ardından tekrar Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’ne geri getirileceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here