Ekoloji Haberler

Şubadap Çocuk Murat Dağı İçin Banaz da Konser Verdi

Tüm Türkiye de on yılladır çevreye, doğaya ve bir bütün olarak ekolojik denge ye zarar veren doğa düşmanı Madenciler, bu kez de büyük bir iştahla Murat dağına göz dikmiş durumda.

    Tabi bu durum her şey karşıtını yaratır mantığıyla burada da karşıtını yaratmış ve buna karşı çıkanlarda inatla murat dağını, buradaki yaşamı ve havayı suyu ve toprağı korumak için çeşitli yol ve yöntemler bulmuşlar. Köy toplantıları yapıp bıkmadan köylüye gerçekleri anlatmışlar. ÇED (çevre etki değerlendirme) raporlarına mücadele edip hukuki kazanımlar elde etmişler.

   Burayı yani murat dağını korumak amacıyla yaklaşık üç yıl önce kurulan MURAT DAĞIMA DOKUNMA PLATFURMU dağı talan etmek isteyenlerin kolay vazgeçmeyeceklerini biliyorlar. Bilmekle kalmayıp geleceğimizin sahipleri gençleri ve çocukları bu konuda bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye çalışıyorlar.

    Bu amaçla ülkemizin sevilen ve tanınan müzik guruplarından ŞUBATAP ÇOCUK gurubunu davet etmişler dört tarafı yemyeşil ormanla kaplı Banaz a. Gurupta severek gerçekleştirmekte oldukları Türkiye turnesine Banaz ı da dahil etmiş.

   İlçenin Belediyeye ait düğün salonunda gerçekleşen konserde gurup, her zaman yaptığını yaparak, konser anını ve alanını şarkılarla hep birlikte eğlenirken öğrenilen bir mekana çevirdi.

   Çekirdeksiz domates, özgürlük sen nerdeysen orada gibi parçalarla doyasıya eğlenen çocuklara zaman zaman yerinde duramayan yetişkinlerde katıldı. Yaklaşık bir saat hareketin ve eğlencenin durmadığı konserden ayrılanların yüzlerinde mutluluk ve tebessüm, kafalarında ise çokça soru vardı.

   Platform bir taşla iki kuş misali etkilikte birde fotoğraf sergisi açmış. Murat dağından bitki, sosyal kültürel yaşamdan yaklaşık kırk fotoğrafın yer aldığı sergi, gelenlerin içinde doğup büyüdükleri murat dağını daha yakından tanımalarına vesile oldu.

Murat Dağıma Dokunma platformunun Konuyla ilgili yaptığı açıklama-

Merhaba..

Çocuklar, gençler ve Banaz halkı! Etkinliğimize hoş geldiniz.

Bilindiği gibi yalnız Banaz ve Uşak değil, Ege Bölgesi ve Türkiye’nin yaşam kaynağı olan suları için vazgeçilmez olan Murat dağı bir süredir büyük tehdit altında.

Murat dağımızda yaklaşık on yıldır, önce altın şimdi de krom nikel madeni için özel şirketler adeta dağı talan etmek için çeşitli girişimlerde bulundu, bulunuyor.

Bizler; yani havamızın, suyumuzun, toprağımızın kirlenmesini istemeyenler buna karşı çıkmak, için MURAT DAĞIMA DOKUNMA adı ile bir platformda bir araya geldik. Bu amaçla Murat dağında madencilerle mücadele etmenin yanında ilçemiz Banaz’da konuyu gündemde tutmak, halkımızın bu konudaki farkındalığını ve duyarlılığını arttırmak için çeşitli etkinlikler düzenledik.

Şimdi de geleceğimizi ve Murat dağımızı emanet edeceğimiz çocuklarımıza hem eğlenecekleri hem de çevre ve kişisel gelişimlerini sağlamada yararlı olacak bir etkinlik organize ettik.

Etkinliğimiz ŞUBATAP ÇOCUK konseri  ve Murat dağından resimlerin yer aldığı fotoğraf sergimize gelerek onur verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Not: Etkinliğimize herhangi bir ücret talep etmeden gelen ŞUBATAP ÇOCUK müzik gurubuna ve fotoğraflarıyla etkinliğimize renk ve değer katan aşağıda isimleri yazılı çevre ve Murat dağı dostlarına teşekkür ederiz.

RAMAZAN TAYLAN, ALİ OSMAN KARABABA, YALÇIN ALTINDAĞ, GÜLTEKİN OĞUZEŞ, İSMAİL AKYOL, NEJDET KÖK.

                       MURAT DAĞIMA DOKUNMA PLATFORMU

 Haber – KEMAL KARATAŞ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir