Ana Sayfa Haberler Süleyman Soylu SBK’nın “Digor” isimli lüks uçağını kullandı mı?

Süleyman Soylu SBK’nın “Digor” isimli lüks uçağını kullandı mı?

0
Süleyman Soylu SBK’nın “Digor” isimli lüks uçağını kullandı mı?

ABD’nin talebiyle firari olduğu Avusturya’da ‘kara para aklama’ suçundan tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın 7 yıldızlı otel konforundaki uçağına gazeteciler, bürokratlar ve siyasetçilerin konuk olduğu, bu konuklar arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da yer aldığı iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu, konuyla ilgili haberinde “uçan saray” olarak adlandırılan söz konusu uçağın Süleyman Soylu tarafından özellikle seçim zamanları kullanıldığı iddia edildi.

İstanbul-Bodrum arası uçuyormuş

Tuncay Mollavesioğlu şöyle yazdı:

Kanadalı Bombardier firmasının 54 milyon dolar değerindeki, TC-YYA kuyruk numaralı Global tipi uçağı karapara aklamak iddiası ile tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın uçan sarayı idi… Elime ulaşan bilgilere göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu uçağı özellikle seçim döneminde neredeyse özel taksisi gibi kullanmış… Korkmaz’ın uçan sarayı ile, gazetecilerden bürokratlara çok sayıda “ünlü” ismi özel olarak uçurduğu, özellikle İstanbul, Bodrum arasında bu uçağın durmaksızın sefer yaptığı iddialar arasında…

Bakanlık iddiaları kısmen kabul etti

İçişleri Bakanlığı ise yayımlanan haberle ilgili açıklamada bulunarak, Süleyman Soylu’nun Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağında seyahat ettiği yönündeki haberi kısmen doğruladı.

Bakanlığın açıklamasında, kiralamanın Söğüt Havacılık A.Ş.’den yapıldığı, şirketin elinde “uçak kalmaması” nedeniyle, şirketin Sezgin Baran Korkmaz’a ait olan Borajet’ten kiralama yaptığı belirtildi.

Açıklamada, kiralamaya ilişkin fatura da paylaşıldı. Kiralamaya ait faturanın Soylu’nun sahibi olduğu Engin Sigorta’ya kesildiği ve kiralama bedelinin 165 bin 808 TL (44 bin dolar) olduğu görüldü.

“Siyasi etik” gereği kiralanmış

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Faturası ekte paylaşılan uçak kiralama hadisesi; 2017 yılında Ankara’daki bir sivil havacılık şirketinden ücreti mukabilinde yapılmış bir uçak kiralama işlemidir. Seçim yasakları sebebiyle 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu çalışmaları sırasında son bir haftada, esasen İçişleri Bakanlığı’na ait uçak ve helikopterler olmasına rağmen siyasi etik gereği bu araçlar kullanılmamış, seçim çalışmalarında daha önce de zaman zaman yapıldığı gibi, bedeli bizzat İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından karşılanmak suretiyle, en uygun fiyatı veren Söğüt Havacılık A.Ş. adlı ticari işletmeden uçak kiralama yoluna gidilmiştir.

Uçak veya araç kiralama şirketlerinin o an müsait uçağı olmaması durumunda, başka bir şirketten ikincil kiralama yaparak müşterilerinin talebini karşıladığı, sivil havacılıkta sıklıkla rastlanılan ve bilinen bir durumdur. Anlaşıldığı kadarıyla Söğüt Havacılık firması, o an müsait uçağı olmadığı için, Borajet adlı firmadan da uçak temin ederek müşteri talebini karşılama yoluna gitmiştir.

Soylu, kendi firmasından ödemiş

“Toplam 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleşmiştir. Seçim çalışmaları tamamlandıktan sonra, Söğüt Havacılık A.Ş. tarafından söz konusu hizmete ait fatura düzenlenmiş, Sayın Süleyman Soylu’nun sahibi bulunduğu işyeri adına kesilen faturanın bedeli, yine kendi firmasından ödenerek, süreç tamamlanmıştır.

2017 yılındaki seçim çalışmaları sırasında gerçekleşen bu hadisede, gerek uçak talebi, gerekse hizmetin karşılığı olan ödemenin yapılması sırasında temas edilen tek kurum, Söğüt Havacılık A.Ş.’dir. Bu durumu teyit eden fatura da ekte olup, kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Daha önce Sözcü Gazetesi tarafından dile getirilen ve şimdi de benzer şekilde Cumhuriyet Gazetesi tarafından hangi amaca yönelik olduğu belli olan iftira kampanyasının bir bölümü olarak planlanan bu haberlere karşı, hukuki hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here