Ana Sayfa Haberler Süleyman Soylu’nun akrabası tarafından kapattırıldığını söylenen “FETÖ” dosyasının ayrıntıları ortaya çıktı

Süleyman Soylu’nun akrabası tarafından kapattırıldığını söylenen “FETÖ” dosyasının ayrıntıları ortaya çıktı

0
Süleyman Soylu’nun akrabası tarafından kapattırıldığını söylenen “FETÖ” dosyasının ayrıntıları ortaya çıktı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Erdal Kayapınar hakkındaki “FETÖ” soruşturmasının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun akrabası Sadık Soylu tarafından kapattırıldığını iddia ettiği dosyanın ayrıntıları ortaya çıktı.

Gazeteci Alican Uludağ’ın ankaragazetecisi.com’da yayımlanan haberine göre; dosyada ticari danışmanlık yaptığını iddia eden Fevzi Bubilik, “dolabında Aksiyon dergisi gördüm” diyerek Kayapınar hakkında ihbarda bulundu. Savcılık, 1,5 yıl boyunca Kayapınar’ın “FETÖ” ile bağlantısının olup olmadığını araştırdı. Takipsizlik kararı veren savcılık, Kayapınar hakkında Bank Asya, Bylock, HTS ya da tanık beyanı gibi aleyhinde bir delile ulaşılamadığını bildirdi. Kayapınar ise ifadesinde, kendisinden talep ettiği bir işi mevzuat gereği yerine getirmeyince Bubilik tarafından şikayet edildiğini anlattı.

YouTube hesabından yayınladığı 7. videoda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Erdal Kayapınar hakkındaki FETÖ soruşturmasının kapatıldığını iddia eden Sedat Peker, şunları öne sürmüştü:

“Süleyman, bu adam ya gerçek FETÖ’cü ise? Hallettiniz ya, ben öyle demiyorum, günahını almayayım tanımıyorum, bu işin hesabı olacak diye her şeyi depoluyordur. Devleti yok ettiniz. İnsanlar FETÖ’ye inanmıyor.”

“Aksiyon dergisi gördüm” dedi, ihbar etti

Bu açıklamalar, gözleri Kayapınar’ın adliyedeki dosyasın çevirdi. Ulaşılan dosyaya göre, Kayapınar hakkındaki ihbarı ticari danışmanlık yaptığını söyleyen Fevzi Bubilik 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak yaptı. Bubilik, ihbarda şunları iddia etti:

“Makamına ziyarete gittiğimde dolabında Aksiyon dergisi gördüm. Kendisine sorduğumda ‘yurtdışındaki arkadaşlar aç paraları yok’ dedi. Bu kişi FETÖ iltisaklı firmalara ayrıcalık tanıyor. Önceki Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın hemşehrisi olduğundan, korumasında olduğu için şahıslara işlem yapılamıyor. Yardımcısı Hidayet Uysal da, kendisiyle bir dosya nedeniyle tartışmamızdan sonra bana ‘Biz daha bitmedik’ dedi. Kastettiği FETÖ’dür.”

Savcılık araştırma başlattı

Savcılık, ihbar üzerine Ankara Emniyet’e 13 maddelik bir yazı göndererek, Kayapınar’ın “FETÖ” ile bağlantısı olup olmadığının araştırılmasını istedi. Yazıda, her iki isim hakkında da varsa ByLock, Bank Asya, “FETÖ” yöneticileriyle telefon kaydı, “FETÖ” iltisaklı okullarla bağlantı ya da tanık beyanı gibi delillerin toplanması istendi. Savcılık, araştırma yapılırken Emniyet İstihbarat ve Terör Dairesi Başkanlıklarıyla da irtibatı geçilmesini istedi.

“İstediğini yapmadım, ihbar etti”

Savcılıkta ifade veren Kayapınar, Bubilik’in kendilerinden bir işi yapmasını talep ettiğini ancak bu talebi mevzuat gereği reddetmesi nedeniyle şahsın kendisini şikayet ettiğini anlattı. Kayapınar, hayatının hiçbir döneminde “FETÖ” ile ilgisinin bulunmadığını kaydetti.

Emniyet, yaklaşık 1 yıl süren araştırma ve inceleme sonucunda Kayapınar hakkında Bylock, Bank Asya, “FETÖ” iltisaklı dernekler, tv ve dergilere abonelik gibi bir herhangi bir kaydın bulunmadığını savcılığa rapor etti.

Delil çıkmadı, takipsizlik verildi

Savcılık da “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Üyesi olduklarına dair herhangi bir delil ya da veriye ulaşılamadığı” gerekçesiyle Kayapınar hakkında “soruşturmaya yer olmadığı” kararı verdi.

Bu arada Kayapınar’ı şikayet eden Bubilik hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan dava açıldığı ve yargılamanın devam ettiği de öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here